Kultowe tramwaje w Lizbonie

Niektóre obiektywy w portugalskiej stolicy zwrócone są w stronę brzegu rzeki Tag, inne na panoramy roztaczające się z punktów widokowych, ale większość z nich zdecydowanie krąży w poszukiwaniu charakterystycznych, żółtych tramwajów mknących po wąskich, górzystych uliczkach.

Tramwaje w Lizbonie to symbol tego miasta i wyjątkowa atrakcja dla zwiedzających. Ten charakterystyczny środek transportu nie jest oczywiście jedynym, bo w poruszaniu się po mieście, zarówno mieszkańcom jak i turystom, pomagają też miejskie autobusy i metro.

Linie, które jeżdżą dziś po mieście to głównie nowoczesne, niskopodłogowe środki lokomocji, które pojawiły się w latach 90. XX wieku. Wśród nich zachowały się jednak także niezwykłe, stare remodelados, czyli tramwaje z lat 30., które znamy z pocztówek. Te jeszcze długo nie zostaną zastąpione przez nowoczesne wersje, bo oprócz tego, że zwracają uwagę wszystkich turystów są też jedynymi, które mieszczą się w wąskich, krętych uliczkach stolicy. 

CIEKAWOSTKA: Tramwaje jeżdżą po Lizbonie od XIX wieku, choć początkowo były to ich konne odpowiedniki.

Tramwaj nr 28 

Słynny tramwaj linii numer 28 to wizytówka miasta i obowiązkowy punkt wśród atrakcji Lizbony. Trasa tego konkretnego tramwaju prowadzi przez najważniejsze punkty na turystycznej mapie Lizbony. Jeśli macie mało czasu, możecie dzięki niemu pobieżnie zwiedzić miasto, oglądając je z okien lub wsiadając i wysiadając na najbardziej interesujących Was przystankach. Przydatny w takiej sytuacji jest 24-godzinny bilet, który możecie kupić tutaj.

Wagoniki linii 28 są wykonane z drewna, liczą 28 miejsc siedzących i nieco więcej dodatkowej przestrzeni dla pasażerów preferujących przejażdżkę na stojąco. Przemykając przez naprawdę wąskie i strome uliczki pasażerowie bez wysiłku po wystawieniu ręki za okno mogą dotknąć znajdujących się przy trasie budynków.

Słynny tramwaj linii numer 28 to wizytówka miasta i obowiązkowy punkt wśród atrakcji Lizbony
Słynny tramwaj linii numer 28 to wizytówka miasta i obowiązkowy punkt wśród atrakcji Lizbony

Najsłynniejsza linia przejeżdża obok lizbońskiej katedry, przez samo centrum dzielnic Chiado i Baixa, niedaleko Panteonu Narodowego oraz przy wielu punktach widokowych oferujących zjawiskowe panoramy.

Pozostałe tramwaje w Lizbonie

Choć tramwaj linii 28 jest tym najczęściej wybieranym przez przyjezdnych, to nie jedyny poruszający się po stołecznych szynach transport. Trasy linii nr 12 i 25 po części pokrywają się z tą najsłynniejszą, więc może być to sprytna alternatywa i skuteczna ucieczka od tłumów.

Tramwaj nr 12 jeździ najkrótszą trasą łączącą jedynie 11 przystanków w historycznej części miasta. Pojazd oznaczony numerem 24 pomoże Wam odkryć ekskluzywną dzielnicę Príncipe Real. Możecie też skorzystać z linii 15, poruszającej się po płaskiej części miasta i łączącej centrum z dzielnicą Belém, czy z linii 18, która podrzuci Was pod Pałac Ajuda.

Nie wszystkie tramwaje w Lizbonie mogą poszczycić się charakterystycznym, historycznym wyglądem, gdyż część z nich jest dużo bardziej nowoczesna. Każdy z nich pomaga jednak dotrzeć w interesujące zakątki stolicy Portugalii, a już od Was zależy czy wybierzecie zabytkowy, historyczny klimat czy spokojną atmosferę i podróż śladami miejscowych lizbończyków.

Informacje praktyczne

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY