Atrakcje w Sintrze

Dawno dawno temu, nieopodal Lizbony, wśród wzgórz Sierra da Sintra powstały pierwsze zabudowania malowniczego miasteczka Sintra. I choć brzmi to jak bajka, jest to całkiem autentyczna historia.

Atrakcje w Sintrze bez trudu pozwalają poczuć się jak w baśni. Pozwólcie, by Wasze serca zdobyły kolorowe pałace, magiczne parki i niezwykła przeszłość tego miejsca. Jest to zdecydowanie jeden z punktów, których nie możecie pominąć podczas wizyty w Portugalii. A które miejsca powinny szczególnie przyciągnąć Waszą uwagę? Ich pełną listę znajdziecie poniżej.

Pałac Narodowy Pena

Pałac Narodowy Pena
Pałac Narodowy Pena

Jeśli jakiś obrazek kojarzy wam się z Sintrą to z pewnością jest to Pałac Narodowy Pena. Choć ten bajkowy budynek skrywa się wśród zieleni drzew i szarości mgieł, często unoszących się wśród wzgórz, jego fasada widoczna jest z daleka dzięki swoim żywym kolorom. Obiekt pierwotnie skonstruowano jako klasztor, a jego późniejsza funkcja pałacu oraz dzisiejszy wygląd to w dużej mierze zasługa króla Ferdynanda II.

Nie bez powodu Pałac Narodowy Pena wpisany został na listę siedmiu cudów Portugalii. Jego wnętrze to labirynty królewskich pomieszczeń, które do dziś kryją w sobie oryginalne wyposażenie i pozłacane dekoracje. Budynek zachwyca jednak jeszcze przed wejściem do środka. Uwagę przyciągają misterne detale fasady i oryginalne, szczegółowe zdobienia portali. Otaczający twierdzę park jest jego integralną częścią, a klimatyczne alejki i różnorodna roślinność podkreśla jego romantyczny charakter.

Pałac Narodowy w Sintrze

Pałac Narodowy w Sintrze
Pałac Narodowy w Sintrze

W samym sercu Sintry leży Pałac Narodowy, będący świadkiem najbardziej znaczących wydarzeń w historii kraju. W przeszłości był ulubioną rezydencją wielu władców Portugalii. Wybudowany jeszcze za czasów panowania Maurów, przechodził przez wieki liczne przebudowy. Świadczy o tym jego dzisiejszy wygląd łączący różne style architektoniczne, wśród których przeważają elementy gotyckie i manuelińskie. Mury pałacu skrywają niezwykłe pomieszczenia, z których każde olśniewa swoim niepowtarzalnym wyglądem. Ściany zdobią obrazy, malowidła i kolorowe azulejos. Wśród wystawnych komnat znajdują się też kaplica oraz kuchnia. Ta ostatnia mieści w sobie dwa kominy, widoczne z zewnątrz, które przez swój charakterystyczny wygląd stanowią jeden z symboli Sintry.

Pałac i Park Monserrate

Pałac Monserrate
Pałac Monserrate

Choć nie należy on do najsłynniejszych elementów kompleksu zabytków w Sintrze, jego widok już od pierwszego momentu zapiera dech w piersiach. Od 1540 r., kiedy powstały tam pierwsze zabudowy, to miejsce stanowiło miejsce kultu. By stał się on niezwykłym pałacem, szczycącym się dzisiejszym wyglądem, obiekt musiał zostać przejęty przez Francisa Cooka, brytyjskiego kolekcjonera sztuki. Historia budynku jest bardzo ciekawa, ale to, co przyciąga uwagę w pierwszej kolejności to jego architektura.

Przed wejściem zafascynują Was liczne detale, misterne zdobienia i harmonia między kamienną fasadą, kolumnami i koronkowymi zdobieniami łuków. Wnętrze to kontynuacja podobnych dekoracji i kolejna porcja łuków wspartych na kolumnach z drobiazgowymi kapitelami. Zwiedzających zachwycają zarówno ornamenty jak i sklepienia czy sama bryła budynku. Z egzotycznym wyglądem pałacu Monserrate harmonijnie współgra otaczający go park. Godnie reprezentuje on portugalski romantyzm, a jego największą dumą są botaniczne okazy sprowadzane z całego świata, od Meksyku po Japonię.

Castelo dos Mouros

Castelo dos Mouros
Castelo dos Mouros

Castelo dos Mouros czyli Zamek Maurów dziś jest jednym z najważniejszych zabytków Sintry oraz punktem, oferującym niezwykłe widoki. Jego strategiczne umiejscowienie na wzgórzu wynikało z obronnego charakteru tej fortyfikacji. Wybudowany na wysokich skałach Castelo dos Mouros pozwalał zarówno obserwować dostęp do Lizbony drogą morską jak i zapobiegać najazdom lądowym.

Dzięki wykopaliskom archeologicznym wiadomo, że na przestrzeni wieków zamek zamieszkiwany był przez wiele ludów. Choć zdecydowanie jest to jeden z najspokojniejszych obszarów Sintry, a jego zwiedzanie skupia się głównie na granitowych murach, zaskoczy Was jak wiele ma on do zaoferowania odwiedzającym. Możecie zobaczyć wnętrza pięciu wież, oraz podziwiać ze szczytu każdej z nich inną panoramę miasteczka. W środku znajdziecie też najstarszą kaplice Sintry, zbudowaną na ruinach meczetu. Nie zapomnijcie zajrzeć również do starych spichlerzy, umieszczonych w murach, które zdecydowanie jeszcze bardziej przybliżają historię tego miejsca.

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira
Quinta da Regaleira

Lubicie klimat mrocznych zamków i nawiedzonych lasów? Do podobnej scenerii przeniesiecie się w Quinta da Regaleira – ogromnym, tajemniczym parku, którego zawiłe ścieżki pozwolą Wam poczuć się jak w baśni. Przy samym wejściu do obiektu znajduje się pałac Regaleira, którego wnętrze jest idealnym wstępem do zwiedzania. Jednak to nie pałac jest tutaj główną atrakcją, a właśnie sam park. Jego wizytówką są kręte, chaotyczne dróżki, liczne tunele i jaskinie. W wielu miejscach pierwsze skrzypce gra też woda, która występuje tam w formie wodospadów czy jeziorek. Gwiazdą Quinta da Regaleira jest zaś Studnia Wtajemniczenia, do której prowadzi skomplikowana sieć tuneli. Jeśli nie chcecie się tam zgubić, w okienku przy wejściu do parku zaopatrzcie się w mapę. Bywa bardzo przydatna!

Sintra Myths and Legends Interactive Center

Sintra, jak przystało na bajkową krainę, owiana jest tajemnicą, z którą związane są lokalne opowieści, mity oraz legendy. Wszystkie one zebrane są w Interaktywnym Centrum Mitów i Legend Sintry, które angażując różne zmysły zwiedzających, dzięki wyjątkowemu połączeniu kreatywności i technologii rozpowszechnia najciekawsze historie miasta. Ta strefa, za pomocą historii, muzyki, gry świateł oraz literatury tworzy interesującą mieszankę rzeczywistości i fikcji. Odkryjecie tam historię śmierci pewnych dwóch braci, tajniki życia mitycznych stworów i sekrety skrywane przez wspominaną wcześniej Studnię Wtajemniczenia z Quinta da Regaleira. Rozmieszczone w 17 salach atrakcje muzeum przeniosą Was w czasie i skutecznie odstraszą nudę.

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY