Pałac Królewski w Casercie

Reggia di Caserta, bo tak Włosi nazywają ten pałac, to nie jedyny naśladowca światowej sławy Wersalu, ale zdecydowanie najbardziej wierny oryginałowi. Będąc w Kampanii nie możecie przegapić tego obiektu dumnie reprezentującego włoski barok oraz miasto Casertę na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac Królewski w Casercie, którego projekt został stworzony przez Luigiego Vanvitelli, najwybitniejszego włoskiego architekta XVIII wieku, był spełnieniem marzeń Karola III Burbona. To on, po tym jak Caserta dostała się w ręce dynastii Burbonów, zapragnął, by miasto dorównało swoją świetnością europejskim stolicom. Właśnie w tym celu zarządził budowę rezydencji wzorowanej na światowej sławy dziele francuskiej architektury, Pałacu Wersalskim.

Kompleks, którego konstrukcję rozpoczęto w 1752 r., został oddany do użytku w 1845 r. Choć budowę zakończono już pod okiem Ferdynanda IV, syna Karola III Burbona, życzenia pomysłodawcy zostały spełnione, a Pałac w Casercie jest dziś jednym z największych w Europie. 

Pałac Królewski w Casercie w liczbach

Pałac Królewski w Casercie, zbudowany na planie prostokąta, to wyraz triumfu włoskiego baroku. Mierzy on ok. 47 tys. m2, ma aż 5 poziomów i liczy 1200 pokoi. Na jego terenie znajdziecie 4 dziedzińce, 34 klatek schodowych, a roztaczający się wokół niego przepiękny park i Angielski Ogród zajmują ponad 120 hektarów terenu i są domem dla ponad 200 gatunków roślin. Doliczycie się tam 143 okien na fasadzie głównej i prawie 1800 w całej rezydencji, a aby dobrze obejrzeć każdy zakamarek tego miejsca raczej nie wystarczy wam tylko 1 dzień. 

Wnętrze pałacu 

Wnętrze pałacu w Casercie
Wnętrze pałacu w Casercie

Wystrój Reggia di Caserta to kwintesencja królewskiego stylu, znakomite połączenie przepychu, bogactwa i elegancji. Już stawiając pierwsze kroki, na tle kolorowych marmurów i posągów rzucą Wam się w oczy Schody Honorowe, które łączą dolny przedsionek z górnym królewskim piętrem, prowadzącym do wystawnych, najbogatszych apartamentów. Wśród nich jednym z najważniejszych jest Nowy Apartament, składający się między innymi z Sali Tronowej, w której król przyjmował oficjalnych gości oraz organizował wystawne bale.

Stary Apartament natomiast mieści w sobie pomieszczenia używane na co dzień przez króla Ferdynanda IV Burbona i jego żonę Marię Karolinę. Jego ściany pokrywa cenny jedwab z San Leucio, a biało-złota kolorystyka sprawia, że zwiedzający zatrzymują się tam na dłuższą chwilę. Znajdująca się wewnątrz apartamentu arkada łączy trzy ośmiokątne przedsionki prowadzące na cztery dziedzińce, charakteryzujące się szerokimi absydami. Zachwycą Was też Sala Halabardników, ozdobiona cennymi stiukami i freskami oraz piękna Sala Marmurowa

Kaplica Dworska, podobnie jak cały pałac, wzorowana była na jej francuskim odpowiedniku z Wersalu, choć architekt dał jej szczyptę swojego indywidualnego stylu, łącząc elementy baroku i renesansu. Wśród pałacowego przepychu skrywa się też Biblioteka Palatyńska, składająca się z pięciu drobiazgowo urządzonych pomieszczeń, które są domem dla woluminów z 1800 roku oraz rysunków architekta. Zobaczycie tam też piękne freski i obrazy. 

W zachodniej części pałacu na prośbę Karola III architekt umieścił Teatr Dworski wzorowany na teatrze San Carlo w Neapolu. Część ta, zainaugurowana dopiero w 1769 roku, nie była uwzględniona w pierwotnym projekcie, więc Luigi Vanvitelli w późniejszym czasie poświęcił się jej w całości. Teatr na planie podkowy miał być miejscem odbywania się najważniejszych uroczystości oraz spektakli, które mogło oglądać nawet 450 widzów. Obiekt składa się z pięciu poziomów lóż, pięknie zdobionych alegorycznymi elementami i malowidłami. 

Park pałacowy

Park pałacowy w Casercie
Park pałacowy w Casercie

Nie ważne jak bardzo zmęczy Was zwiedzanie, nie możecie przegapić spaceru po pałacowym parku. Spaceru lub przejażdżki, bo po ogromnej przestrzeni wokół pałacu możecie przemieszczać się także za pomocą rowerów lub dorożki. To wygodny i szybki sposób, żeby zobaczyć wszystkie wspaniałe miejsca. Część parku to typowy przykład włoskiego ogrodu, ale zobaczycie tam też Ogród Angielski, powstały na życzenie Marii Karoliny Austriaczki. Wszystkie te ogrody urozmaicają fontanny i wodospady, a część z nich zdobią też sporych rozmiarów rzeźby, jak Wodospad Delfinów, Fontanna Eolo czy Fontanna Wenus i Adonisa, znajdujące się w Ogrodzie Królewskim

Informacje praktyczne

Pałac Królewski w Casercie na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY