Strona głównaDystrykt LizbonaLizbonaFundacja Calouste Gulbenkian i Muzeum Sztuki Współczesnej w Lizbonie

Fundacja Calouste Gulbenkian i Muzeum Sztuki Współczesnej w Lizbonie

Czas spędzony w tętniącym życiem centrum Lizbony nieco Was zmęczył i szukacie chwili wytchnienia? Jeśli dobrze odnajdujecie się w artystycznym środowisku, to poznajcie kulturalny raj w samym sercu stolicy.

Fundacja Calouste Gulbenkian powstała w roku 1956 jako spełnienie prośby umieszczonej w testamencie Calouste Sarkis Gulbenkiana, niemieckiego filantropa i kolekcjonera, zamieszkującego Lizbonę w latach 1942-1955.

Instytucja jako cel swojego działania obrała szeroko pojęte ulepszanie życia obywateli za pomocą sztuki, nauki oraz edukacji. Choć jej główna siedziba mieści się w Lizbonie, działa ona także za pośrednictwem swoich delegatur w Paryżu i Londynie.

W ramach fundacji działa także muzeum, zbierające wyjątkową kolekcję Gulbenkiana oraz Centrum Sztuki Współczesnej, będące domem dla najważniejszego w kraju zbioru dzieł nowoczesnych. Posiada też ona własne archiwum i bibliotekę, a także niezwykły ogród będący idealną przestrzenią dla wydarzeń edukacyjnych. Funkcjonują też przy niej orkiestra, chór i Instytut Badań Naukowych. Działanie fundacji opiera się głównie na organizacji projektów i innowacyjnych programów edukacyjnych w celu budowania społeczności o równych możliwościach rozwoju.

Muzeum i Centrum Sztuki Współczesnej 

Eksponaty przedstawione w muzeum to unikaty zebrane przez samego Calouste Gulbenkiana. Są one świadectwem ponad pięciu tysięcy lat dziejów kraju. Wystawa obejmuje kilka ekspozycji, poświęconych konkretnym motywom, formom sztuki oraz okresom. Nie tylko zachwycą Was zebrane tam dzieła, ale dowiecie się o nich interesujących ciekawostek i poznacie jaki stosunek miał do nich kolekcjoner. Zobaczycie zarówno obrazy jak i rzeźby, ale też sztukę użytkową. Organizowane są tam także dodatkowe aktywności, które mają na celu poszerzanie umiejętności interpretacji uczestników, rozwijanie ich wyobraźni, uzupełnianie ich wiedzy oraz doskonalenie umiejętności artystycznych.

WARTO WIEDZIEĆ: W Centrum Sztuki Współczesnej, które znajduje się na terenie Fundacji Calouste Gulbenkiana będziecie mieli okazję zobaczyć także twórczość artystów od 1950 roku do czasów obecnych.

Biblioteka i orkiestra fundacji Calouste Gulbenkian 

Biblioteka mieszcząca się w budynku poświęconym Calouste Gulbenkianowi to idealne miejsce do pracy i wyciszenia się, ale także schronienie dla niezwykłego zbioru pozycji literackich, prasy oraz fotografii. Szczególnym okazem jest ponad 180 kolekcji specjalnych, skupiających się na konkretnych, wąskich tematach.

Fundacja Calouste Gulbenkiana daje też duże pole do popisu dla muzyków. Możecie posłuchać tam licznych koncertów i recitali grup muzycznych, zespołów specjalizujących się w różnych stylach muzycznych, instrumentalistów i duetów. Oczywiście będziecie też mieli okazję posłuchać występów działających przy fundacji chóru oraz orkiestry symfonicznej. 

Warsztaty i aktywności

Fundacja Calouste Gulbenkiana organizuje aktywności dla różnych grup wiekowych. Wśród nich znajdą coś dla siebie zarówno dzieciaki jak i dorośli, grupy szkolne, rodziny, a nawet profesjonaliści. Wszystkie one dbają o rozwój artystyczny uczestników, mających okazję wyrażać się kreatywnie podczas warsztatów malarskich, uwolnić drzemiącego w ich duszach wirtuoza muzyki albo ponieść wodze fantazji ucząc się projektowania.

Jednak rozwój artystyczny społeczeństwa to nie jedyny cel tych spotkań. Fundacja Calouste Gulbenkiana za jeden ze swoich priorytetów obrała szerzenie świadomości o problemach współczesnego świata, wspieranie równości społecznej i ochrona praw mniejszości narodowych. Uświadamia też ona i edukuje zarówno tych młodszych jak i starszych w kwestii prawdopodobnych problemów przyszłych społeczeństw.

Ogród  Gulbenkiana

Znajdujący się przy budynku fundacji ogród to idealne miejsce do organizacji różnego rodzaju aktywności.
Znajdujący się przy budynku fundacji ogród to idealne miejsce do organizacji różnego rodzaju aktywności.

Znajdujący się przy budynku fundacji ogród to idealne miejsce do organizacji różnego rodzaju aktywności, ale to nie jedyne co ma on do zaoferowania. Ogród sam w sobie jest idealnym miejscem na piknik, chwilę odpoczynku od ruchliwego miasta w samym jego centrum, ale świetnie nadaje się także do obserwacji licznych okazów znajdującej się tam flory i fauny.

Ten teren liczy ponad 230 gatunków roślin i 43 gatunki ptaków. Między bujną roślinnością znajdziecie też postawione gdzieniegdzie rzeźby, przepływające między drzewami strumyki oraz romantyczne mostki, dzięki którym poczujecie się w tym parku wyjątkowo intymnie.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Fundacji Calouste Gulbenkian najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Av. de Berna 45A, 1067-001 Lisboa, Portugalia
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz. 10:00-18:00. We wtorki fundacja jest nieczynna.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Fundacja Calouste Gulbenkian na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY