Strona głównaAtrakcje we WłoszechMuzea i galerie sztuki we WłoszechMuzeum Ferrari w Modenie i Maranello - Raj dla fanów motoryzacji

Muzeum Ferrari w Modenie i Maranello – Raj dla fanów motoryzacji

Nie trzeba być zapalonym miłośnikiem motoryzacji, by kojarzyć znaczek wierzgającego, czarnego konia na żółtym tle. We Włoszech zwiedzić można miejsce będące kolebką, a jednocześnie centrum zarządzania tej znanej na całym świecie marki. Panie i Panowie, witajcie w Muzeum Ferrari!

Muzeum Ferrari w Maranello oraz Muzeum Enzo Ferrari w Modenie to dwie osobne instytucje, które wzajemnie uzupełniają się, by zapewnić zwiedzającym jak najbardziej emocjonujące doświadczenie poznania historii, technologii i motoryzacyjnych dzieł sztuki Ferrari. Okolice Modeny są bez wątpienia włoskim zagłębiem motoryzacji.

W pobliżu znajduje się nie tylko fabryka aut sygnowanych znakiem czarnego konia, ale też takich samochodowych marek jak Lamborghini, Maserati czy Pagani. Dziś jednak czeka nas podróż do świata Enzo Ferrari. Przygotujcie się na jazdę bez trzymanki po niezwykłym świecie sportowych maszyn.

Zwiedzanie Muzeum Enzo Ferrari w Modenie

Monumentalna katedra, pałace czy teatry to nie jedyne co zwiedzicie w sercu włoskiej Modeny. W mieście, tuż przy samym centrum, znajduje się futurystyczny i innowacyjny w swojej konstrukcji pawilon skrywający 2500 m² przestrzeni dedykowanej jednemu z największych nazwisk w dziedzinie motoryzacji – Enzo Ferrari. Każdego choć trochę zainteresowanego tematem zachwycą wystawione tam samochody i silniki światowej sławy producenta. Pomagają one przedstawić zwiedzającym długą historię sukcesu człowieka, stojącego za narodzinami marki. Goście muzeum poznają wszelkie, inspirujące szczegóły jego życia, zaczynając od dzieciństwa aż do jego osiągnięć w roli kierowcy czy konstruktora.

Wizyta w Muzeum Ferrari pozwala zobaczyć także wierną rekonstrukcję dawnego warsztatu ojca Enza, a nawet niektóre z pokoi domu, w którym w 1898 urodził się ten geniusz inżynierii motoryzacji. Dopełnieniem wycieczki są ekspozycje tymczasowe, sala kinowa, w której rozkoszować się można filmami biograficznymi konstruktora, wystawa poświęcona silnikom oraz restauracja i sklepik z pamiątkami, dla tych którzy chcą zabrać ze sobą do domu trochę czerwonej furii. W kasie biletowej za dodatkową opłatą dostępne są także przewodniki wideo w języku angielskim, włoskim lub niemieckim, które dostarczają zwiedzającym jeszcze więcej informacji.

Zwiedzanie Muzeum Ferrari w Maranello

Muzeum Ferrari w Maranello znajduje się zaledwie 20 km od świątyni Ferrari w Modenie i jest obowiązkową kontynuacją dla tych, którzy dokładnie chcą zgłębić historię marki i jej twórcy. Muzeum zabiera swoich gości w fascynującą podróż w przeszłość, gdzie poznać mogą korzenie wierzgającego konia, a także jego obecne losy. Instalacja podzielona jest na cztery obszary tematyczne, poświęcone odpowiednio Formule 1, samochodom sportowym, sportowym prototypom i Gran Turismo. Znajdują się tam silniki, aerodynamiczne modele, fragmenty tapicerki, oryginalne kaski kierowców, prywatne kolekcje, zdjęcia i przedmioty, które tworzyły historię Ferrari.

Opowieść o początkach marki otwiera pierwszy samochód skonstruowany przez Ferrari, model 125, ale na własne oczy ujrzycie też najnowsze projekty samochodów, znaczonych czarnym koniem. Muzealna przestrzeń daje możliwość, by zobaczyć umeblowane biuro Enza, obejrzeć boksy, z wnętrza których kierownictwo Ferrari komunikuje się z kierowcami ze swojego zespołu czy spędzić dłuższy czas w sali kinowej, w której nieustannie wyświetlane są filmy o tematyce Formuły 1. Fanom tego ostatniego sportu zdecydowanie szybciej zabije serce na widok „Hall of Victories”, czyli korytarza, poświęconego jedynym zwycięzcom Mistrzostw Świata Formuły 1 w latach 1999-2008 oraz sekcji, w której wystawione są autentyczne bolidy Ferrari.

Tajniki fabryki Ferrari

Muzeum Ferrari w Maranello oferuje także zwiedzającym niepowtarzalną okazję, by odbyć panoramiczną wycieczkę po wnętrzu fabryki Ferrari. Takie zwiedzanie odbywa się jedynie autobusem, którego opuszczanie jest surowo zabronione. Niedozwolone jest także robienie zdjęć czy filmowanie. Mimo wszystko jednak, zobaczenie choć fragmentu kompleksu fabrycznego czarnego konia to atrakcja, której nie może przegapić żaden fan czterech kół.

"Muzeum Ferrari to miejsce we Włoszech, które spodoba się kierowcom i wszelkim fanom samochodów
„Muzeum Ferrari to miejsce we Włoszech, które spodoba się kierowcom i wszelkim fanom samochodów

Wycieczka obejmuje wjazd na tor wyścigowy Fiorano, na którym, jak wyjaśnia dokładnie przewodnik, od 1972 roku firma Prancing Horse testuje swoje samochody wyścigowe i produkcyjne. Po wjeździe na teren produkcyjny, zobaczyć można kampus Ferrari, serce fabryki, w którym budowane są wszystkie samochody Prancing Horse oraz historyczną część fabrycznego zespołu, między innymi doskonale zachowane wejście z 1947 roku. Przejażdżka po fabryce to także okazja by zadać przewodnikowi wszelkie interesujące Was pytania. Specjalista wyczerpująco na nie odpowie, oczywiście tylko, jeśli nie są to informacje objęte ścisłą tajemnicą.

Symulator Ferrari

Jazda Ferrari to Twoje marzenie? Zarówno Muzeum Ferrari jak i Muzeum Enzo Ferrari w Modenie daje szansę, by wcielić się w rolę kierowcy takiego samochodu. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technologicznie, profesjonalnym symulatorom, które pozwalają poczuć nawierzchnię toru, reagują bardzo realistycznie podczas dotknięcia krawężników i mają niezwykłą wrażliwość na przyspieszanie i hamowanie. To prawdziwa okazja na to, by doświadczyć dreszczyku prędkości, jaki mogą zaoferować te wyrafinowane samochody.

Podczas gdy w Maranello w symulatorze poczujecie się jak profesjonalni kierowcy ekipy Ferrari Formuły 1, Modena oferuje emocjonującą przejażdżkę samochodem Grand Tour, inspirowanym modelem SF90 Stradale. Do Was także należy wybór jednego z najsłynniejszych torów na świecie. W każdym z przypadków czeka Was uczestnictwo w 7 minutowych wyścigach, poprzedzonych szczegółowymi instrukcjami technika, dotyczącymi tego, jak korzystać z wyścigowych łopatek zmiany biegów. Symulatory obydwu muzeów znajdują się poza obszarem wystawowym, więc z tej atrakcji skorzystać można zarówno przed wizytą w muzeum jak i po niej.

Dodatkowe atrakcje dla zagorzałych fanów

Muzeum Ferrari to nie tylko przestrzeń muzealna, ale także instytucja, która spełnia marzenia wielu zagorzałych fanów marki. Oprócz specjalnych pakietów wejściowych, przeznaczonych dla grup w różnym wieku i obejmujących upominki czy prywatnego przewodnika, muzeum oferuje także inne niezwykłe doświadczenia. Możecie między innymi zapozować do zdjęcia we wnętrzu jednego z samochodów, by zabrać do domu spersonalizowaną pamiątkę.

Jedną z najciekawszych atrakcji jest jednak doświadczenie, dające możliwość zmiany opon w bolidzie Formuły 1. Dzięki niemu każdy może poczuć się jak profesjonalny mechanik podczas prawdziwego pit stopu. To doświadczenie wymaga jednak uczestnictwa grupy od 2 do 6 osób, więc możecie z niego skorzystać razem ze swoimi najbliższymi. Bilet wstępu do muzeum może też być waszą zniżką, jeśli chcecie własnym samochodem przejechać się po profesjonalnym torze, choć pragnący poczuć prawdziwą adrenalinę i prędkość Ferrari mogą też na taki przejazd wynająć jeden z dostępnych przy torze, sportowych samochodów.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Muzeum Ferrari najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Via Paolo Ferrari, 85, 41121 Modena MO, Włochy
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godz 09:00-19:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Ferrari na mapie

Odkryj region Emilia-Romania

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY