Strona głównaDominikanaSanto Domingo - Stolica Dominikany

Santo Domingo – Stolica Dominikany

Wybierając się do Republiki Dominikany, większość osób wybiera bajeczne kurorty nad brzegiem morza. I słusznie! Niemniej by poznać historię tego kraju, warto odwiedzić też jego najważniejsze miasto.

Santo Domingo to stolica Dominikany i pierwsze miasto założone po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Co ciekawe, założył je w 1496 roku brat słynnego odkrywcy – Bartłomiej Kolumb (bardziej znany jako Bartolomeo). Obecnie jest to największa aglomeracja Dominikany, która stanowi zarazem centrum życia publicznego, politycznego i finansowego tego kraju.

Zwiedzanie Santo Domingo warto rozpocząć od Dzielnicy Kolonialnej i skupieniu się na najważniejszych zabytkach w tym mieście. Wypuszczanie się zbyt mocno poza dzielnicę turystyczną nie jest polecane ze względów bezpieczeństwa. Kradzieże nie są może na porządku dziennym, ale niestety zdarzają się, dlatego na zwiedzanie miasta lepiej nie zabierać ze sobą zbyt dużo pieniędzy, biżuterii lub kosztownego sprzętu.

Dzielnica Kolonialna (Zona Colonial)

Jeśli lubisz zwiedzanie, to z pewnością zachwyci Cię ilość zabytków, jakie kryje Santo Domingo. Starówka (Zona Colonial) w 1990 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu setki kolonialnych pałaców, kościołów i historycznych uliczek. To zdecydowanie najchętniej odwiedzana przez turystów dzielnica.

Urokliwe uliczki dzielnicy kolonialnej Santo Domingo, stolicy Republiki Dominikany
Urokliwe uliczki dzielnicy kolonialnej Santo Domingo, stolicy Republiki Dominikany

Ponieważ Santo Domingo to pierwsze miasto Nowego Świata, większość tutejszych zabytków pochodzi z epoki kolonialnej. To właśnie w Dzielnicy Kolonialnej zobaczysz miasto w takiej formie, w jakiej widziano je kilkaset lat temu – w momencie założenia go przez Bartolomeo. Większość budynków i elementów architektonicznych tego miejsca nie zmieniła się od początku XVI wieku.

CIEKAWOSTKA: Calle el Conde to najstarsza ulica w Santo Domingo. Przebiega przez centrum Dzielnicy Kolonialnej i jet dobrym punktem odniesienia podczas zwiedzania starówki.

Alcázar de Colón

Alcázar de Colón w Santo Domingo
Alcázar de Colón w Santo Domingo

Ta najstarsza rezydencja wicekrólewska w Ameryce położona jest w Dzielnicy Kolonialnej Dominikany. Pierwotnie budynek składał się z około pięćdziesięciu pomieszczeń i ogrodów, jednak do dziś zachowała się jedynie połowa jego faktycznej powierzchni. Alcázar de Colón powstał z inicjatywy syna Krzysztofa Kolumba, Diega Colón. Po tym jak w 1509 roku został on czwartym gubernatorem Indii, polecił wybudowanie oficjalnej rezydencji oraz domu dla swojej rodziny. Budowa trwała dwa lata (1510-1512), a sam budynek został utrzymany w stylu gotyckiego mudéjar, charakterystycznego dla początku XVI wieku.

Plaza de España

Plaza de la Hispanidad
Plaza de la Hispanidad

W pobliżu Alcázar de Colón znajduje się jeszcze jedno miejsce warte uwagi. Plaza de España (inna nazwa: Plaza de la Hispanidad) to wśród mieszkańców jeden z najpopularniejszych placów w mieście. Wszystko za sprawą często organizowanych tutaj imprez muzycznych. Wiele z nich odbywa się wieczorami, dlatego warto wybrać się tutaj także po zmroku.

Katedra Najświętszej Marii Panny

To katedra o wielu imionach. Zazwyczaj znana jest pod nazwami: La Catedral Primada de América, Catedral de Santo Domingo lub Basílica Menor de Santa María. Jej oficjalna pełna nazwa to z kolei: Santa Iglesia Catedral Basílica Metropolitana de Nuestra Señora Santa María de la Encarnación o Anunciación.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Santo Domingo
Katedra Najświętszej Marii Panny w Santo Domingo

Niezależnie od tego, którą nazwę wybierzesz, faktem jest że to najstarsze miejsce katolickiego kultu religijnego na kontynencie amerykańskim. Budowę katedry zlecił Diego Colón, a do jej otwarcia doszło w 1511 roku. Pod kątem architektonicznym jest to połączenie stylu gotyckiego i renesansowego. Najbardziej charakterystycznym elementem katedry jest 14 kapliczek wypełnionych witrażami i freskami.

Parque Colón

Parque Colón w Santo Domingo, stolicy Dominikany
Parque Colón w Santo Domingo, stolicy Dominikany

Tuż obok katedry znajduje się Parque Colón. To kulturalna wizytówka Dzielnicy Kolonialnej, gdzie organizowanych jest wiele wydarzeń. Na środku niewielkiego placu stoi pomnik Krzysztofa Kolumba. Nie brakuje też zacienionych przez drzewa miejsc i ławeczek, na których mieszkańcy i turyści chętnie wypoczywają. W pobliżu znajdziemy też kilka uroczych kawiarni i restauracji, gdzie warto skosztować lokalnych dań takich jak mangú, bandera dominicana czy arroz con leche.

Fortaleza Ozama

Fortaleza Ozama
Fortaleza Ozama

Santo Domingo to także miasto, w którym możesz odwiedzić najstarszą twierdzę Nowego Świata. Fortaleza Ozama została wybudowana w 1502 roku, a oprócz masywnych obwarowań wrażenie robi tu coś jeszcze. Jest to wspaniała panorama miasta, którą zobaczymy po wejściu na warowną wieżę. Ta ostatnia kiedyś pełniła funkcję obronną, ponieważ z jej szczytu można było dostrzec nadciągające statki piratów. Dziś jest to z kolei świetny punkt widokowy na okolicę.

Museo de las Casas Reales

Museo de las Casas Reales w Santo Domingo
Museo de las Casas Reales w Santo Domingo

To jeden z najważniejszych zabytków na wyspie. Wybudowany w XVI wieku był siedzibą hiszpańskiej administracji w Ameryce. Podczas zwiedzania przekonasz się między innymi, jak wyglądały oryginalne pomieszczenia budynku, gdzie zapadały kluczowe decyzje, jak wyglądało kolonialne prawodawstwo oraz codzienne życie rodzinne. W muzeum znajduje się sporo eksponatów, dzieł sztuki, dawne mapy, zbroje oraz makiety statków. To doskonałe miejsce, by zanurzyć się w historii i kulturze Karaibów.

Acuario Nacional

Gdy zwiedzanie zabytków masz już za sobą, czas wybrać się do Acuario Nacional. To jedno z największych akwariów na Karaibach zostało otwarte w 1990 roku i ma powierzchnię ponad 34 000 m2. Mieszka tu około 250 gatunków zwierząt morskich i słodkowodnych (łącznie około 3000 okazów). Jedną z najpopularniejszych części Acuario Nacional jest podwodny tunel, gdzie można obserwować m.in. przepływające nad głowami rekiny czy żółwie.

Parque Zoológico Nacional Dominicano

Kolejne miejsce warte uwagi to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Ameryce Łacińskiej. Parque Zoológico Nacional Dominicano założono w 1975 roku. W jego kolekcji zobaczymy ponad 80 gatunków zwierząt, z czego największą część stanowią ssaki i ptaki.

Podwodne jeziora

Park Narodowy Los Tres Ojos
Park Narodowy Los Tres Ojos

Około 7km od centrum miasta znajduje się Park Narodowy Los Tres Ojos (El Parque Nacional Los Tres Ojos). Wśród gęsto porośniętych lasów tropikalnych znajdziemy jaskinie, a w nich – podziemne jeziora, które są największą atrakcją tego miejsca. Wpadające przez skalne otwory światło i krystalicznie czysta woda pozwalają dostrzec pływające w nich kolorowe ryby.

Transfer z lotniska lub wynajem samochodu

Aby dotrzeć z lotniska do hotelu, możesz zarezerwować płatny transfer na tej stronie. Jeśli planujesz zwiedzić różne części Dominikany, polecam wynajem samochodu. Podróżując w większej grupie lub z dziećmi, wynajem auta jest często najbardziej ekonomiczną i wygodną formą poruszania się po wyspie.

Odkryj Dominikanę

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY