Strona głównaAtrakcje we WłoszechZabytki we WłoszechPalazzo Pitti - Renesansowy pałac we Florencji

Palazzo Pitti – Renesansowy pałac we Florencji

32 000 m2 to powierzchnia, która zapewniła temu miejscu miano największego pałacu we Florencji. Majestatyczne rozmiary to jednak tyko jeden z wielu powodów, które robią wrażenie na każdym, kto odwiedzi to miejsce.

Choć kwestią sporną pozostaje to, kto zaprojektował Pałac Pitti (historycy wahają się między Filippo Brunelleschmi i Leonem Battistą Albertim), to niezaprzeczalnym faktem jest to, że jest to jedno z miejsc na mapie Florencji, którego nie można przegapić.

Zwiedzanie Pałacu Pitti

Pałac Pitti oprócz swojej majestatycznej architektury przyciąga turystów z jeszcze jednego powodu. Gmach ten jest największym obiektem muzealnym we Florencji, a w tutejszych zbiorach znajdują się dzieła najwybitniejszych włoskich artystów. Miejscem kluczowym, którego nie można pominąć podczas wycieczki jest Galeria Palatyńska. To tutaj zobaczymy obrazy Caravaggia, Botticellego, Rafaela, Tycjana czy Perugina. Na drugim pietrze Galerii czekają na nas z kolei dzieła powstałe od XVIII wieku do 1920 r.

Oprócz Galerii Palatyńskiej na uwagę zasługują także Muzeum Srebra, Muzeum Kostiumów oraz Muzeum Powozów i Dorożek. W kolekcji tego pierwszego będziemy podziwiać piękną książęcą biżuterię, ozdobną zastawę stołową, rzeźby wykute w złocie oraz wzbogacone szlachetnymi kruszcami przedmioty sakralne. Muzeum Kostiumów przedstawia z kolei zbiór strojów szlacheckich z XVIII-XX wieku. Natomiast w ostatnim z wymienionych muzeów możemy podziwiać karoce pochodzące z czasów dynastii lotaryńskiej i sabaudzkiej (XIX wiek).

Pałac Pitti i Ogrody Boboli we Florencji
Pałac Pitti i Ogrody Boboli we Florencji

Kim był Luca Pitti?

Jeśli zastanawiacie się, skąd wzięła się nazwa Pałacu Pitti, to odpowiedzi na to pytanie należy szukać w XV wieku. Jeden z najambitniejszych bankierów tamtych czasów postanowił wznieść rezydencję, która będzie tak zachwycająca, że w całej Florencji nie znajdzie się inna, która mogłaby się z nią mierzyć. Głównym celem było utarcie nosa Medyceuszom, z którymi Luca Pitti stale rywalizował o wpływy. Jak na ironię losu, po śmierci bankiera, to właśnie Medyceusze odkupili pałac z rąk spadkobierców.

CIEKAWOSTKA: W późniejszym okresie Palazzo Pitti był także siedzibą dynastii lotaryńskiej i sabaudzkiej, a także Napoleona Bonaparte.

Bilety i informacje praktyczne

  • Bilet wstępu do Palazzo Pitti najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 13:30 – 18:30, w poniedziałki Pałac Pitti jest zamknięty
  • Adres: Piazza de’ Pitti, 1, 50125 Firenze FI, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Palazzo Pitti na mapie

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY