Strona głównaAtrakcje we WłoszechZabytki we WłoszechKatedra w Mediolanie - Najwyższy gotycki kościół na świecie

Katedra w Mediolanie – Najwyższy gotycki kościół na świecie

Duomo St. Maria Nascente di Milano tak brzmi pełna nazwa mediolańskiego symbolu, a jednocześnie największego gotyckiego kościoła na świecie oraz piątego na liście klasyfikacji wszystkich świątyń pod względem rozmiaru.

Katedra w Mediolanie jako idea i pomysł urodziła się wraz z 1386 rokiem oraz panowaniem księcia Giana Galeazzo Visconti. Warto jednak pamiętać, że sam plac Piazza del Duomo, gdzie katedra ostatecznie powstała, już w IV wieku stanowił ważny element duchowego życia miasta. XIV-wieczny Mediolan był prężnie rozwijającym się ośrodkiem, jednak nie na tyle bogatym, aby móc sfinansować całość przedsięwzięcia. 

Początkowo, w celu uzyskania budulca, zburzono istniejącą tam świątynię. Książę Visconti szybko wpadł też na pomysł, w jaki sposób uzyskać wsparcie finansowe od lokalnej społeczności – ogłosił mianowicie, iż katedra jest darem dla ludu uciśnionego za czasów poprzedniego władcy. Fortel zadziałał, natomiast budowa Duomo di Milano była na tyle ambitnym zadaniem, iż o jej pełnym ukończeniu możemy mówić dopiero w 1965 roku, czyli po prawie 600 latach! Pojawiające się w trakcie przestoje w budowie spowodowane były m.in. brakiem funduszy, zmianami władzy, epidemią dżumy oraz wojnami. 

Gotyk płomienisty i Napoleon Bonaparte

Chociaż plan katedry w Mediolanie na kształt krzyża łacińskiego jest popularny wśród katolickich świątyń, to zastosowany tu styl architektoniczny (gotyk płomienisty) jest jedynym takim przykładem we Włoszech. Co ciekawe, styl ten pojawił się w tej części Europy za sprawą Napoleona Bonaparte. To właśnie francuski cesarz w znacznym stopniu przyczynił się do ukończenia Duomo. Ba! W 1805 roku właśnie w mediolańskiej katedrze koronował się on też na króla Włoch.

Strzeliste wieże katedry w Mediolanie (Duomo di Milano)
Strzeliste wieże katedry w Mediolanie (Duomo di Milano)

Katedra Duomi di Milano w liczbach

Skoro mówimy o najwyższej gotyckiej świątyni na świecie, warto przytoczyć kilka liczb, które jeszcze lepiej oddają potęgę tego miejsca:

 • długość katedry to 157 m, natomiast szerokość wynosi 93 m,
 • sklepienie nawy głównej sięga 45 m, co czyni ją drugą najwyższą na świecie (po świątyni w Beauvais),
 • dach katedry Duomi di Milano zdobiony jest 135 pinaklami (pionowe iglice ozdobne), nie wliczając w to gargulców oraz rzeźb.
 • katedra w Mediolanie może pomieścić do 40 tys. osób,

Zwiedzanie katedry w Mediolanie

Budowla może przytłaczać swoją wielkością, gdyż w rzeczywistości jest to cały kompleks świątynny, na który oprócz samej katedry składają się:

 • muzeum katedralne (Grande Museo del Duomo) kryjące skarby katedry, dzieła sztuki, arrasy oraz rzeźby,
 • historyczna kaplica zamkowa, czyli pochodzący z XIV wieku kościół Chiesa di San Gottardo in Corte, który można odwiedzić wyłącznie przechodząc przez muzeum,
 • część archeologiczna znajdująca się poniżej poziomu katedry. Zobaczymy tam pozostałości dwóch dawnych świątyń, które stały w tym miejscu.

Zwiedzanie katedry w Mediolanie to nie tylko uczta dla oczu pod kątem architektury, ale również za sprawą znajdujących się tam dzieł sztuki. Kilka z nich, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę, to:

 • Posąg św. Bartłomieja – przedstawiający niespotykaną często scenę. Święty jest przedstawiony jako oskórowany męczennik, który owija się swoją własną skórą, jak gdyby był to jego płaszcz. 
 • Czerwona wieczna lampka – znajduje się nad prezbiterium i jest miejscem przechowywania największej relikwii świątyni – gwoździa z krzyża Chrystusa. 
 • Witraże – tak ogromna katedra nie może mieć małych witraży! Jednak ich wielkość nie jest jedynym faktem zasługującym na uwagę. Najstarsze z nich pochodzą z czasów początku budowy Duomo di Milano, czyli z XIV wieku (witraż św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Jakub oraz św. Katarzyny ze Sieny).
 • Grób św. Karola Boromeusza – oszkloną trumnę świętego spoczywającego w biskupim stroju wraz z twarzą ukrytą pod metalową maską zobaczymy pod ołtarzem głównym.
 • La Madonnina – złota figura Matki Boskiej z XVIII wieku uwieczniona na jednym z pinakli na dachu Duomo. Początkowo jej ranga w mieście urosła do tego stopnia, że żaden budynek w Mediolanie nie miał prawa być wyższy niż ona. Zasada ta jednak nie przetrwała próby czasu, gdyż aby ją ominąć, na wysokich, nowych budowlach zaczęto… stawiać repliki La Madonniny!

CIEKAWOSTKA: Oprócz wspaniałego wnętrza, katedra w Mediolanie kryje jeszcze jedną niezwykłą atrakcję. Jest to możliwość wejścia na dach świątyni, z którego roztacza się niesamowity widok na całe miasto!

Informacje praktyczne

 • Bilety wstępu do Katedry w Mediolanie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Adres: P.za del Duomo, 20122 Milano MI, Włochy
 • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:00-19:00.
 • Kup bilety na GetYourGuide

Katedra w Mediolanie na mapie

Odkryj region Lombardii

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY