Atrakcje w Porto

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

W północnej części Portugalii, u brzegu rzeki Douro roztacza się malowniczy widok Porto, dumnie noszącego miano „niepokonanego miasta”.

Krótki spacer uliczkami centrum bądź klimatycznym deptakiem przy rzece wystarczą, by zakochać się w tym mieście bez pamięci. Porto ma jednak wiele miejsc wartych szczególnej uwagi. W tym artykule przedstawię Ci najciekawsze atrakcje w Porto, kluczowe dla historii miasta zabytki, atrakcje dla dzieci, galerie i wiele innych miejsc, które sprawią, że Twoja wizyta w tym mieście będzie niezapomniana!

SEA Life Porto

SEA Life Porto
SEA Life Porto

Zwiedzanie Porto zaczniemy tuż przy oceanie, bo to właśnie tam znajduje się SEA Life Porto. Akwarium zaprasza was do zanurkowania w morskie głębiny, by zapoznać się z żółwiami, rekinami oraz płaszczkami. Zbiornik główny ma formę tunelu, a przechodząc przez niego poczujecie się otoczeni z każdej strony przez naturalną bioróżnorodność morza. Akwarium podzielone jest na wyraźne strefy, a każda koncentruje się na konkretnym gatunku. Bardziej ciekawscy koniecznie powinni podejść do płytkiego zbiornika, w którym możliwe jest nawet dotknięcie mniejszych zwierząt. Jeśli natomiast chcecie być bliżej większych podopiecznych, wybierzcie się na karmienie rekinów lub płaszczek, podczas którego pracownicy zdradzą Wam sekrety życia tych ryb.

Katedra w Porto

Katedra w Porto
Katedra w Porto

Sé do Porto, czyli Katedra w Porto to jeden z najważniejszych zabytków miasta i jego najstarszych kościołów. Budowę rozpoczęto w XII wieku i choć nietrudno zauważyć, że w obecnych czasach architektura katedry jest mieszanką różnych stylów, warto wiedzieć, że jego początki były ściśle związane z romanizmem. Dzisiejszy wygląd świątyni jest efektem licznych ingerencji architektonicznych w późniejszych okresach. W XIV wieku dobudowano klasztor z gotyckimi krużgankami, który choć wyraźnie odznacza się od reszty, jest nieodłączną częścią obiektu. Katedra oprócz złoconego ołtarza czy zaskakującej bogactwem malowideł naściennych kaplicy posiada też skarbiec, kryjący niezwykłe artefakty sztuki sakralnej. Oprócz zachwycającej historii oraz bogatego wnętrza, budynek kupi Waszą miłość także swoją lokalizacją, gdyż znajduje się na wzniesieniu, z którego roztaczają się niezwykłe widoki nadrzecznej dzielnicy Ribeira.

Kościół i Wieża Kleryków

Wieża Kleryków w Porto
Wieża Kleryków w Porto

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków, dumnie królujących nad Porto jest skonstruowany na niewielkim wzgórzu Kościół Kleryków. XVIII-wieczna świątynia zbudowana przez zakon Kleryków jest jednym z najczęściej odwiedzanych symboli miasta. Marmurowe wnętrze zachwyca swoimi niezwykłymi barwami pięknie grającymi z wpadającym do środka światłem. Tuż przy kościele znajduje się muzeum zawierające drogocenne dzieła sztuki, między innymi naczynia liturgiczne oraz rzeźby. Co ciekawe, to jednak nie świątynia sama w sobie, a Wieża Kleryków, połączona częścią muzealną z kościołem, jest elementem najczęściej występującym na zdjęciach i pocztówkach. Dzwonnica nie tylko jest wyrazem barokowego bogactwa i piękna, ale stanowi też punkt, z którego rozpościera się najbardziej zjawiskowa panorama Porto.

Estádio do Dragão – stadion i muzeum FC Porto

Stadion w Porto (Estádio do Dragão)
Stadion w Porto (Estádio do Dragão)

Powstałe w 2003 r. królestwo smoków, bo takim mianem określa się piłkarską drużynę z Porto, to punkt obowiązkowy dla fanów piłki nożnej. Nie tylko jest on najważniejszym obiektem sportowym w mieście, ale także ważnym pod względem kulturalnym punktem odniesienia. Stadion FC Porto wybudowany został na potrzeby Euro 2004, którego gospodarzem była właśnie Portugalia. Budynek zaprojektowany przez Manuela Salgado to połączenie funkcjonalności oraz innowacji. Oddaje on szacunek przeszłości, jednocześnie wyrażając dumę z teraźniejszości. Biało niebieskie trybuny mieszczą aż 50033 kibiców, mogących podziwiać mecze swojej ulubionej drużyny. Tak znakomity klub oczywiście nie mógłby też obejść się bez własnego muzeum. Interaktywne centrum poprzez trofea, dokumenty oraz sztukę wychwala piękną historię oraz sukcesy FC Porto.

Pałac Bolsa (Palacio da Bolsa)

Palacio da Bolsa w Porto
Palacio da Bolsa w Porto

Palacio da Bolsa czyli siedziba Stowarzyszenia Handlowego sprawi, że oniemieją nawet ci, którzy przeważnie nie mają w zwyczaju zwiedzania muzeów. Pałac, którego budowę rozpoczęto w 1832 roku, został skonstruowany na ruinach klasztoru św. Franciszka. Pozostałością po tej dawnej budowli jest sąsiadujący z pałacem mały kościół. Grupa sześciu głównych architektów stworzyła neoklasycystyczną kompozycję, która przyciąga dziś około 300 000 zwiedzających rocznie! Przybywają oni, by zobaczyć między innymi niepowtarzalne sale, które wyróżniają się bogactwem sztukaterii, ściennych obrazów oraz elementów dekoracyjnych. Przestrzeń Palacio da Bolsa to idealne miejsce do organizacji wystawnych przyjęć, spotkań, kongresów a nawet koncertów.

Świat Odkryć w Porto (World of Discoveries)

World of Discoveries
World of Discoveries

World of Discoveries to interaktywna wystawa, która pozwala najmłodszym oraz tym starszym przejść wyprawę godną prawdziwych żeglarzy i odkrywców. Niezwykły park tematyczny w całości nawiązuje do okresu Wielkich Odkryć Geograficznych, które odegrały kluczową rolę w historii Portugalii. Obiekt prezentuje 20 tematycznych stref oddających atmosferę wypraw morskich w XVI wieku. World of Discovieres to jednak nie tylko wystawa stała. Znajdziemy tu też miejsce dla tymczasowych, mniejszych ekspozycji. Dużą częścią działalności są także organizowane dla grup szkolnych aktywności dodatkowe, które pomagają dzieciom lepiej poznać i zrozumieć historię.

Magiczny ogród Alicji w Porto

Magiczny ogród Alice Porto
Magiczny ogród Alice Porto

Ogród botaniczny w Porto wśród wyjątkowych okazów roślin tworzących piękne kompozycje kryje małą tajemnicę. To plenerowa wystawa, zamieniająca zwykły ogród w Magiczny Ogród Alicji w Krainie Czarów. Spacer parkowymi ścieżkami pozwala przenieść się w zwariowany, bajkowy świat. To wszystko dzięki olbrzymim instalacjom, które za sprawą specjalnego oświetlenia oraz interaktywnych rozwiązań prowadzą zwiedzających przez historię bajkowej Alicji. Nie brakuje też multimedialnych projekcji, które dopełniają magii całego przedsięwzięcia. Oczywiście nie zapomnijcie zaplanować wizyty na wieczorne godziny, bo prawdziwa magia tego miejsca budzi się po zmroku…

Galeria Immersivus

Galeria Immersivus to kolejne miejsce, które dzięki połączeniu technologii i sztuki pozwala wejść w świat, jakiego wcześniej nie doświadczyliście. Wykorzystuje ona takie same rozwiązania jak jej siostrzana instytucja w Lizbonie. Powierzchnia 2000 m2 galerii wyposażona w projektory, wyświetlające obrazy w 360°, pozwala dosłownie zatopić się w spektaklu, a jednocześnie przyjrzeć się ulubionym dziełom sztuki z zupełnie nowej perspektywy. Oprócz nieustannie zmieniających się ekspozycji głównych, które goszczą sztukę najznakomitszych portugalskich oraz międzynarodowych artystów Galeria Immersivus mieści też ekspozycję stałą. Wykorzystując tę samą technologię przybliża mniej i bardziej znane legendy związane z Porto i okolicami miasta.

Muzeum Historii Czekolady

Muzeum Historii Czekolady w Porto
Muzeum Historii Czekolady w Porto

Muzeum Historii Czekolady znajdujące się w kulturalnym centrum WOW w Porto ukazuje jak z niepozornego ziarna kakao powstaje przepyszna czekolada. Przeniesie Was ono na tereny plantacji i zdradzi jej najskrytsze sekrety. Odkryje ciekawostki, które zaskoczą każdego smakosza czekolady. Poznacie wszystkie procesy konieczne do wytworzenia Waszych ulubionych słodkości. Zwiedzanie muzeum koniecznie zakończcie degustacją, dzięki której będziecie mogli zaangażować wszystkie zmysły w poznawanie tajników najpopularniejszego wyrobu cukierniczego.

Muzeum Witraży (Museu do Vitral)

Museu do Vitral
Museu do Vitral

Jak połączenie szkła oraz światła rodzi przepiękną sztukę dowiecie się z Museu do Vitral czyli Muzeum Witrażu w Porto. Zobaczycie tam niezwykłe kompozycje szklanych układanek w formie paneli, rozet, czy kalejdoskopów. Otoczeni przez całą paletę barw poznacie sekrety tworzenia tych dzieł sztuki, ich związek z religią oraz znaczenie witraży dla różnych tendencji artystycznych. To wszystko odnosząc się do Atelier Antunes, najstarszego warsztatu witraży w Portugalii, tworzącego sztukę na najwyższym światowym poziomie.

Księgarnia Lello

Zwykle w księgarniach znajdziecie przede wszystkim mole książkowe, ale w Księgarni Lello w Porto spodziewajcie się głównie… fanów Harrego Pottera. To dlatego, że właśnie to miejsce, a dokładniej jego ikoniczne schody, uznaje się za inspirację do wystroju magicznego Hogwartu. Wnętrze warto jednak zobaczyć nie tylko ze względu na jego związek z dziełem J. K. Rowling. Nad tonami książek króluje niezwykle kolorowy, szklany sufit, a w tle zobaczycie ściany z pięknie rzeźbionymi zdobieniami i sztukateriami. Nie brakuje też tematycznych sal, mieszczących zarówno zbiory wielkich dzieł jak i wystawy, poświęcone różnym aspektom literatury.

Ogrody Palacio de Cristal

Jeśli spodziewacie się, że przedstawię Wam kolejny pałac to niestety muszę Was rozczarować. Dziś po dawnym pałacu nic nie zostało, jednak park który przetrwał w tym miejscu jest wyjątkowo królewski. To idealne miejsce, by wybrać się na spokojny spacer w towarzystwie mieszkających tam pawi oraz by odetchnąć od zgiełku ulic, nie oddalając się od centrum. Ogród oprócz głównego klombu ma wiele romantycznych ścieżek, fontann i schowanych zakamarków, wśród których szczególną popularnością cieszą się punkty widokowe. Znajduje się tam też pawilon, mieszczący kawiarnię. Wybierając się na spacer, możecie trafić na jeden z wielu urządzanych tam festiwali, wystaw, targów czy koncertów.

Pozostałe atrakcje w Porto

Magia Porto nie kończy się oczywiście na wyżej wymienionych miejscach. Miasto ma do zaoferowania dużo więcej. Serralves Foundation pozwala cały dzień napawać się sztuką oraz otaczającą ją naturą. Miłośników sztuki użytkowej zaciekawi Muzeum Tkanin i Mody, które nakreśla historię portugalskiego przemysłu odzieżowego. Pawilon wodny zadba o Waszą wiedzę na temat zanieczyszczenia oraz ochrony środowiska wodnego, Planet Cork pokaże, dlaczego w sklepikach z pamiątkami królują korkowe portfeliki, a The Bridge Collection opowie historię w nietypowy sposób, bo dzięki… kieliszkom! Wstąpcie też koniecznie na degustację do Jaskini Calem, Poças oraz do Piwnicy Burmester, skąd z pewnością wyjdziecie z głową pełną ciekawostek dotyczących powstawania wina.

Hotele w Porto


Inne atrakcje w Portugalii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Portugalii:
DystryktAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
LizbonaAtrakcje w Lizbonie: Oceanarium w Lizbonie, Stadion w Lizbonie (Estádio da Luz), Zamek św. Jerzego, Klasztor Hieronimitów, Panteon Narodowy w Lizbonie, Muzeum Skarbu Królewskiego, Katedra w Lizbonie, Muzeum Narodowe Azulejo, Kolejka linowa w Lizbonie, Zoo w Lizbonie, Wieża Belém, Pałac Narodowy Ajuda, Immersivus Gallery Lizbona, Fundacja Calouste Gulbenklain, Arco de Rua Augusta, Kultowe tramwaje w Lizbonie, Centrum interpretacji historii dorsza, Pilar 7 Bridge Experience, Narodowe Muzeum Powozów, Portugalska Szkoła Sztuki Jeździeckiej, Klasztor Carmo, Muzeum Berardo Collection, Muzeum Fado. Pozostałe atrakcje w dystrykcie Lizbony: Pałac i Park Monserrate, Pałac Narodowy Pena, Castelo dos Mouros, Quinta da Regaleira, Sintra Myths and Legends Interactive Center, Pałac Narodowy w Mafrze, Pałac Królewski i ogrody w Queluz, Dino Parque Lourinhã, Park naturalny Sintra-Cascais, Klasztor Kapucynów w Colares, Pałac Narodowy w SintrzeCiekawe miasta: Lizbona, Sintra, Mafra, Queluz, Lourinhã
PortoAtrakcje w Porto: Stadion w Porto (Estadio de Drago) i muzeum FC Porto, Palacio de Bolsa, World of Discoveries, Magiczny ogród Alice Porto, Galeria Immersivus, The Chocolate Story Museum, Museu do Vitral, Serralves Foundation, Muzeum Tkanin i Mody, Jaskinie Calem, Jaskinie Pocas, Piewnice Burmester, Pawilon wodny, Planer Cork, The Bridge Collection, SEA LIFE Porto, Katedra w Porto, Kościół i Wieża Kleryków, region winiarski Vila Nova de Gaia, dolina Douro.Ciekawe miasta: Porto
AveiroAtrakcje w Aveiro: Costa Nova, Kanały Aveiro, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Aveiro, Plaża Barra, Farol de Aveiro
BejaAtrakcje w Beja: Katedra w Beja, Muzeum Regionalne w Beja, Zamczysko Castro Verde, Muzeum Regionalne w Castro Verde, Muzeum Archeologiczne w Aljustrel
BragaAtrakcje w Braga: Katedra w Braga, Bom Jesus do Monte, Muzeum Biskupa Castro Monteiro, Jezioro Caniçada, Klasztor Tibães
BragançaAtrakcje w Bragança: Katedra w Braganca, Zamek Bragança, Muzeum Militarne w Bragança, Parque Natural de Montesinho, Muzeum Archeologiczne w Macedo de Cavaleiros
Castelo BrancoAtrakcje w Castelo Branco: Katedra w Castelo Branco, Muzeum Tkaniny w Castelo Branco, Serra da Estrela, Muzeum Etnograficzne w Sertã, Jezioro Cabril
CoimbraAtrakcje w Coimbrze: Badoca Safari Park, Rezerwat przyrody Berlengas
ÉvoraAtrakcje w Évorze: Katedra w Évora, Kaplica Kościelna w Évora, Cromlech Almendres, Akwedukt Água de Prata, Muzeum Archeologiczne w Évorze
FaroAtrakcje w dystrykcie Faro: Jaskinia Benagil, Zoo w Lagos, Sand City Lagoa, region Algarve, Zoomarine w Algarve, Plaża Praia da Marinha, Park Rozrywki MiniGolf, Aquashow Park w Quarteira, Ponta da Piedade, PortimãoCiekawe miasta: Albufeira, Lagos, Lagoa
GuardaAtrakcje w Guardzie: Katedra w Guarda, Parque Natural da Serra da Estrela, Museu da Guarda, Torre de Menagem, Muzeum Regionalne w Gouvei
LeiriaAtrakcje w mieście Leiria: Zamek Leiria, Katedra w Leiria, Plaża Nazaré, Klasztor Batalha, Klasztor Alcobaça
PortoalegreAtrakcje w Portoalegre: Katedra w Portalegre, Muzeum Tapeçaria w Portalegre, Serra de São Mamede, Castelo de Marvão, Muzeum Archeologiczne w Cabeço de Vide
SetúbalAtrakcje w Setúbal: Park Naturalny Arrábida, Klasztor w Alcácer do Sal, Muzeum Archeologiczne w Setúbal, Park Naturalny Sado Estuary, Katedra w Setúbal
Viana do CasteloAtrakcje w Viana do Castelo: Katedra w Viana do Castelo, Serra de Arga, Plaża Cabedelo, Muzeum Regionu Międzynarodowego Viana do Castelo, Muzeum Prowincjonalne Viana do Castelo
Vila RealAtrakcje w Vila Real: Katedra w Vila Real, Klasztor w São Gonçalo, Park Narodowy Peneda-Gerês, Muzeum Archeologiczne w Vila Real, Muzeum Douro
ViseuAtrakcje w Viseo: Katedra w Viseu, Muzeum Grão Vasco, Serra da Estrela, Zamek w Lamego, Casa da Ribeira
SantarémAtrakcje w Santarém: Katedra w Santarém, Most Vasco da Gama, Convento de Cristo, Jezioro Castelo do Bode, Park Narodowy do Tejo, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
 
Region autonomicznyAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AzoryCiekawe miasta: Flores. Wyspy w archipelagu Azorów: Corvo, Faial, Pico, São Jorge, Graciosa, Terceira, São Miguel, Santa Maria
MaderaAtrakcje na Maderze: Kolejka linowa z ogrodu botanicznego, Naturalny Rezerwat Garajau. Miasta na Maderze: Funchal, Machico, Santana, Porto Moniz, Câmara de Lobos. Inne wyspy w archipelagu Madery: Porto Santo
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne