Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiMOCO Barcelona - Najsłynniejsze dzieła sztuki współczesnej w sercu Katalonii

MOCO Barcelona – Najsłynniejsze dzieła sztuki współczesnej w sercu Katalonii

Po sukcesie, jaki Moco Muzeum odniosło w Amsterdamie, postanowiono otworzyć jego filię. Uhonorowanym miejscem została Barcelona, gdzie w Palacio Cervelló (zaraz obok Muzeum Picassa) od października 2021 roku możemy podziwiać największe dzieła sztuki współczesnej oraz nowoczesnej. 

MOCO Barcelona reprezentowane przez hasło In art we trust to prywatna inicjatywa Lionela & Kim Logchies – holenderskich miłośników sztuki, którzy weszli w posiadanie całkiem imponującej kolekcji. Zdecydowali oni, iż nie chcą jej trzymać wyłącznie dla siebie i w ten sposób powstało MOCO Muzeum. Nazwa jest dosłownym odzwierciedleniem tego, jaką sztukę reprezentuje “mo” – od modern, czyli nowoczesność oraz “co” – contemporary, czyli współczesność.

Warto wspomnieć o tym, iż jedynie około 20% eksponatów znajdujących się w muzeum należy do kolekcji założycieli. Pozostała część jest wypożyczana, więc po pewnym czasie wraca do swoich właścicieli, a jej miejsce zastępują nowe dzieła. Tak jest przykładowo z niektórymi pracami Banksy’ego należącymi do Brada Pitta i Angeliny Jolie.

Oprócz gromadzenia wyjątkowych perełek sztuki współczesnej oraz nowoczesnej artystów znanych na całym świecie, MOCO Muzeum stawia sobie za cel wspomaganie wschodzących gwiazd oraz przybliżanie ich oryginalnych wizji publiczności. Spotkamy tu nietuzinkową twórczość, która ma wywołać debatę na temat świata i jego problemów. 

Sami inicjatorzy również nie pozostają bierni wobec wyzwań współczesnego świata. Część dochodów z MOCO Muzeum jest przeznaczana na cele charytatywne.

Ironiczna i pobudzająca do dyskusji praca KAYS
Ironiczna i pobudzająca do dyskusji praca KAYS

MOCO Masters

Wystawa znajdująca się na parterze MOCO Barcelona nosi nazwę Moco Masters i dzieli się na dwie części odpowiadające dwóm domenom prezentowanej tu sztuki. Moco Masters Modern – czyli mistrzowie, którzy przecierali ścieżki sztuki nowoczesnej. W tym gronie znajduje się m.in. Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Salvador Dalí, Damien Hirst, Keith Haring, KAWS oraz Yayoi Kusama. 

Dzieła Salvadora Dalego i Damiena Hirsta w MOCO Barcelona
Dzieła Salvadora Dalego i Damiena Hirsta w MOCO Barcelona

Moco Masters Contemporary skupia w sobie twórczość “nowej generacji”, czyli wschodzących artystów, którzy rzucają wyzwanie panującym normom i regułom. Są to m.in. David LaChapelle, Harland Miller, Julian Opie, Hayden Kays, Nick Thomm, KAWS, Yago Hortal czy Takashi Murakami.

Banksy i cyfrowa sztuka immersyjna

Są to dwie oddzielne sekcje cieszące się sporą popularnością. Laugh Now to tytuł wystawy Banksy’ego, która zawiera kultowe prace jak Girl with the Balloon, Flower Thrower, serię Crude Oil, Bullet Hole Bust czy Forgive Us Our Trespassing. Nie jest ona autoryzowana przez twórcę, lecz każde dzieło posiada oficjalny certyfikat autentyczności.

Dzieła Banksy'ego w MOCO Barcelona
Dzieła Banksy’ego w MOCO Barcelona

Cyfrowa sztuka immersyjna jest to nowoczesna metoda, którą podąża sztuka wraz z digitalizacją. Ma na celu stworzenie przestrzeni, w których odwiedzający będą czuli się jak ich część. Przykładem jest Flower and People – A Whole Year per Hour stworzona przez japoński kolektyw artystyczny teamLab. Instalacja pokazuje niekończący się cykl wzrostu i zaniku poprzez kwiaty, które reagują na twoją bliskość. 

Les Fantômes oraz Studio Irma to twórcy kolejnych cyfrowych przestrzeni immersyjnych, które w szczególności królują na mediach społecznościowych. Wyszukajcie #diamondmatrix i sami przekonajcie się dlaczego!

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do MOCO Barcelona najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Carrer de Montcada, 25, 08003 Barcelona, Hiszpania
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00-20:00. Od piątku do niedzieli muzeum jest czynne w godz. 10:00-21:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

MOCO Barcelona na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY