Strona głównaMonakoMuzeum Oceanograficzne w Monako

Muzeum Oceanograficzne w Monako

Ahoj, miłośnicy oceanów i poszukiwacze przygód! Zapraszam do Muzeum Oceanograficznego w skąpanym w słońcu księstwie Monako.

Muzeum Oceanograficzne w Monako (fr. Musée Océanographique de Monaco) znajduje się tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego w dzielnicy Monako-Miasto (fr. Monaco-Ville). Budynek w stylu neobarokowym usytuowany na klifie przypomina fortecę, która ma za zadanie strzec podwodnych skarbów. Książę Albert II stwierdził, że jego prapradziadek powołał do życia tę instytucję w konkretnym celu – aby ludzie „poznawali, kochali i chronili oceany”. Nie ulega wątpliwości, że wizja księcia Alberta I realizowano z pieczołowitością przez kolejne pokolenia. Dodatkową atrakcyjność monakijskiemu muzeum zapewniają osiągnięcia nowych technologii, dzięki którym oceanografia rozwinęła się w zdumiewający sposób.

WARTO WIEDZIEĆ: Monaco-Ville to najbardziej wiekowa dzielnica księstwa na Lazurowym Wybrzeżu. Przemierzając tamtejsze stare miasto, oprócz Muzeum Oceanograficznego, przejdziecie także obok Pałacu Książęcego, czy Katedry św. Mikołaja, o których szczegółowo pisaliśmy w artykule na temat całego Monako.

Odrobina historii

Na przełom XIX i XX wieku w Monako przypadła era rządów wybitnego naukowca – księcia Alberta I Grimaldiego. Ten żeglarz i pionier w dziedzinie oceanografii od najmłodszych lat zafascynowany był podróżami. Sporą część swojego życia poświęcił zgłębianiu tajemnic mórz i oceanów. Wraz z załogą odwiedził Azory, dotarł także na daleką północ, aż do Spitsbergen. Muzeum Oceanograficzne w Monako zostało przez niego ufundowane w 1889 roku, a dla zwiedzających udostępniono je 21 lat później. Co kryje imponujący gmach muzeum na tzw. „Górze Pałacowej” w śródziemnomorskim księstwie?

Muzeum Oceanograficzne w Monako wyraża pasję księcia Alberta I do nauki
Muzeum Oceanograficzne w Monako wyraża pasję księcia Alberta I do nauki

WARTO WIEDZIEĆ: Z inicjatywy księcia Alberta I na początku XX wieku powstał także Instytut Oceanograficzny w Paryżu (fr. Institut Océanographique de Paris – Maison de l’Océan).

Podwodny świat w Muzeum Oceanograficznym

Zgodnie z życzeniem księcia Alberta I, Muzeum Oceanograficzne w Monako zapoznaje szerokie grono odwiedzających z najróżniejszymi gatunkami podwodnej fauny i popularyzuje wiedzę na ich temat. Segmenty obiektu, gdzie na żywo można obserwować tamtejsze zwierzęta dzielą się na kilka kategorii. Oto kilka z nich:

„Laguna Rekinów” – to główna atrakcja muzeum. Błękitna przestrzeń, w której królują rekiny wypełniona jest aż… 450 tysiącami litrów wody morskiej. Akwarium imponuje także wysokością – mierzy ono 6 metrów! Pływają w nim żarłacze czarnopłetwe, szare rekiny rafowe, rekiny wąsate, a także ryby z rodziny rochowatych.

Księstwo Monako oferuje zwiedzającym nie tylko piękne widoki, ale i wiele ciekawych atrakcji turystycznych
Księstwo Monako oferuje zwiedzającym nie tylko piękne widoki, ale i wiele ciekawych atrakcji turystycznych

Warto również poświęcić odrobinę czasu na przyjrzenie się sekcji „Morza Tropikalne”, gdzie pośród zachwycającej kolorami rafy koralowej mieszkają piękne koniki morskie, budzące strach piranie, urocze błazenki czy kostery kropkowane. W dziale zatytułowanym „Morze Śródziemne” przyjrzycie się z bliska około 100 gatunkom ryb i ponad 200 gatunkom bezkręgowców, które pochodzą z pobliskiego zbiornika wodnego.

Część muzealna, czyli połączenie tradycji z nowoczesnością

„Tradycyjna” część tej instytucji koncentruje się na historycznym aspekcie oceanografii. Wyeksponowano tam pamiątki z wypraw Alberta I – założyciela muzeum, do których zaliczają się skamieliny, kolekcje fotografii, czy archiwalne dokumenty. Poza oczywistymi aspektami edukacyjnymi, Muzeum Oceanograficzne w Monako dostarcza odwiedzającym mnóstwo rozrywki. Nie da się zaprzeczyć, że ta monakijska instytucja idzie z duchem czasu. W jaki sposób?

Wizyta w muzeum skłania do refleksji na temat ochrony środowiska
Wizyta w muzeum skłania do refleksji na temat ochrony środowiska

Muzeum Oceanograficzne proponuje niekonwencjonalne sposoby przekazywania informacji. Tamtejsze wystawy interaktywne pozwalają na zdobywanie wiedzy w atrakcyjny sposób – zarówno dorosłym jak i dzieciom. Szczególnie ciekawa jest gra edukacyjna „The Polar Mission”, której uczestnicy wcielają się w rolę odkrywców biorących udział w misji polarnej za pośrednictwem urządzeń immersyjnych.

Taras widokowy i nie tylko

Z tarasu widokowego Muzeum Oceanograficznego roztacza się piękny widok na Morze Śródziemne
Z tarasu widokowego Muzeum Oceanograficznego roztacza się piękny widok na Morze Śródziemne

Po odkryciu podwodnych tajemnic w monakijskim Muzeum Oceanograficznym, warto udać się na najwyższy poziom budynku. Dlaczego? Znajduje się tam taras widokowy, z którego rozciąga się spektakularna panorama na księstwo, jak i również na Morze Śródziemne. Gdy zaspokoicie już głód wiedzy, możecie pomyśleć o udaniu się do restauracji ulokowanej na ostatnim piętrze. Z myślą o najmłodszych gościach na tarasie widokowym Muzeum Oceanograficznego w Monako powstał również plac zabaw.

Informacje praktyczne

Muzeum Oceanograficzne na mapie

Odkryj Monako

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY