Strona głównaAtrakcje we WłoszechParki, rezerwaty i ogrody we WłoszechOgrody Boboli we Florencji - Muzeum sztuki na wolnym powietrzu

Ogrody Boboli we Florencji – Muzeum sztuki na wolnym powietrzu

Gdy mówimy o obiektach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO zazwyczaj chodzi o architekturę, niesamowite budowle i zabytki. Tym razem jest jednak inaczej, bo zamiast zapraszać Was do niebywałych wnętrz, zabiorę Was na spacer po jednym z najpiękniejszych miejsc w Toskanii.

Ogród Boboli (Giardino di Boboli) to największy park we Florencji. Zajmuje powierzchnię 11 hektarów, a dodatkowego majestatu dodaje mu fakt, że jest usytuowany na wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę miasta. Ale panorama to dopiero początek, bo prawdziwe perełki ukryto wśród licznie rozsianych w ogrodzie zakamarków. Piękne fontanny, tajemnicze groty, niewielkie sadzawki i urokliwe oczka wodne być może nie są aż tak dużym zaskoczeniem. Ale co innego rzeźby, których jest tutaj aż 180, a większość z nich nawiązuje do starożytności.

WARTO WIEDZIEĆ: Ogrody Boboli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Rys historyczny

Ogród Boboli to idealny przykład stylizowanego ogrodu włoskiego. Pomysł jego stworzenia wyszedł w 1549 roku od Kosmy I Medyceusza, który pragnął zadedykować to miejsce swojej żonie Eleonorze Toledańskiej.

Za projekt parku odpowiadało trzech architektów. W pierwszej fazie był to Niccolò Tribolo, natomiast po jego śmierci prace kontynuowali Giorgio Vasari i Bartolomeo Ammanati. Ponieważ oprócz dużej ilości drzew i krzewów koncepcja parku zakładała także sporą liczbę rzeźb, do współpracy zaproszono także Bernardo Bountalentiego, który odpowiadał za stworzenie większości z nich.

Ogród Boboli został udostępniony do użytku publicznego w 1766 roku
Ogród Boboli został udostępniony do użytku publicznego w 1766 roku

Bardziej dociekliwych z pewnością zainteresuje fakt stworzenia parku na wzgórzu, co w naturalny sposób ograniczało dostęp do naturalnych źródeł wody. Fakt ten był dla architektów sporym wyzwaniem – tym bardziej, że był to jeden z pierwszych parków we Włoszech budowanych na tak dużym wzniesieniu. Rozwiązaniem problemu okazała się pobliska rzeka Arno. Specjalnie wybudowany kanał po dziś dzień doprowadza wodę do Ogrodów Boboli, zapewniając roślinności odpowiednie nawodnienie.

CIEKAWOSTKA: W XIV wieku tereny, na których obecnie znajdują się Ogrody Boboli należały do rodziny Borgolo. To właśnie od tego nazwiska pochodzi nazwa parku.

Zwiedzanie Ogrodów Boboli

Spacer po Ogrodach Boboli to doskonała okazja do tego, by z jednej strony odetchnąć od tętniącego życiem miasta, a z drugiej – nakarmić oczy niesłychanymi widokami. Te ostatnie będą towarzyszyć nam na każdym kroku, a kolejne alejki poprowadzą nas przez coraz bardziej osobliwe miejsca. Te najciekawsze, na które warto zwrócić uwagę podczas przechadzki to:

  • Grota Buontalenti (Grotta del Buontalenti), w której charakterystyczne dla takich miejsc stalaktyty łączą się z rzeźbami pasterzy, owiec i naskalnych fresków.
  • Amfiteatr z XVII wieku powstały w miejscu dawnego kamieniołomu i położony w samym centrum ogrodów. W amfiteatrze możemy zobaczyć wannę pochodzącą z rzymskich term Karakalli lub z term Nerona. Tuż obok w oczy rzuca się też jedyny w Toskanii egipski obelisk z około XVI wieku p.n.e.
  • Ogród Cavaliere (Giardino del Cavaliere) to najwyższy punkt parku i znakomite miejsce do podziwiania najbliższej okolicy. W budynku o nazwie Casino del Cavaliere znajduje się Muzeum Porcelany, w którym uwagę zwracają między innymi znamienite serwisy siostry Napoleona – Elisy Bonaparte Baciocchi.
  • Kaffeehaus – bardzo charakterystyczny budynek, którego nie sposób przegapić, przechadzając się po parku. W oczy rzuca się jego zielony kolor, oszklona kopułka i staranne wykończenia elewacji. To jeden z niewielu przykładów sztuki rokoko, które znajdziemy we Florencji. W swoim pierwotnym założeniu Kaffehaus służył spacerującym jako pijalnia kawy i czekolady oraz miejsce do odpoczynku. Przysiadywał tutaj m.in. Wielki Książę Toskanii Piotr Leopold.
  • Basen Neptuna (Bacino del Nettuno) to jedno z najpopularniejszych miejsc w Ogrodach Boboli. W jego centrum zobaczymy piękną fontannę z rzeźbą przedstawiającą tytułowego boga mórz wykonaną w XVI wieku.
  • Grota Adama i Ewy (Grotta di Adamo ed Eva) znajdująca się w części parku o nazwie Zona di Annalena, w której znajdziemy rzeźby ukazujące biblijnych pierwszych ludzi wygnanych z raju.
Panorama Florencji z Ogrodów Boboli
Panorama Florencji z Ogrodów Boboli

Oczywiście są to tylko niektóre z ciekawszych miejsc, które możemy podziwiać w Ogrodach Boboli. Urokliwych zakątków w parku jest znacznie więcej i warto poświęcić trochę czasu na spacer, aby odkryć jak najwięcej z nich. Wizytę w ogrodach można połączyć ze zwiedzaniem znajdującego się obok Pałacu Pitti, który jest największym kompleksem muzealnym we Florencji.

Bilety i informacje praktyczne

  • Bilet wstępu do Ogrodów Boboli najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: codziennie od 8:15 do 18:30
  • Adres: Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze FI, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Ogrody Boboli na mapie

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY