Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechGalleria Spada - Iluzjonistyczne arcydzieło w stolicy Włoch

Galleria Spada – Iluzjonistyczne arcydzieło w stolicy Włoch

Ukryty skarb Rzymu – tak potocznie nazywa się rzymską Galleria Spada. Powodów jest wiele, lecz najważniejszy z nich to znajdująca się tu słynna kolumnada Prospettiva, mająca niecałe 9 metrów, które wydają się przynajmniej trzy razy dłuższe. Jak artyście udało się osiągnąć taką iluzję? Odpowiedź ukryta jest w Gallerii Spada.

Galleria Spada to siedziba kardynalska powstała w latach 50. XVI wieku. Zarówno pierwszy jej mieszkaniec – kardynał Capodiferro, jak i jego następcy – bracia Spada byli wielkimi miłośnikami sztuki, co tłumaczy ogromną kolekcję malowideł z XVI i XVII wieku, klasycznych rzeźb oraz XVIII-wiecznych mebli. Wśród wielkich nazwisk m.in. Rubens, Dürer, Tycjan i Guido Reni.

Historia Galerii Spada

Rok 1540. To wówczas Bartolomeo Baronino został poproszony przez kardynała Girolamo Capodiferro o zaprojektowanie renesansowej budowli na fundamentach starej budowli przynależącej do jego rodu. Niecałe sto lat później posiadłość była już w rękach kardynała Bernardino Spady, który zażyczył sobie, aby Francesco Borromini przerobił ją na budynek w stylu barokowym. 

Obecnie od 1927 roku Palazzo Spada jest w posiadaniu państwa włoskiego, które uczyniło je siedzibą Rady Stanu (Consiglio di Stato) – naczelnej instancji sądownictwa administracyjnego. Pomimo tego obiekt jest otwarty dla zwiedzających 

Fasada Gallerii Spada

Fasada Gallerii Spada
Fasada Gallerii Spada

O randze tego miejsca świadczy już sama fasada, która jest jedną z najbardziej osobliwych w Rzymie. Przedstawia osiem postaci wraz z ich osiągnięciami, które przyczyniły się do prestiżu Rzymu. Są nimi: cesarz Trajan, Pompejusz Wielki, Oktawian August, Juliusz Cezar, Marek Klaudiusz Marcellus, Numa Pompiliusz, Romulus oraz Kwintus Fabiusz Maksimus.

Prospettiva – iluzjonistyczna kolumnada Borrominiego

Po wejściu na główny dziedziniec zobaczymy dzieło najsłynniejszego włoskiego architekta czasów baroku – Francesco Borrominiego. Z pomocą zaprzyjaźnionego matematyka stworzył on kolumnadę Prospettiva (znaną również jako Galeria Borrominiego). Dzięki odpowiednim proporcjom korytarz wywołuje niesamowite uczucie głębi. Mierzy on dokładnie 8,82 m, lecz iluzja sprawia, że mamy wrażenie, iż ma około 40 metrów!

Na końcu galerii ogrodowej widzimy statuetkę Marsa mającą wyłącznie 60 cm, która jeszcze bardziej umacnia nas w poczuciu ogromnej wielkości obiektu. Arcydzieło Borrominiego to jeden z najwybitniejszych przykładów barokowego iluzjonizmu.

Cztery sale zachwytu

Dzieła, które przez lata kolekcjonowali kardynałowie, dziś są umieszczone w czterech bogato zdobionych salach na pierwszym piętrze, które swojego czasu były rezydencjami z apartamentami mieszkalnymi. 

Przy samym wejściu zobaczymy portret drugiego właściciela kolekcji – kardynała Bernardino Spady spod pędzla Guido Reniego. Najsłynniejszym dziełem jest tu jednak statua Pompejusza, z którą wiąże się pewna legenda. Ponoć u jej stóp został zasztyletowany Juliusz Cezar.

Ponadto zobaczymy tu dzieła Domenichinia (“Portret Paolo Spada”), Guercina (“Śmierć Dydony”), Parmigianino (“Trzy głowy”), Artemizji Gentileschi (“Dziewica i dziecko”), Orazio Gentileschi (“Dawid kontemplujący głowę Goliata”), Tycjana (“Portret muzyka”), Mattia Preti (“Chrystus kuszony przez szatana”), Rubensa (Portret kardynała”), Dürera (“Portret młodego mężczyzny”), Andrei del Sarto (“Nawiedzenie”) czy uczniów Caravaggia (przedstawiciele szkoły caravagesque).

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Gallerii Spada najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Piazza Capo di Ferro, 13, 00186 Roma RM, Włochy
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz 8:30-19:30. We wtorki galeria jest nieczynna.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Galleria Spada na mapie

Odkryj region Lacjum

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY