Strona głównaAtrakcje we FrancjiMuzea i galerie sztuki we FrancjiMuzeum Orsay w Paryżu - Największa kolekcja dzieł impresjonizmu

Muzeum Orsay w Paryżu – Największa kolekcja dzieł impresjonizmu

Wydawać by się mogło, że największe dzieła sztuki w Paryżu zgromadzone są wyłącznie w Luwrze. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ to miasto obfituje także w wiele innych muzeów i galerii sztuki, w których zobaczymy prace największych mistrzów. Jedno z takich miejsc poznasz w tym artykule.

Muzeum Orsay w Paryżu (fr. Musée d’Orsay) oprócz swojej bogatej kolekcji, może poszczycić się także niezwykłą historią budynku, w którym się ono znajduje. Warto wspomnieć o niej już na wstępie, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na to, co czeka nas we wnętrzu.

Historia Muzeum Orsay

Przenosimy się do roku 1900, gdy podczas światowej wystawy w Paryżu, na lewym brzegu Sekwany dochodzi do uroczystej inauguracji nowego dworca kolejowego. Projekt przygotowany przez Victora Lalouxa posiadał charakterystyczny szklany dach, przez który do wnętrza wpadało mnóstwo naturalnego światła, masywne żelazne kolumny, 40-metrowy hol oraz dwa ogromne zegary. Nowy dworzec spełniał swoją funkcję przez blisko cztery dekady po czym… stał się bezużyteczny. Wszystko za sprawą rozwoju kolei i elektryfikacji, w wyniku których coraz dłuższe pociągi przestały się mieścić na stosunkowo krótkim (w porównaniu do współczesnych) dworcu.

Po jego zamknięciu, pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni kilkukrotnie ewoluował. Dawny dworzec był przez pewien czas siedzibą teatru, domu aukcyjnego, a nawet służył za tło produkcji filmowych.

Brak konkretnych planów co do przyszłości budynku powodował, że z niektórych stron pojawiały się głosy za jego wyburzeniem. Opcja ta na szczęście przestała być brana pod uwagę od 1978 roku, gdy miejsce to zostało wpisane na listę chronionych zabytków. Kilka lat później, a konkretnie w 1986 roku, obiekt przekształcono w muzeum sztuki, zachowując jego dawny charakter oraz większość elementów architektonicznych przypominających jego historię.

Zwiedzanie Muzeum Orsay

Specyficzny klimat Muzeum Orsay poczujemy zaraz po przekroczeniu jego progu. W pierwszej chwili to nie dzieła impresjonistów, a właśnie architektura robi największe wrażenie. Przestrzenny hol zalany naturalnym światłem, majestatyczne rzeźby i górujący nad tym wszystkim ogromny dworcowy zegar to widok, który robi ogromne wrażenie!

CIEKAWOSTKA: Drugi zegar znajdujący się pierwotnie w budynku dawnego dworca możemy obecnie zobaczyć w kawiarni Café des Hauteurs.

Muzeum Orsay w Paryżu
Muzeum Orsay w Paryżu

Zwiedzając Muzeum Orsay warto zwracać uwagę na kolory ścian, które odpowiadają poszczególnym kierunkom w sztuce:

 • szary – impresjonizm,
 • czerwony – nabizm i europejska sztuka użytkowa,
 • granatowy – postimpresjonizm.

Na zwiedzanie Muzeum Orsay warto zagospodarować sobie kilka godzin. Mimo że powierzchnia budynku jest znacznie mniejsza niż np. powierzchnia Luwru, to godzina lub dwie mogą nie wystarczyć, aby zobaczyć wszystkie znajdujące się tutaj dzieła. Z tego też powodu warto wcześniej zarezerwować bilety przez Internet, aby nie tracić czasu na stanie w kolejce, której przed Muzeum Orsay nigdy nie brakuje.

Kolekcja Muzeum Orsay

Muzeum Orsay to punkt obowiązkowy, jeśli chcesz zanurzyć się w twórczości największych artystów XIX i XX wieku. Znajduje się tu największa kolekcja dzieł impresjonistów i postimpresjonistów na świecie! Ekspozycja prezentuje przede wszystkim sztukę francuską z okresu 1848-1918 i obejmuje malarstwo, rzeźbę, fotografię i meble.

Zobaczymy tu światowej klasy dzieła, takie jak:

 • “Maki w pobliżu Argenteuil”, Claude Monet
 • “Śniadanie na trawie”, Édouard Manet
 • “Olimpia”, Édouard Manet
 • “Błękitne tancerki”, Edgar Degas
 • “Autoportret”, Vincent van Gogh
 • “Bal w Moulin de la Galette”, Auguste Renoir
 • “Tahitańskie kobiety na plaży”, Paul Gauguin
 • “Żniwiarki”, Jean Francois Millet

Jest to oczywiście tylko niewielki wycinek z ponad 1300 dzieł sztuki, jakie czekają na nas w tym niezwykłym muzeum.

Informacje praktyczne

 • Bilety wstępu do Muzeum Orsay najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Francja
 • Godziny otwarcia: od piątku do środy w godz. 9:30-18:00. W czwartki w godz. 9:30-21:45. W poniedziałki muzeum jest zamknięte.
 • Kup bilety na GetYourGuide

Muzeum Orsay na mapie

Odkryj Francję

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY