Strona głównaKraje iberoamerykańskieDominikanaLos Haitises - Park Narodowy w Dominikanie

Los Haitises – Park Narodowy w Dominikanie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Dominikana to rajskie plaże, tropikalny klimat, kolonialna historia i magia. Aby odnaleźć tę ostatnią, warto zapuścić się w najbardziej tajemnicze zakątki wyspy Hispaniola…

Los Haitises to park narodowy w Republice Dominikany i jeden z największych chronionych obszarów na wyspie. Jego wizytówką są piękne lasy namorzynowe, jaskinie z petroglifami i piktogramami oraz ogromne bogactwo zwierząt (ponad 200 gatunków ptaków). Na uwagę zasługują także wody opływające Park Narodowy Los Haitises. Ich regularnymi gośćmi są delfiny i manaty.

Zwiedzanie parku

Los Haitises - Park narodowy w Dominikanie
Los Haitises – Park narodowy w Dominikanie

Do parku Los Haitises najłatwiej dotrzeć z Półwyspu Samaná oraz z miasta Sabana de la Mar. Pierwszy z wymienionych cieszy się wśród turystów dużą popularnością ze względu na dobrą infrastrukturę i możliwość łatwego dojazdu do innych atrakcji w pobliżu (np. wodospad El Limón, czy plaże Las Terrenas). Sabana de la Mar to z kolei niewielkie miasteczko rybackie, które przypadnie do gustu osobom szukającym spokoju.

Los Haitises - Park narodowy w Dominikanie
Los Haitises – Park narodowy w Dominikanie

Park Narodowy Los Haitises rozciąga się wzdłuż zatoki Bahía de San Lorenzo. Podczas wycieczki statkiem w pierwszej chwili w oczy rzucają się gigantyczne, wysokie na 40 metrów, porośnięte lasami skalne ściany. Popularnym widokiem są krążące nad nimi ptaki. W godzinach porannych łatwo też natknąć się na delfiny, które chętnie odwiedzają te wody.

Jaskinie w Los Haitises

Jaskinie pełniły ważną funkcję w kulturze rdzennej ludności zamieszkującej wyspę. To właśnie w nich Indianie Taino odprawiali rytuały, które miały uchronić ich od nieszczęść i klęsk naturalnych, takich jak np. huragany. Pozostałością po tych obrzędach są piktogramy i petroglify, które znajdziemy wewnątrz jaskiń w Los Haitises.

Jedną z dwóch najpopularniejszych jaskiń w parku jest Cueva de la Línea, znana też jako Cueva del Ferrocaril. Jej nazwa nawiązuje do linii kolejowej, która w XVIII wieku przebiegała przez jaskinię, umożliwiając transport bananów i ryżu. Zobaczymy tutaj mnóstwo piktogramów, którymi pokryte zostały skalne ściany. Te pierwotne rysunki przedstawiają postacie ludzi, bóstw oraz zwierząt, wśród których szczególne miejsce zajmują wieloryby.

Drugą popularną jaskinią jest Cueva de la Arena. Jej nazwa (tłum. Jaskinia Piasku) odnosi się do niewielkiej plaży, która znajduje się u wejścia do jaskini (a właściwie już w jej wnętrzu). Tutaj też zobaczymy małe, naturalne baseny wypełnione morską wodą, w których można czasem zauważyć błękitne kraby. Charakterystycznymi elementami jaskini Cueva de la Arena są znajdujące się u jej wejścia dwa petroglify, których wiek datuje się na ponad 1000 lat.

  

Pozostałe atrakcje w Republice Dominikany

RodzajNazwa
Atrakcje i zabytkiAltos de Chavón, Park Narodowy Los Haitises, wodospad Salto de Jimenoa, wodospad El Limón, Park Ekologiczny Indigenous Eyes, Scape Park at Cap Cana, Fort św. Filipa, Fabryka cygar, Plantacja kakaowców
Miasta i wyspySanto Domingo, Punta Cana, La Romana, Puerto Plata, Bayahibe, Półwysep Samaná, Wyspa Saona, Wyspa Catalina 
Popularne plażePlaya Bávaro, Playa Blanca, Macao Beach, Playa Arena Gorda, Playa Juanillo, Playa Uvero Alto
 

Podstawowe informacje o Dominikanie

Republika Dominikany położona jest na wyspie Haiti (inna nazwa: Hispaniola), w archipelagu Wielkich Antyli, na Morzu Karaibskim. Wyspa ta podzielona jest między dwa kraje. Zachodnią, mniejszą część zajmuje Republika Haiti, natomiast na wschodzie usytuowana jest Republika Dominikany.
Stolica:Santo Domingo
Język:Hiszpański
Waluta:Peso dominikańskie (DOP), Dolar amerykański (USD)
Religia:Katolicyzm, protestantyzm, ateizm
Wymagane dokumenty:Ważny paszport, bilet powrotny oraz środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Brak konieczności posiadania wizy. Po dotarciu do Republiki Dominikany należy wykupić kartę turystyczną (koszt: ok. $15), która uprawnia do pobytu w tym kraju przez 30 dni. Ważność karty za dodatkową opłatą można przedłużyć maksymalnie do 90 dni.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne