Valladolid – Serce Hiszpanii

W centralnej części Hiszpanii położona jest tzw. Stara Kastylia, a w samym jej centrum jest Valladolid – niezwykłe miasto pełne wspomnień o niezwykłej historii Hiszpanii i jej mieszkańcach.

Valladolid to miasto w regionie Kastylia i León, które znane jest z niezwykłej, studenckiej atmosfery. Wszystko za sprawą Uniwersytetu Valladolid, który zaraz po Uniwersytecie w Salamance, jest drugą najstarszą uczelnią w Hiszpanii. Studia to jednak nie jedyny powód, dla którego miasto to jest atrakcyjną destynacją dla odwiedzających…

Każdy kto choć trochę zna historię Hiszpanii wie, że to właśnie Valladolid jest najlepszym miejscem, by poczuć klimat dawnych czasów i zanurzyć się w niezwykłej, hiszpańskiej kulturze. Poniżej znajdziesz miejsca, które wyjątkowo Ci w tym pomogą.

Casa Museo de Colón

Niedaleko od budynku, w którym odbyły się zaślubiny Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego stoi posesja nazywana Casa de Colón (Dom Kolumba). Jest to replika domu tego znanego odkrywcy, znajdującego się na Santo Domingo (obecnie Republika Dominikany). Prezentowane są tu świadectwa kultur Majów, Azteków i Inków, podbitych przez Hiszpanów w czasie kolonizacji. Kolumb, schorowany i rozgoryczony, spędził w tym miejscu ostatnie dwa lata swojego życia (1504-1506).

Casa de Cervantes

W południowej części śródmieścia Valladolid, pośród monotonnego szeregu domów mieszkalnych, znajduję się budynek, w którym prawdopodobnie powstała pierwsza część „Don Kichota”. Miguel de Cervantes mieszkał tam w latach 1603-1606. Odwiedzenie Casa de Cervantes, będącego jednym z najlepiej zachowanych dworów z XVI wieku w Hiszpanii, pozwala poznać realia życia z tamtego okresu. Dla zwiedzających udostępniono m.in. jadalnię, biurko Cervantesa, alkowę i kuchnię.

Dom Miguela Cervantesa - Casa de Cervantes w Valladolid
Dom Miguela Cervantesa – Casa de Cervantes w Valladolid

ZOBACZ TAKŻE: Szlak Don Kichota w La Manchy

Colegio de San Gregorio

Najwspanialszym zabytkiem architektury w Valladolid jest bez wątpienia Colegio de San Gregorio. Zostało ono wzniesione z polecenia Alonsa de Burgosa, spowiednika Izabeli Katolickiej. Wspaniała, pełna przepychu fasada Kolegium stanowi idealny przykład, rozwijającego się w Hiszpanii w wieku XV, stylu izabelińskiego. Obecnie w budynku mieści się Museo Nacional de Escultura (Narodowe Muzeum Rzeźby). Można tam obejrzeć jedną z najwspanialszych w całej Europie kolekcję drewnianej rzeźby religijnej.

Catedral de Nuestra Señora de la Asunción

Budowę Katedry w Valladolid rozpoczęto w roku 1580 zgodnie z planem Juana de Herrera. Projekt kontynuował Alberto Churriguera, jednak budynku do tej pory nie ukończono – wykonano jedynie połowę planowanych prac. Stało się tak m.in. z powodu śmierci króla Filipa II, który był głównym pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.

Na szczególną uwagę zasługuję wnętrze katedry, gdzie znajduję się obraz malarza Z. Velázqueza „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny” oraz wysoki ołtarz autorstwa Juana de Juní (1561 r.). W przylegającej do świątyni dawnej zakrystii urządzono natomiast Museo Diocesano z największym dziełem genialnego złotnika Juana de Arfé – wysoką na dwa metry monstrancją.

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Świetny wpis. Akurat od wczoraj jestem w Hiszpanii i mieszkam jakieś 15min od Valladolid wiec artykuł przyda się idealnie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.