Strona głównaAtrakcje we WłoszechZabytki we WłoszechKatedra w Mediolanie - Najwyższy gotycki kościół na świecie

Katedra w Mediolanie – Najwyższy gotycki kościół na świecie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Duomo St. Maria Nascente di Milano tak brzmi pełna nazwa mediolańskiego symbolu, a jednocześnie największego gotyckiego kościoła na świecie oraz piątego na liście klasyfikacji wszystkich świątyń pod względem rozmiaru.

Katedra w Mediolanie jako idea i pomysł urodziła się wraz z 1386 rokiem oraz panowaniem księcia Giana Galeazzo Visconti. Warto jednak pamiętać, że sam plac Piazza del Duomo, gdzie katedra ostatecznie powstała, już w IV wieku stanowił ważny element duchowego życia miasta. XIV-wieczny Mediolan był prężnie rozwijającym się ośrodkiem, jednak nie na tyle bogatym, aby móc sfinansować całość przedsięwzięcia. 

Początkowo, w celu uzyskania budulca, zburzono istniejącą tam świątynię. Książę Visconti szybko wpadł też na pomysł, w jaki sposób uzyskać wsparcie finansowe od lokalnej społeczności – ogłosił mianowicie, iż katedra jest darem dla ludu uciśnionego za czasów poprzedniego władcy. Fortel zadziałał, natomiast budowa Duomo di Milano była na tyle ambitnym zadaniem, iż o jej pełnym ukończeniu możemy mówić dopiero w 1965 roku, czyli po prawie 600 latach! Pojawiające się w trakcie przestoje w budowie spowodowane były m.in. brakiem funduszy, zmianami władzy, epidemią dżumy oraz wojnami. 

Gotyk płomienisty i Napoleon Bonaparte

Chociaż plan katedry w Mediolanie na kształt krzyża łacińskiego jest popularny wśród katolickich świątyń, to zastosowany tu styl architektoniczny (gotyk płomienisty) jest jedynym takim przykładem we Włoszech. Co ciekawe, styl ten pojawił się w tej części Europy za sprawą Napoleona Bonaparte. To właśnie francuski cesarz w znacznym stopniu przyczynił się do ukończenia Duomo. Ba! W 1805 roku właśnie w mediolańskiej katedrze koronował się on też na króla Włoch.

Strzeliste wieże katedry w Mediolanie (Duomo di Milano)
Strzeliste wieże katedry w Mediolanie (Duomo di Milano)

Katedra Duomi di Milano w liczbach

Skoro mówimy o najwyższej gotyckiej świątyni na świecie, warto przytoczyć kilka liczb, które jeszcze lepiej oddają potęgę tego miejsca:

  • długość katedry to 157 m, natomiast szerokość wynosi 93 m,
  • sklepienie nawy głównej sięga 45 m, co czyni ją drugą najwyższą na świecie (po świątyni w Beauvais),
  • dach katedry Duomi di Milano zdobiony jest 135 pinaklami (pionowe iglice ozdobne), nie wliczając w to gargulców oraz rzeźb.
  • katedra w Mediolanie może pomieścić do 40 tys. osób,

Zwiedzanie katedry w Mediolanie

Budowla może przytłaczać swoją wielkością, gdyż w rzeczywistości jest to cały kompleks świątynny, na który oprócz samej katedry składają się:

  • muzeum katedralne (Grande Museo del Duomo) kryjące skarby katedry, dzieła sztuki, arrasy oraz rzeźby,
  • historyczna kaplica zamkowa, czyli pochodzący z XIV wieku kościół Chiesa di San Gottardo in Corte, który można odwiedzić wyłącznie przechodząc przez muzeum,
  • część archeologiczna znajdująca się poniżej poziomu katedry. Zobaczymy tam pozostałości dwóch dawnych świątyń, które stały w tym miejscu.

Zwiedzanie katedry w Mediolanie to nie tylko uczta dla oczu pod kątem architektury, ale również za sprawą znajdujących się tam dzieł sztuki. Kilka z nich, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę, to:

  • Posąg św. Bartłomieja – przedstawiający niespotykaną często scenę. Święty jest przedstawiony jako oskórowany męczennik, który owija się swoją własną skórą, jak gdyby był to jego płaszcz. 
  • Czerwona wieczna lampka – znajduje się nad prezbiterium i jest miejscem przechowywania największej relikwii świątyni – gwoździa z krzyża Chrystusa. 
  • Witraże – tak ogromna katedra nie może mieć małych witraży! Jednak ich wielkość nie jest jedynym faktem zasługującym na uwagę. Najstarsze z nich pochodzą z czasów początku budowy Duomo di Milano, czyli z XIV wieku (witraż św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Jakub oraz św. Katarzyny ze Sieny).
  • Grób św. Karola Boromeusza – oszkloną trumnę świętego spoczywającego w biskupim stroju wraz z twarzą ukrytą pod metalową maską zobaczymy pod ołtarzem głównym.
  • La Madonnina – złota figura Matki Boskiej z XVIII wieku uwieczniona na jednym z pinakli na dachu Duomo. Początkowo jej ranga w mieście urosła do tego stopnia, że żaden budynek w Mediolanie nie miał prawa być wyższy niż ona. Zasada ta jednak nie przetrwała próby czasu, gdyż aby ją ominąć, na wysokich, nowych budowlach zaczęto… stawiać repliki La Madonniny!

CIEKAWOSTKA: Oprócz wspaniałego wnętrza, katedra w Mediolanie kryje jeszcze jedną niezwykłą atrakcję. Jest to możliwość wejścia na dach świątyni, z którego roztacza się niesamowity widok na całe miasto!

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Katedry w Mediolanie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: P.za del Duomo, 20122 Milano MI, Włochy
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 9:00-19:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Mediolanie

Inne atrakcje w Lombardii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Lombardii:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MediolanAtrakcje w Mediolanie: Katedra w Mediolanie, Teatr La Scala, Narodowe Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci, Bazylika Matki Boskiej Łaskawej, Biblioteka Ambrozjańska, Zamek Sforzów, Galeria Wiktora Emanuela II, Stadion San Siro, Muzeum XX wieku, Muzeum Poldiego Pezzolego, Park wodny Acquatica Park
MonzaAtrakcje w Monzy: Katedra w Monzy, Royal Villa of Monza, Muzeum Sztuki i Historii Monzy, Villa Reale, Katedra w Brianzy
BergamoAtrakcje w Bergamo: Stare miasto Bergamo, Katedra Bergamo, Mury obronne Bergamo, Accademia Carrara, Piazza Vecchia
MantuaAtrakcje w Mantui: Pałac Ducale w Mantui, Katedra w Mantui, Palazzo Te, Rotonda di San Lorenzo, Biblioteka Teresiana
PawiaAtrakcje w mieście Pawia: Katedra w Pawii, Castello Visconteo, Certosa di Pavia, Muzeum Archeologiczne w Pawii, Muzeum Sztuki Współczesnej Ricci Oddi
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne