Strona głównaDominikanaPuerto Plata - Wiktoriańskie miasto Dominikany

Puerto Plata – Wiktoriańskie miasto Dominikany

To największe miasto na północnym wybrzeżu Dominikany. W 1492 roku Krzysztof Kolumb opisał je jako najdalej wysunięty skrawek raju na Ziemi. A ile z tego raju zostało nam do dzisiaj?

Puerto Plata to miasto, które jest wśród turystów bardzo znane. Powód? Kolonialna i wiktoriańska architektura, długie, piaszczyste plaże, mnóstwo zieleni i wznoszący się nad tym wszystkim majestatyczny łańcuch górski. Powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie to jednak zdecydowanie za mało. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jakie atrakcje kryje to niezwykłe miasto.

La Glorieta - rekonstrukcja neokolonialnej estrady z 1872 r.
La Glorieta – rekonstrukcja neokolonialnej estrady z 1872 r.

Wodospady Damajagua

Jeśli znudziły Ci się typowe parki wodne, to czas na coś znacznie ciekawszego. Damajagua to naturalny system 27 wodospadów, z których można zjeżdżać i skakać wprost do głębokich na kilka metrów lagun. Brzmi jak bajka? Tak też wygląda. Na tę bajkę możesz jednak wybrać się tylko w towarzystwie przewodników, którzy zapewnią kask, kamizelkę ratunkową i instrukcje, jak zjeżdżać (lub skakać) z poszczególnych wodospadów.

Rezerwat Damajagua oprócz tego, że jest wspaniałą atrakcją dla aktywnych, stanowi też ważny punkt na mapie dominikańskiej fauny i flory. Miej oczy szeroko otwarte, a zobaczysz tu wiele endemicznych gatunków ptaków, płazów, ryb czy skorupiaków.

WARTO WIEDZIEĆ: Wodospady Damajagua to atrakcja dla osób powyżej 11. roku życia, którym aktywność fizyczna i adrenalina nie są obce :).

Rodzinne Atrakcje w Puerto Plata

Delfiny w Ocean World Adventure Park
Delfiny w Ocean World Adventure Park

Trudno w jednym zdaniu opisać to miejsce, bo łączy w sobie atrakcje znane z parków wodnych, oceanariów i ogrodów zoologicznych. Jeśli marzy Ci się pływanie z delfinami, tutaj jest to możliwe. Jeżeli masz ochotę pobawić się z lwami morskimi, nie ma problemu. A co powiesz na karmienie egzotycznych ptaków, przechadzkę o tropikalnych lasach deszczowych, nurkowanie lub oglądanie pokazu rekinów? A to i tak wciąż kropla w morzu atrakcji, jakie czekają Cię w Ocean World Adventure Park. Absolutne must-see podczas pobytu w Republice Dominikany!

Muzeum Bursztynu (Museo Del Ámbar)

To jedna z najbardziej zachwycających atrakcji w Puerto Plata. Wykonany w wiktoriańskim stylu budynek muzeum, kryje w swoim wnętrzu unikatową kolekcję dominikańskiego bursztynu. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo duża transparentność. Dzięki temu bez trudu możemy oglądać wiele fragmentów roślin, kwiatów i owadów, które pochodzą nawet z czasów prehistorycznych. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest „uwięziona” w bursztynie 40-centymetrowa jaszczurka, której wiek datuje się na 30-40 mln lat!

CIEKAWOSTKA: Muzeum Bursztynu w Puerto Plata posiada w swojej kolekcji także unikatowe na skalę światową okazy niebieskiego bursztynu.

Parque Nacional Isabel de Torres

Figura Jezusa w Parque Nacional Isabel de Torres
Figura Jezusa w Parque Nacional Isabel de Torres

To najmniejszy park narodowy Dominikany. Jego powierzchnia to zaledwie 15 km2. Mimo swoich niewielkich rozmiarów Parque Nacional Isabel de Torres jest chętnie odwiedzany przez turystów. Powodem są piękne, górzyste, tereny zielone, które tak naprawdę możemy oglądać z dwóch perspektyw: pieszo oraz z poziomu kolejki linowej, która prowadzi na szczyt góry.

Tam też czekają na nas dwie kolejne atrakcje. Pierwsza to niemal identyczna kopia popularnej figury Jezusa z Río de Janeiro (no, może tylko „ciut mniejsza”). Druga atrakcja to z kolei ogród botaniczny, w którym zobaczymy wiele endemicznych gatunków roślin.

Wysepka Cayo Arena

Snorkeling na Cayo Arena dostarcza niesamowitych wrażeń
Snorkeling na Cayo Arena dostarcza niesamowitych wrażeń

Wycieczka na rajską wysepkę Cayo Arena spodoba się przede wszystkim miłośnikom snorkelingu. Bez głębokiego zanurzania się w wodzie, zobaczysz tutaj kolorową morską rafę, popływasz wśród ławicy i zrobisz sobie niezapomniane, podwodne selfie. Na Cayo Arena dotrzesz z Puerto Plata szybką łodzią motorową. Polecane tego typu wycieczki znajdziesz tutaj.

Sporty wodne

Puerto Plata to także popularna miejscówka wśród osób uprawiających sporty wodne. Oprócz windsurfingu dużym powodzeniem cieszy się także paddle surfing. Tej stosunkowo prostej odmiany surfowania możecie spróbować na przykład przy plaży Sosua.

Wycieczki off-road

Szukasz ucieczki za miasto? Nie ma  problemu. z Puerto Plata organizowane są wycieczki typu off-road, podczas których masz możliwość siąść za sterami niewielkich, za to bardzo wytrzymałych samochodów typu buggy.

Odkryj Dominikanę

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY