Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Znajdujące się w Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne to wyjątkowa pod względem historii rzymskiej instytucja. Jeśli podróżując szczególnie cenicie sobie muzea, zachowajcie sporo czasu, by odkryć tajniki właśnie tego centrum.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie, które szczyci się najcenniejszym dziedzictwem dzieł sztuki we Włoszech. W jego zbiorach znajdują się niezwykłe, wiekowe eksponaty podzielone na kolekcje, które umieszczono na trzech piętrach budynku. Są to w szczególności rzymskie artefakty, ale towarzyszą im także okazy z czasów renesansowych czy greckich.

Historia Muzeum Archeologicznego

Będące dumą Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne znajduje się w budynku pałacu pierwotnie wzniesionego jako koszary kawalerii królewskich pod koniec XVI wieku. W latach 1616-1777 budynek ten był siedzibą Uniwersytetu Neapolitańskiego, jednak po przeniesieniu uczelni w inne miejsce, architekci Fuga i Schiantarelli powiększyli i odnowili pałac. Pierwsze galerie muzeum powstały co prawda w czasie Dekady Francuskiej, ale wraz z przywróceniem na tron Neapolu dynastii Burbonów, w 1816 roku, stało się ono prawdziwym muzeum rodziny królewskiej.

Zbiory umieszczone w Muzeum Archeologicznym

Początkowo mający pełnić funkcję muzeum encyklopedycznego obiekt zawierał różne instytuty i laboratoria, które z czasem kolejno były przenoszone w inne miejsca. Dzięki zjednoczeniu Włoch w 1860 roku zostało ono przemianowane na Narodowe Muzeum. Jego zbiory były stopniowo powiększane poprzez pozyskiwanie znalezisk z wykopalisk w Kampanii i południowych Włoszech, a także z kolekcji prywatnych. Przeniesienie wszystkich obrazów do Muzeum Capodimonte w 1957 roku w końcu określiło jego jedyną tożsamość jako Narodowe Muzeum Archeologiczne.

Jakie skarby skrywa znajdujące się w Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne?

Zabytki zgromadzone w Narodowym Muzeum Archeologicznym
Zabytki zgromadzone w Narodowym Muzeum Archeologicznym

Zbiory, jakie chroni Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu są wyjątkowo zróżnicowane. W piwnicach muzeum obejrzeć można niezwykłą kolekcję starożytnego Egiptu. To aż 7 sal, mieszczących przedmioty związane z różnymi aspektami egipskiej cywilizacji. Znajdziecie tam relikty używane przy rytuałach pogrzebowych, sarkofagi, a także mumie czy rzeźby faraonów. Narodowe Muzeum Archeologiczne, a dokładnie jego egipska kolekcja, pod względem znaczenia wystawianych antyków jest drugim we Włoszech, zaraz po Muzeum Egipskim w Turynie, najważniejszym muzeum poświęconym temu tematowi.

Kolekcja epigraficzna muzeum w Neapolu

Na pobliskich korytarzach odkryjecie dzieła kolekcji epigraficznej, będące pokazem panoramy języków używanych we Włoszech od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Choć większość dokumentów napisano w języku łacińskim, znajduje się tam także dwieście greckich inskrypcji i około stu zapisów w językach italskich. Kolekcja szczyci się również przykładami popularnego, spontanicznego pisma, takiego jak graffiti lub napisy na murach, pojawiające się między innymi podczas walk gladiatorów.

Kolekcja Farnese

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Główną atrakcją na parterze budynku muzeum jest Kolekcja Farnese, będąca prawdopodobnie najsłynniejszą z rzymskich zbiorów antyków. Zapoczątkowana przez papieża Pawła III kolekcja była regularnie wzbogacana i uzupełniana przez kolejnych członków jego rodziny. Dzisiejsza ekspozycja to między innymi odtworzenie oryginalnych dekoracji z rodzinnych dworów, np. z pałacu Farnese na Campo dei Fiori w Rzymie. Do najważniejszych dzieł kolekcji należą popiersia rzymskich cesarzy, kolosalne posągi, takie jak Herkules czy Byk Farnese, oraz zbiór 2000 egzemplarzy kamieni szlachetnych. Szczególnie wyróżnia się wśród nich Misa Farnese, największa i najsłynniejsza kamea starożytności.

Mozaiki skrywane w muzeum w Neapolu

Pierwsze piętro budynku skrywa niezwykłe mozaiki, pochodzące głównie z prywatnych domów w Pompejach, Herculaneum i innych, pobliskich miastach Kampanii, choć większość sekcji skupia się mozaikach i wyposażeniu z Domu Fauna w Pompejach. Chyba jedną z najważniejszych jest mozaika, przedstawiająca triumf Aleksandra Wielkiego nad Dariuszem III Perskim. Wśród mozaik będących dekoracjami podłogowymi znajdują się też inne dzieła sztuki mozaikowej, między innymi marmurowe inkrustacje.

Tajny Pokój

W jednym z zakątków tego poziomu kryje się też Tajny Pokój, który mieści blisko 250 obiektów o tematyce seksualnej. Większość z nich to artefakty pochodzące z wykopalisk z terenów Pompejów i Herculaneum i choć ze względu na obsceniczne wizerunki kolekcja ta przez długi czas była cenzurowana, w 2000 roku ponownie zaaranżowano tę ekspozycję i udostępniono dla publiczności w Neapolu. W kilku pomieszczeniach pokazujących tę kolekcję wystawiono rzeźby, freski oraz wyposażenie domów publicznych. Zwiedzać można tam też ogród z wyjątkową dekoracją o mocno erotycznym charakterze.

Kolekcja numizmatyczna

Po drugiej stronie tego piętra znajduje się też kolekcja numizmatyczna. Zawiera ona zarówno pierwsze egzemplarze bite za czasów greckich jak i starsze monety, emitowane w czasach Królestwa Dwóch Sycylii. Ta galeria składa się z kilku sal, które nie tylko eksponują monety uporządkowane według pochodzenia i chronologii wybijania, ale też wprowadzają zwiedzających w historię numizmatyki. Najsłynniejszy element kolekcji to jedyna w swoim rodzaju złota moneta Augusta.

Inne ekspozycje muzeum

Ostatnie piętro jednego z najważniejszych muzeów włoskich to wyjątkowo zróżnicowana w ekspozycje przestrzeń. Częścią wystawy są przedmioty codziennego użytku, naczynia oraz ceramika, odkopane w pobliżu Neapolu, na obszarze dotkniętym wybuchem Wezuwiusza. Znajduje się tam także wystawa nawiązująca do Świątynii Izydy, pierwszej budowli sakralnej odkrytej w Pompejach oraz Willi Papirusów. Zobaczycie też wyjątkowo szczegółową makietę Pompejów, oferującą miniaturowy widok miasta w czasach jego świetności. Wchodząc do muzeum macie także dostęp do wszelkich organizowanych tam wystaw tymczasowych.

Aktywna przestrzeń Muzeum Archeologicznego w Neapolu

Znajdujące się w Neapolu Narodowe Muzeum Archeologiczne oprócz wystaw pełnych zabytków archeologicznych ma też inne sposoby by zaspokoić ciekawość zainteresowanych. Instytucja nieustannie organizuje warsztaty, przedstawienia i konferencje, które pozwalają lepiej zrozumieć poszczególne elementy wystawy. Dzięki technologii możecie także zajrzeć do muzeum będąc z dala od Neapolu, bo jego oficjalna strona internetowa da Wam szansę do obejrzenia kolekcji Farnese w 3D, przejrzenia zdjęć, przedstawiających najważniejsze eksponaty i wysłuchania serii filmików, przybliżających ciekawe historie dotyczące artefaktów.

Informacje praktyczne

Hotele w Neapolu


Inne atrakcje w Kampanii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Kampanii:
Miasta i wyspyAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
NeapolAtrakcje w Neapolu: Wezuwiusz, Pompeje, Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale), Podziemia Neapolu, Katakumby San Gennaro, Katakumby San Gaudioso, Kaplica Sansevero (Museo Cappella Sansevero), Pałac Królewski (Palazzo Reale), Katedra w Neapolu (Duomo di Neapoli), Kościół Gesù Nuovo zwany Trinità Maggiore, Klasztor św. Klary w Nepolu (Monasterio di Santa Chiara), Bazylika Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola, Castel Nuovo, Castel dell’Ovo, Castel Sant’Elmo, Galeria Umberto I, Kompleks Sant'Anna dei Lombardi, Hypogeum Kryształów, Pola FlegrejskiePark archeologiczny Pausilypon, Muzeum Sztuki Współczesnej Donnaregina, Muzeum Skarbu San GennaroCitta della ScienzaMuzeum Capodimonte, Kompleks sakralny San Lorenzo Maggiore, Muzeum Doma i kompleks San Domenico Maggiore w Neapolu
RavelloAtrakcje w Ravello: Villa Rufolo, Katedra w Ravello, Muzeum Mineralogiczne, Brama Borsese, Villa Cimbrone
AmalfiAtrakcje w Amalfi: Katedra w Amalfi, Molo di Amalfi, Muzeum Papieru w Amalfi, Valle delle Ferriere, Arsenale della Repubblica, Klimatyczne miasteczka na wybrzeżu Amalfi
CasertaAtrakcje w Casercie: Pałac Królewski w Casercie, Aqueduct Vanvitelli, San Leucio, Katedra w Casercie, Królewskie ogrody w Casercie
PaestumAtrakcje w Paestum: Starożytne miasto Paestum, Muzeum Archeologiczne Paestum, Świątynia Neptuna, Bazylika Paestum, Mury obronne miasta Paestum
ErcolanoAtrakcje w Ercolano: Herkulanum, Wirtualne Muzeum Archeologiczne
Wyspa CapriAtrakcje na Capri: Grotta Azzurra, Villa San Michele, Krzesło cesarza Augusta, Anakapri, Faraglioni, Plaże na Capri
Wyspa IschiaAtrakcje na Ischi: Castello Aragonese, Giardini la Mortella, Katedra w Ischii, Chiesa del Soccorso, Spiaggia dei Maronti
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne