Muzeum Capodimonte

Długie spacery nasłonecznionymi ścieżkami Neapolu i uliczna wrzawa chwilowo Was zmęczyły? W takim wypadku idealną odskocznią będzie wizyta w Muzeum Capodimonte. Znajdujące się w tym miejscu światowe dzieła sztuki wprawią was w zachwyt, a otaczający go park to idealna przestrzeń do odpoczynku i kontemplacji nad roztaczającymi się wokół widokami. 

Capodimonte to muzeum mieszczące się w dawnym, luksusowym pałacu Karola Burbona, wybudowanym na wzgórzu Capodimonte, które króluje dumnie nad Neapolem.

Budowę kompleksu pałacowego projektu Antonio Canevari rozpoczęto 10 września 1738 roku. Już od samego początku wedle życzeń władcy budynek miał łączyć funkcje królewskiej siedziby oraz muzeum sztuki. Świadczy o tym sam fakt, że Karol Burbon jeszcze przed zakończeniem budowy konstrukcji zlecił przeniesienie tam z Rzymu obrazów z kolekcji Farnese, odziedziczonej po jego matce Elżbiecie. W późniejszych latach zbiory były uzupełniane o dary od innych kolekcjonerów oraz dzieła malarstwa sakralnego.

Muzeum Narodowe w Capodimonte zostało otwarte dla publiczności w 1957 roku z absolutnie nowoczesnym jak na tamte czasy układem i dziś stanowi bez wątpienia jedno z najważniejszych muzeów sztuki we Włoszech. 

Zwiedzanie Muzeum Capodimonte

Wizyta w Muzeum Capodimonte to spacer przez długie wieki historii sztuki. To zdecydowanie wyjątkowe doświadczenie szczególnie dla miłośników rzemiosła. Nie ważne czy Wasze serca porusza malarstwo barokowe, renesansowe dzieła czy sztuka współczesna – każdy znajdzie w tym miejscu coś dla siebie.

Muzeum Capodimonte to przystanek obowiązkowy dla miłośników sztuki i historii
Muzeum Capodimonte to przystanek obowiązkowy dla miłośników sztuki i historii

Znajdujące się na parterze sale opowiadają zwiedzającym co nieco o historii samego budynku oraz zamieszkującej go rodziny królewskiej. Na tym samym poziomie rozpoczyna się też wystawa kolekcji, zapoczątkowanej przez samego Karola Burbona. Wystawiono tam prace tak wybitnych włoskich artystów jak Michał Anioł, Rafael, Tycjan, Caravaggio, Bellini i Botticelli. Zróżnicowane zbiory obejmują arcydzieła z praktycznie każdej włoskiej szkoły malarskiej: neapolitańskiej, toskańskiej, weneckiej czy rzymskiej, choć szczególne miejsce zajmuje tam Galeria XIX wieku, która obfituje w obrazy stworzone w stylu neapolitańskim.

Pierwsze piętro oprócz obrazów włoskich malarzy eksponuje także dzieła, opowiadające o historii sztuki europejskiej, między innymi holenderskiej i hiszpańskiej. Swoich zwolenników znajdą tam na pewno dzieła światowej sławy artystów, takich jak Pieter Brueghel, Diego Velázquez, Andy Warhol czy Jannis Kounellis. Od 1978 roku, na drugim piętrze muzeum można podziwiać również sztukę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych artystów. Na tym samym poziomie obejrzycie też zbiory porcelany, ceramiki i sztuki dekoracyjnej. Choć kolekcja prezentowana w Muzeum Capodimonte znana jest głównie z wystawianych tam obrazów, znajdują się tam także rzeźby, gobeliny, meble, eksponaty sztuki użytkowej, kolekcja broni, pałacowo urządzone sale oraz bardzo różnorodne wystawy czasowe. W muzealnych gablotach tkwią także dzieła wykonane z porcelany, wykonywanej w działającej niegdyś przy pałacu Królewskiej Fabryce. 

Real Bosco di Capodimonte

Zwiedzając muzeum nie można przegapić Real Bosco di Capodimonte. Dzisiejszy park pierwotnie stanowił rezerwat myśliwski Karola Burbona, dzięki któremu król mógł na co dzień rozwijać swoją pasję. W obecnych czasach to przestrzeń będąca nie tylko tłem dla budynku dawnego pałacu, ale dopełnieniem zwiedzania i szansą na odpoczynek na świeżym powietrzu. Na 134 hektarach, wśród eleganckich alejek i leśnych polan, można zobaczyć ponad 400 gatunków roślin i 16 zabytkowych budynków, wśród których znajdują się rezydencje, wiejskie domki, warsztaty i kapliczki.

Real Bosco di Capodimonte
Real Bosco di Capodimonte

Nie można nie wspomnieć o roztaczających się tam, zapierających dech w piersi widoków na panoramę miasta oraz całą zatokę. Dzięki swojemu malowniczemu urokowi oraz różnorodności znajdującej się tam flory i fauny przestrzeń ta w 2014 roku została wybrana najpiękniejszym parkiem w całych Włoszech. 

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do muzeum Capodimonte najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Via Miano, 2, 80131 Napoli NA, Włochy
  • Godziny otwarcia: od czwartku do wtorku w godz 08:30-19:30. W środy muzeum jest nieczynne.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Capodimonte na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY