Galeria Borghese w Rzymie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Rzymska mekka dla wielbicieli sztuki starożytnej, renesansowej i barokowej – tak jednym zdaniem można określić Galerię Borghese. Otoczona wspaniałymi ogrodami, które tworzą trzeci co do wielkości park Wiecznego Miasta, stanowi idealny pomysł na kilkugodzinną wycieczkę.

Galeria Borghese przed latami była prywatną kolekcją jednej z najbardziej wpływowych rodzin w Rzymie XVI i XVII wieku. Dziś jest to muzeum państwowe udostępnione zwiedzającym w 1903 roku. Zbiór składający się z obrazów, rzeźb i antyków przechowywany jest w budynku o nazwie Willa Borghese. W jej wnętrzu zobaczymy dzieła najsłynniejszych włoskich artystów takich jak Caravaggio, Rafael Santi, Gian Lorenzo Bernini czy Guido Reni.

Rodzina Borghese patronem sztuki

Istnienie kolekcji zawdzięczamy Scipione Borghese. Kiedy w 1605 roku jego stryj – Camillo Borghese został mianowany papieżem (znany jako Paweł V), on objął stanowisko kardynała. Była to wówczas bardzo wpływowa funkcja, która dawała wiele przywilejów. Wielki pasjonat sztuki postanowił wykorzystać swoją pozycję w celu podnoszenia statusu kulturalnego Rzymu. Został mecenasem barokowych artystów takich jak Giovanni Lorenzo Bernini oraz Nicolas Cordier. Oprócz tego kupował wiele dzieł, które kolekcjonował w specjalnie na ten cel zbudowanej Willi Borghese. 

Freski i sztukaterie zdobiące wnętrza galerii Borghese
Freski i sztukaterie zdobiące wnętrza galerii Borghese

Kolejne pokolenia rodu kontynuowały jego spuściznę aż do roku 1807, kiedy książę Camillo Borghese, będący mężem siostry Napoleona Bonaparte, został przez niego zmuszony do sprzedaży dużej części kolekcji. Stanowiła ona odtąd “Kolekcję Borghese” w Luwrze i liczyła 154 posągi, 160 popiersia, 170 płaskorzeźb, 30 kolumn oraz niewielką liczbę waz ozdobnych. Aby uchronić resztę zbiorów przed podobnymi incydentami, w 1833 roku zostały one objęte klauzulą zakazu sprzedaży. Pod koniec XIX wieku Włochy odkupiły wszystkie dzieła, które były w posiadaniu Francuzów. Dziś kolekcja oraz willa są własnością państwa włoskiego.

Słynny kompleks pałacowo-parkowy poza murami miasta

Mówiąc o dziedzictwie pozostawionym przez ród Borghese, musimy mieć na uwadze fakt, że jest to cały kompleks pałacowo–parkowy, zbudowany na wzgórzu Pincio przez Pawła V Flaminio Ponzio. W jego skład wchodzą również Ogrody Borghese datowane na XVII wiek wypełnione licznymi posągami, płaskorzeźbami oraz fontannami. Całość została wzniesiona poza dawnymi murami miasta, przez które przejdziemy, kierując się w stronę bramy miejskiej – Porta Pinciana.

Ogrody pałacowe galerii Borghese
Ogrody pałacowe galerii Borghese

WARTO WIEDZIEĆ: Willa Borghese swego czasu była nie tylko galerią sztuki, lecz również reprezentacyjną siedzibą Rzymu. To tutaj przyjmowano zagranicznych oficjeli czy ambasadorów, którzy wizytowali w stolicy. 

Kolekcja będąca dumą Rzymu

Galeria Borghese podzielona jest na dwa piętra – parter poświęcony rzeźbom pochodzącym głównie z XVI i XVII wieku oraz pierwsze piętro, które przeznaczone jest malarstwu XV-XVIII wieku. Pierwszą salą, którą odwiedzimy w pałacu, będzie tzw. sala wejściowa. Jest ona najbardziej spektakularna, gdyż miała na celu wprawić w zachwyt wizytujących gości. Wypełniona antycznymi rzeźbami prezentuje dzieła takie jak “Śpiący Hermafrodyta”, “Walczący satyr” czy “Wenus Genetrix”.

Rzeźba "Porwanie Prozerpiny" Berniniego to jedno z najsłynniejszych dzieł galerii Borghese
Rzeźba „Porwanie Prozerpiny” Berniniego to jedno z najsłynniejszych dzieł galerii Borghese

Najcenniejszymi eksponatami są rzeźby Berniniego – najznamienitszego artysty okresu baroku, które zostały stworzone specjalnie na użytek rodziny Borghese. W kolekcji Borghese zobaczymy m.in. “Dawida”, “Apollo i Dafne”, “Porwanie Prozerpiny” oraz “Autoportret”.

Willa Borghese jest również domem dla wielu prac Caravaggia. Są one poświęcone tematyce religijnej lub mitologicznej, a metoda wykorzystywania przez niego światła i cienia daje poczucie, iż jego obrazy są żywe. W tutejszych zbiorach zobaczymy m.in. “Madonnę giermków”, “

Chorego Bakusa”, “Dawida z głową Goliata”, “Św. Hieronim piszący” oraz “Św. Jana Chrzciciela”.
Oprócz wymienionych artystów wartymi uwagi są dzieła Rafaela Santi (“Złożenie do grobu”, “Portret młodej damy z jednorożcem”, “Portret mężczyzny”), Tycjana (“Miłość niebiańska i miłość ziemska”, “Wenus zasłania oczy Erosowi”), Botticellego (“Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem”) oraz Correggia (“Danae i złoty deszcz”).

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Galerii Borghese najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma RM, Włochy
  • Godziny otwarcia: od piątku do niedzieli i we wtorki w godz 9:00-19:00, w środy w godz. 9:00-22:00, w czwartki w godz. 9:00-21:00. W poniedziałki galeria jest nieczynna.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Rzymie


Inne atrakcje w Lacjum

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Lacjum:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
RzymAtrakcje w Rzymie: Koloseum, Forum Romanum, Siedem wzgórz Rzymu, Panteon, Zamek św. Anioła, Galeria Borghese, Bioparco di Roma (Ogród zoologiczny w Rzymie), Dzielnica Trastevere (Zatybrze), Katakumby św. Kaliksta, Fontanna di Trevi, Muzea Kapitolińskie, Galleria Spada, Narodowe Muzeum Etruskie, Mauzoleum Augusta, Circus MaxiumusPalazzo Barberini - siedziba Galleria Nazionale d'Arte Antica, Więzienie Mamertyńskie, Pałac Laterański
ViterboAtrakcje w Viterbo: Palazzo dei Papi, Katedra w Viterbo, Palazzo Comunale, Fontana Grande, Termalne źródła Bulicame
TarquiniaAtrakcje w Tarquini: Narodowe Muzeum Tarquinii, Nekropolia Monterozzi, Katedra w Tarquinii, Archeologiczne Muzeum Terme di Traiano, Muzeum Etruskiej Sztuki Współczesnej
TivoliAtrakcje w Tivoli: Villa d'Este, Villa Adriana, Katedra Tivoli, Villa Gregoriana, Termy rzymskie w Tivoli
San Gregorio da SassolaAtrakcje w San Gregorio da Sassola: Katedra w San Gregorio da Sassola, Sanctuary of the Madonna della Neve, Kaplica Santa Maria della Pace, Muzeum Archeologiczne, Fontana delle Scimmie
SubiacoAtrakcje w Subiaco: Klasztor św. Benedykta w Subiaco, Grotta di San Benedetto, Katedra w Subiaco, Cistercian Abbey of Santa Scolastica, Muzeum Narodowe Szkła i Ceramiki
WatykanAtrakcje w Watykanie: Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika Świętego Piotra, Ogrody Watykańskie, Audiencje papieskie
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne