Huesca – Miasto o wielu imionach

W czasach iberyjskich mówiono o nim Bolskan. Starożytni Rzymianie nazwali je Osca. Maurowie przemianowali na Waskah. A dziś znamy je pod nazwą Huesca.

Huesca to malownicze miasto w Aragonii, które jest także stolicą prowincji o tej samej nazwie. Miejscowość słynie z pięknych widoków i niezwykłej różnorodności ekosystemów. Od zlokalizowanych na północy Pirenejów miasto Huesca oddalone jest o zaledwie godzinę drogi. Jednocześnie połowa tego czasu wystarczy, aby dotrzeć do półpustynnych stepów na południu. Dogodna lokalizacja i bogactwo naturalne tego obszaru sprawiają, że Huesca znakomicie sprawdzi się jako baza wypadowa w pobliskie rejony. A co czeka nas w samym mieście?

Katedra w Huesce (Catedral de la Transfiguración del Señor)

Mówiąc o architekturze sakralnej w Huesce na pierwszym miejscu należy wymienić tutejszą katedrę. Budowa tej gotyckiej świątyni rozpoczęła się pod koniec XIII wieku i trwała aż do wieku XVI.

Budynek katedry w Huesce kryje pewną ciekawostkę. Jest ona związana z powstałą w latach 1369-1423 czteropiętrową dzwonnicą. Jej zwieńczeniem była pięciokątna iglica, która nadawała katedrze bardziej okazałego i majestatycznego wyglądu. Niestety podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej (1936 r.) iglica została zniszczona, sprawiając że cała katedra zmniejszyła się o około 1/3 wysokości. Dziś nieoficjalnie mówi się o planach jej odbudowy. Jeśli doszłyby one do skutku, katedra w Huesce z pewnością odzyskałaby bardzo wiele z dawnego uroku.

Katedra w Huesce (Catedral de la Transfiguración del Señor
Katedra w Huesce (Catedral de la Transfiguración del Señor

Inne zabytki sakralne

Oprócz katedry miasto może pochwalić się także sporą ilością innych budynków o charakterze sakralnym. Należą do nich między innymi: wybudowany w XVII-XVIII w. kościół św. Wawrzyńca (Iglesia de San Lorenzo), barokowy kościół Iglesia de Santo Domingo, XVII-wieczny Iglesia de la Compañía San Vicente oraz Iglesia de Santa Maria de Iguacel.

Huesca może pochwalić się także dużą ilością pustelni:

  • Ermita de Nuestra Señora de Salas
  • Ermita de las Mártires
  • Ermita de Santa Lucía
  • Ermita de Loreto
  • Ermita de Jara
  • Ermita de San Jorge

CIEKAWOSTKA: Warto odwiedzić także klasztor San Juan de la Peña, który również znajduje się w prowincji Huesca.

Centrum Sztuki i Natury (Centro de Arte y Naturaleza – CDAN)

Oprócz dawnych zabytków, które są niekwestionowanym numerem jeden we wszystkich przewodnikach, będąc w Huesce, warto pójść o krok dalej. Centrum Sztuki i Natury to muzeum sztuki współczesnej, które jak wskazuje jego nazwa – łączy to, co w obu tych dziedzinach najlepsze. Celem twórców CDAN jest stworzenie przestrzeni, w której sztuka i natura mogą ze sobą współgrać i uzupełniać się nawzajem.

Wyrazem tych dążeń jest nie tylko dziewicza lokalizacja z dala od centrum miasta. To także rozmaite wystawy, instalacje, koncerty i projekty, do których zapraszani są artyści z całego świata. Wizyta w tym miejscu rzadko przypomina typową wizytę w muzeum. Właśnie dlatego warto znaleźć chwilę, żeby zafundować sobie doznanie inne niż zwykle.

Dzień św. Wawrzyńca (Fiestas de San Lorenzo)

Święty Wawrzyniec to chrześcijański męczennik, który urodził się w Huesce. Został on spalony przez Rzymian na ruszcie i to właśnie on (ruszt) jest symbolem tego świętego. Przekonamy się o tym, oglądając rozmaite prace artystyczne nawiązujące do miasta i jego patrona.

Fiestas de San Lorenzo to najważniejsze święto w mieście Huesca. Obchodzone jest rokrocznie w dniach od 9 do 15 sierpnia. Charakterystycznym elementem tego wydarzenia są unoszący się w powietrzu zapach bazylii oraz zielono-białe stroje, jakie przywdziewa wielu mieszkańców. Nie brakuje też tradycyjnych pochodów i tańców.

Huesca jako baza wypadowa

  • Zamek Castillo de Loarre – fortyfikacja z XI wieku utrzymana w stylu romańskim. Castillo de Loarre możecie kojarzyć z filmu „Królestwo Nebieskie”. Tu bowiem kręcono część scen do tej produkcji.
  • El parque Miguel Servet de Huesca – największy i jeden z najstarszych parków w mieście. Jego powstanie datuje się na 1928 rok. El parque Miguel Servet de Huesca cechuje ogromna różnorodność roślin (niektóre pochodzą nawet z Azji!), a także obecność zwierząt (głównie kaczki, gęsi i łabędzie).

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY