Pałac Narodowy w Sintrze

Choć na zewnątrz zobaczycie stonowaną, skromną i dość monotonną fasadę, nie dajcie się oszukać, bo wnętrze tego pałacu zachwyci Was przepychem, bogactwem i różnorodnością

Pałac Narodowy w Sintrze to nie tylko obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także miejsce, którego bogata architektura prowadzi przez setki lat historii Portugalii. Już za czasów panowania Maurów, kiedy to powstała pierwsza bryła budynku, pałac pełnił ważną funkcję. Nazywano go wówczas Chão da Oliva i służył jako rezydencja naczelników. Od 1147 roku, tuż po odbiciu Lizbony przez Afonso Henriquesa, zaczął być najpopularniejszą rezydencją wśród królów i królowych Portugalii. Zastanawia Was dlaczego to właśnie Sintra, a nie rezydencja w Lizbonie skradła serca władców? Otóż Sintra, znajdując się nieopodal stolicy, miała do zaoferowania jednocześnie łagodny mikroklimat, wyjątkowe krajobrazy wzgórz oraz była idealnym terenem do organizacji łowów.

Każdy z przebywających tam królów miał wpływ na późniejszy wygląd rezydencji. Jednak jedne z najważniejszych ingerencji w jego finalny stan nastąpiły za panowania króla João I. To jego zasługą było włączenie do kompleksu głównego patio oraz kuchni z charakterystycznymi kominami. Ważne dla późniejszych losów pałacu były też zmiany zarządzone przez Manuela I. Dobudował on całe skrzydło wschodnie oraz salę zdobioną herbami. Przyczynił się on także do zwiększenia liczby dekoracji i zdobień całego obiektu. Dopiero po trzęsieniu ziemi w 1755 r., podczas którego kompleks poważnie ucierpiał, otrzymał on formę, którą znamy dzisiaj.

Ciekawostki historyczne

Pałac Narodowy w Sintrze związany jest też z wieloma kluczowymi dla historii Portugalii wydarzeniami. To tam król João I w 1413 roku przyjął szpiegów, którzy przekazując władcy informacje o porcie w Ceucie pozwolili zapoczątkować portugalską ekspansję kolonialną w Afryce Północnej. Ten sam pałac, a dokładniej jedna z jego sal, stanowił też więzienie dla Alfonsa VI. Został tam zamknięty przez swojego brata, który oskarżał go o niezdolność do wykonywania rządów.

Pałac został uznany za Pomnik Narodowy w 1910 roku, ale swoje wrota dla zwiedzających otworzył dopiero w latach 30. XX wieku. Od tamtego czasu w wyjątkowy sposób przedstawia publiczności dzieje portugalskiej historii.

Wnętrze Pałacu Narodowego w Sintrze

Fasada budynku oprócz kilku koronkowych łuków w oknach nie wyróżnia się niczym szczególnym. To, co wyraźnie zwraca uwagę z zewnątrz to dwa charakterystyczne, 33-metrowe, stożkowe kominy, które nie tylko są wizytówką pałacu, ale także symbolem całej Sintry. Prawdziwa magia tego miejsca skrywana jest jednak w jego wnętrzu.

Odzwierciedleniem długiej i burzliwej historii obiektu jest między innymi niezwykła mieszanka stylów architektonicznych, którą pasjonaci tej dziedziny zauważą już na pierwszy rzut oka. Jako, że swoją cegiełkę nieustannie dokładali tam różni władcy, prezentuje dziś zarówno pozostałości sztuki arabskiej jak i manuelińskiego kunsztu, a gotyckie formy przeplatają się z elementami stylu mudejar.

Pałac skoncentrowany jest wokół centralnego patio, przy którym znajdziecie niewielką grotę zawierającą sceny przedstawiające stworzenia świata. Nieodzownym elementem, który nie tylko dodaje walorów estetycznych, ale także aktywnie uczestniczy w opowiadaniu historii kraju są azulejos. Ściany pałacu zdobią zarówno pojedyncze płytki jak i całe kompozycje przedstawiające sceny rodzajowe.

Malowidła, upiększające każdą z sal są bardzo szczegółowe, a wyrazu dodają im intensywne kolory oraz wstawki ze szczerego złota. Wśród pomieszczeń odkryjecie między innymi Salę Łabędzią, gdzie odbywały się przyjęcia i bankiety oraz Salę Herbową, gdzie przedstawienia herbów rodzin szlacheckich zdobią piękną kopułę wieńczącą pomieszczenie. Możecie też oczywiście zajrzeć do kaplicy, poświęconej Duchowi Świętemu, zdobionej pięknymi mozaikami. Niech nie umknie Waszej uwadze pałacowa kuchnia, gdzie zobaczycie z bliska wspomniane wcześniej kominy oraz paleniska, dzięki którym możliwe było urządzanie w pałacu wystawnych bankietów.

CIEKAWOSTKA: Interesującą historię skrywa Sala Srok, którą urozmaicają reprezentacje tych właśnie ptaków. W tej właśnie komnacie przyjmowano swego czasu najznakomitszych, międzynarodowych gości. Istnieje też teoria, że sroki symbolizują damy do towarzystwa, które nie odstępowały na krok króla João I.

Informacje praktyczne

Pałac Narodowy w Sintrze na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY