Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Znajdujące się w Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne to wyjątkowa pod względem historii rzymskiej instytucja. Jeśli podróżując szczególnie cenicie sobie muzea, zachowajcie sporo czasu, by odkryć tajniki właśnie tego centrum.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie, które szczyci się najcenniejszym dziedzictwem dzieł sztuki we Włoszech. W jego zbiorach znajdują się niezwykłe, wiekowe eksponaty podzielone na kolekcje, które umieszczono na trzech piętrach budynku. Są to w szczególności rzymskie artefakty, ale towarzyszą im także okazy z czasów renesansowych czy greckich.

Historia Muzeum Archeologicznego

Będące dumą Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne znajduje się w budynku pałacu pierwotnie wzniesionego jako koszary kawalerii królewskich pod koniec XVI wieku. W latach 1616-1777 budynek ten był siedzibą Uniwersytetu Neapolitańskiego, jednak po przeniesieniu uczelni w inne miejsce, architekci Fuga i Schiantarelli powiększyli i odnowili pałac. Pierwsze galerie muzeum powstały co prawda w czasie Dekady Francuskiej, ale wraz z przywróceniem na tron Neapolu dynastii Burbonów, w 1816 roku, stało się ono prawdziwym muzeum rodziny królewskiej.

Zbiory umieszczone w Muzeum Archeologicznym

Początkowo mający pełnić funkcję muzeum encyklopedycznego obiekt zawierał różne instytuty i laboratoria, które z czasem kolejno były przenoszone w inne miejsca. Dzięki zjednoczeniu Włoch w 1860 roku zostało ono przemianowane na Narodowe Muzeum. Jego zbiory były stopniowo powiększane poprzez pozyskiwanie znalezisk z wykopalisk w Kampanii i południowych Włoszech, a także z kolekcji prywatnych. Przeniesienie wszystkich obrazów do Muzeum Capodimonte w 1957 roku w końcu określiło jego jedyną tożsamość jako Narodowe Muzeum Archeologiczne.

Jakie skarby skrywa znajdujące się w Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne?

Zabytki zgromadzone w Narodowym Muzeum Archeologicznym
Zabytki zgromadzone w Narodowym Muzeum Archeologicznym

Zbiory, jakie chroni Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu są wyjątkowo zróżnicowane. W piwnicach muzeum obejrzeć można niezwykłą kolekcję starożytnego Egiptu. To aż 7 sal, mieszczących przedmioty związane z różnymi aspektami egipskiej cywilizacji. Znajdziecie tam relikty używane przy rytuałach pogrzebowych, sarkofagi, a także mumie czy rzeźby faraonów. Narodowe Muzeum Archeologiczne, a dokładnie jego egipska kolekcja, pod względem znaczenia wystawianych antyków jest drugim we Włoszech, zaraz po Muzeum Egipskim w Turynie, najważniejszym muzeum poświęconym temu tematowi.

Kolekcja epigraficzna muzeum w Neapolu

Na pobliskich korytarzach odkryjecie dzieła kolekcji epigraficznej, będące pokazem panoramy języków używanych we Włoszech od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Choć większość dokumentów napisano w języku łacińskim, znajduje się tam także dwieście greckich inskrypcji i około stu zapisów w językach italskich. Kolekcja szczyci się również przykładami popularnego, spontanicznego pisma, takiego jak graffiti lub napisy na murach, pojawiające się między innymi podczas walk gladiatorów.

Kolekcja Farnese

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Główną atrakcją na parterze budynku muzeum jest Kolekcja Farnese, będąca prawdopodobnie najsłynniejszą z rzymskich zbiorów antyków. Zapoczątkowana przez papieża Pawła III kolekcja była regularnie wzbogacana i uzupełniana przez kolejnych członków jego rodziny. Dzisiejsza ekspozycja to między innymi odtworzenie oryginalnych dekoracji z rodzinnych dworów, np. z pałacu Farnese na Campo dei Fiori w Rzymie. Do najważniejszych dzieł kolekcji należą popiersia rzymskich cesarzy, kolosalne posągi, takie jak Herkules czy Byk Farnese, oraz zbiór 2000 egzemplarzy kamieni szlachetnych. Szczególnie wyróżnia się wśród nich Misa Farnese, największa i najsłynniejsza kamea starożytności.

Mozaiki skrywane w muzeum w Neapolu

Pierwsze piętro budynku skrywa niezwykłe mozaiki, pochodzące głównie z prywatnych domów w Pompejach, Herculaneum i innych, pobliskich miastach Kampanii, choć większość sekcji skupia się mozaikach i wyposażeniu z Domu Fauna w Pompejach. Chyba jedną z najważniejszych jest mozaika, przedstawiająca triumf Aleksandra Wielkiego nad Dariuszem III Perskim. Wśród mozaik będących dekoracjami podłogowymi znajdują się też inne dzieła sztuki mozaikowej, między innymi marmurowe inkrustacje.

Tajny Pokój

W jednym z zakątków tego poziomu kryje się też Tajny Pokój, który mieści blisko 250 obiektów o tematyce seksualnej. Większość z nich to artefakty pochodzące z wykopalisk z terenów Pompejów i Herculaneum i choć ze względu na obsceniczne wizerunki kolekcja ta przez długi czas była cenzurowana, w 2000 roku ponownie zaaranżowano tę ekspozycję i udostępniono dla publiczności w Neapolu. W kilku pomieszczeniach pokazujących tę kolekcję wystawiono rzeźby, freski oraz wyposażenie domów publicznych. Zwiedzać można tam też ogród z wyjątkową dekoracją o mocno erotycznym charakterze.

Kolekcja numizmatyczna

Po drugiej stronie tego piętra znajduje się też kolekcja numizmatyczna. Zawiera ona zarówno pierwsze egzemplarze bite za czasów greckich jak i starsze monety, emitowane w czasach Królestwa Dwóch Sycylii. Ta galeria składa się z kilku sal, które nie tylko eksponują monety uporządkowane według pochodzenia i chronologii wybijania, ale też wprowadzają zwiedzających w historię numizmatyki. Najsłynniejszy element kolekcji to jedyna w swoim rodzaju złota moneta Augusta.

Inne ekspozycje muzeum

Ostatnie piętro jednego z najważniejszych muzeów włoskich to wyjątkowo zróżnicowana w ekspozycje przestrzeń. Częścią wystawy są przedmioty codziennego użytku, naczynia oraz ceramika, odkopane w pobliżu Neapolu, na obszarze dotkniętym wybuchem Wezuwiusza. Znajduje się tam także wystawa nawiązująca do Świątynii Izydy, pierwszej budowli sakralnej odkrytej w Pompejach oraz Willi Papirusów. Zobaczycie też wyjątkowo szczegółową makietę Pompejów, oferującą miniaturowy widok miasta w czasach jego świetności. Wchodząc do muzeum macie także dostęp do wszelkich organizowanych tam wystaw tymczasowych.

Aktywna przestrzeń Muzeum Archeologicznego w Neapolu

Znajdujące się w Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne oprócz wystaw pełnych zabytków archeologicznych ma też inne sposoby by zaspokoić ciekawość zainteresowanych. Instytucja nieustannie organizuje warsztaty, przedstawienia i konferencje, które pozwalają lepiej zrozumieć poszczególne elementy wystawy. Dzięki technologii możecie także zajrzeć do muzeum będąc z dala od Neapolu, bo jego oficjalna strona internetowa da Wam szansę do obejrzenia kolekcji Farnese w 3D, przejrzenia zdjęć, przedstawiających najważniejsze eksponaty i wysłuchania serii filmików, przybliżających ciekawe historie dotyczące artefaktów.

Informacje praktyczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ