Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiMuzea i galerie sztuki w HiszpaniiKim jest Banksy i gdzie zobaczyć jego sztukę?

Kim jest Banksy i gdzie zobaczyć jego sztukę?

Kim jest Banksy? W przypadku wielu artystów, odpowiedź na tego typu pytanie jest stosunkowo prosta. Gdy mowa o Banksym, nic nie jest proste.

Tożsamość tego artysty street-art nigdy nie została potwierdzona, a według różnych źródeł dowiemy się, że jego prawdziwe imię to Robert Banks, Robin Banksy lub Robin Gunningham. Jedyne co wydaje się pewne, to miejsce i rok jego urodzenia – Wielka Brytania, 1974.

Fakt, że postać Banksy’ego jest owiana wieloma niewiadomymi naturalnie sprawia, że głównym źródłem wiedzy o poglądach tego twórcy są jego dzieła. Sztuka uliczna tworzona przez Banksy’ego niejednokrotnie odwołuje się do bieżących problemów społecznych, politycznych i kulturowych. Przekaz płynący z jego dzieł ma często charakter antywojenny i antykapitalistyczny. Artysta zwraca istotną uwagę na prawa ludzi i zwierząt, zahaczając zarówno o kontrowersję jak i o wątki humorystyczne.

Kontrowersje wzbudza też niemal zawsze sam fakt powstania nowego dzieła. Pojawiają się one na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie w zupełnie niezapowiedziany sposób, zaskakując, szokując, bawiąc i niemal zawsze na stałe zmieniając oblicze miejskich krajobrazów. Niektórzy uliczną sztukę Banksy’ego uważają za zwykły wandalizm. Dla innych – jego postać idealnie wpisuje się w etos artysty, który bezkompromisowo komunikuje się ze światem za pomocą swoich dzieł.

Gdzie można oglądnąć sztukę Banksyego?

Czasowe wystawy prac Banksy’ego organizowane są w różnych miejscach na świecie. Wiele z nich dostępnych jest w dużych europejskich miastach. Aktualnie dostępne tego typu wystawy znajdziesz w serwisie GetYourGuide. Oprócz wystaw czasowych, dostępne są też oczywiście ekspozycje stałe, które możemy podziwiać m.in. w muzeach w Barcelonie, Paryżu czy Lizbonie. Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z tych miejsc.

Museu Banksy w Barcelonie

Fot. Museu Banksy Barcelona
Fot. Museu Banksy Barcelona

Muzeum Banksy’ego w Barcelonie zajmuje powierzchnię 2500 m2, a wystawa prac tego artysty obejmuje trzy niezależne piętra. Stała ekspozycja „The World of Banksy” obejmuje ponad 130 dzieł, które pozwalają w pełni zanurzyć się w sztuce tego współczesnego twórcy. Rezerwuj bilety >

Le Musée Banksy w Paryżu

Stolica Francji, jako prawdziwa mekka dla miłośników sztuki, oprócz słynnego Luwru czy zachwycającego Muzeum Impresjonistów, zaprasza także do odwiedzin w Le Musée Banksy. Znajdziemy je w 9. dzielnicy Paryża, a ekspozycja obejmuje ponad 100 prac artysty. Rezerwuj bilety >

Museu Banksy Lisbon w Lizbonie

Również w stolicy Portugalii czeka na nas Muzeum Banksy’ego a w nim ponad setka reprodukcji, graffiti, instalacji i wideo projekcji, które odkrywają przed nami niezwykły świat street-artu. Rezerwuj bilety >

MOCO Museum w Barcelonie

Wybrane dzieła Banksy’ego zobaczymy także w MOCO Museum w Barcelonie. Jest to muzeum sztuki współczesnej, którego kolekcja obejmuje prace najwybitniejszych twórców XX i XXI wieku. Rezerwuj bilety >

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY