Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiMálaga - Atrakcje, Zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Málaga – Atrakcje, Zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Ciudad Genial (tłum. Genialne Miasto) to hasło przewodnie miejsca, które skrada serce coraz większej rzeszy turystów. Z czego wynika ten zachwyt i czy naprawdę jest uzasadniony? Sprawdźmy…

Málaga położona jest w malowniczej Andaluzji na wybrzeżu Costa del Sol. Pod kątem powierzchni miasto to jest nieco większe od Krakowa. Pod kątem liczby słonecznych dni i kilometrów piaszczystych plaż – trudno je porównywać z jakimkolwiek polskim miastem.

Kiedy odwiedzić Malagę? Na to nigdy nie ma złej pory. Choć w miesiącach zimowych przyda się lekka kurtka lub sweter, to na śnieg nie masz tutaj co liczyć. Latem upał bywa momentami trudny do zniesienia (chyba że podobnie jak ja lubisz temperatury powyżej 30°C), dlatego wiosna i wczesna jesień to najlepszy moment na wizytę w tym hiszpańskim mieście bez narażania się na lejący się z nieba żar. Więcej na temat pogody w Maladze, możesz przeczytać tutaj.

Historyczne centrum Malagi i deptak Marqués de Larios

Sercem Malagi jest historyczne centrum miasta, które skrywa większość kluczowych atrakcji, takich jak Katedra, Rzymski Teatr, twierdza Alcazaba, zamek Gibralfaro, muzeum poświęcone Pablowi Picasso i wiele innych, których szerszy opis znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Stare miasto Malagi to jednak nie tylko mekka dla miłośników historii, kultury i sztuki, ale także idealne miejsce na spacer, zakup pamiątek, czy obiad w jednej z wielu znakomitych restauracji.

Deptak Marqués de Larios w grudniu, Malaga
Deptak Marqués de Larios w grudniu, Malaga

Przecinający centrum Malagi deptak Marqués de Larios to miejsce niemal kultowe, a przez to też często zatłoczone. W sezonie letnim za sprawą przetaczających się przez niego turystów, a w grudniu… W grudniu cały deptak robi jeszcze większe wrażenie, ponieważ z okazji Świąt Bożego Narodzenia budowana jest nad nim świetlna konstrukcja, która wieczorami robi piorunujące wrażenie! Szczerze polecam Wam odwiedzenie Malagi w tym czasie, ponieważ oblicze tego miasta zmienia się diametralnie w stosunku do tego, którego możemy doświadczać latem.

Teatr Rzymski

Ruiny Teatru Rzymskiego w Maladze (hiszp. Teatro Romano)
Rzymski teatr w Maladze, Malaga (hiszp. Teatro Romano)

Ruiny Teatru Rzymskiego w Maladze zostały odkryte w tym miejscu w 1951 roku. Obiekt ten wzniesiono około I wieku przed naszą erą, w czasach panowania Oktawiana Augusta. Podobnie jak kiedyś, również dziś od czasu do czasu możemy zobaczyć tutaj spektakle teatralne (głównie w letnie, weekendowe wieczory). Teatr rzymski w Maladze to atrakcja darmowa i możesz zwiedzać ją bezpłatnie na własną rękę. Ciekawszą opcją jest jednak zakup wycieczki z przewodnikiem, który opowie nieco więcej o przeszłości tego miejsca.

Twierdza Alcazaba w Maladze

Piękne ogrody Alcazaby w Maladze
Piękne ogrody twierdzy Alcazaba na zboczu wzgórza Gibralfaro, Malaga

Tuż za teatrem znajduje się Alcazaba – prawdziwy symbol Malagi! Zachwycający zespół fortyfikacji pałacowych został wzniesiony w czasach panowania muzułmanów i zdaje się być przedłużeniem wzgórza, na którym znajduje się zamek Castillo de Gibralfaro (o nim w dalszej części artykułu). Do 1487 roku Alcazaba była wykorzystywana głównie w celach politycznych i administracyjnych. Zobaczymy tu także dawne pomieszczenia mieszkalne władców. Największe zmiany miały miejsce pod koniec XVII wieku. Liczne wojny i klęski żywiołowe spowodowały zmianę funkcji budynku (był w tym miejscu m.in. szpital oraz więzienie) oraz jego stopniowe wyniszczanie.

Zaskoczeniem dla wielu osób może być to, że jeszcze w XX wieku zabudowania twierdzy Alcazaba były domem dla wielu bezdomnych, którzy przejęli ją niemal na własność. Wszystko zmieniło się dopiero w latach 30. XX wieku, gdy Alcazaba w Maladze została uznana za obiekt o dużej wartości historycznej. Tytuł ten pociągnął za sobą szereg zmian, które pozwoliły na renowację tego miejsca. Zrewitalizowano także zamkowe ogrody. Dziś w ich zakamarkach znajdziemy pachnące kwiaty, pięknie wycięte żywopłoty, urokliwe fontanny oraz wąskie strumyczki wody przepływające tuż pod naszymi stopami.

Zamek Gibralfaro (hiszp. Castillo de Gibralfaro)

Zamek Gibralfaro w Maladze
Zamek Gibralfaro położony jest na szczycie wzgórza, Malaga

To kolejna charakterystyczna budowla, jaką może pochwalić się Málaga. Castillo de Gibralfaro pamięta jeszcze czasy Fenicjan, którzy na terenach dzisiejszego miasta osiedlili się około 3000 lat temu. Wysokie wzgórze wydawało się idealnym punktem strategicznym (pozwalało z oddali zobaczyć zbliżającego się wroga), stąd szybko postanowiono wybudować w tym miejscu twierdzę. Także nazwa zamku Gibralfaro pochodzi z języka fenickiego – oznacza górę z latarnią morską.

Na terenie zamku oprócz samej architektury możemy podziwiać też wystawy, które jeszcze lepiej przybliżają historię tej części Hiszpanii. Ruiny zamku Gibralfaro oprócz niewątpliwej wartości historycznej są także doskonałym punktem widokowym, który pozwala na spojrzenie na całe miasto z całkiem innej perspektywy.

Katedra w Maladze

Jej budowa związana jest ze zdobyciem Malagi przez Ferdynanda Aragońskiego (1487). Jeszcze w tym samym roku, w którym udało się odbić miasto z rąk muzułmanów, podjęto decyzję o wybudowaniu katedry. Stanęła ona w miejscu dawnego meczetu, a za jej projekt odpowiadał Diego de Siloé.

Katedra w Maladze (Catedral de Málaga) otwarta jest o każdej porze roku.
Znajdująca się w Maladze katedra (Catedral de Málaga) jest otwarta jest o każdej porze roku

Budowa Katedry Wcielenia trwała ponad 200 lat. Nie pozostało to bez znaczenia dla jej stylu architektonicznego. Szczególnie we wnętrzu katedry możemy zauważyć że jest to mieszanka gotyku i baroku. Charakterystyczną cechą katedry w Maladze jest także brak jednej wieży. Nie została ona zniszczona podczas wojen czy trzęsień ziemi. Tak naprawdę – nigdy nie powstała. Powód był dość prozaiczny. Brak funduszy. Mimo to, świątynia została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców Malagi, którzy ochrzcili ją nazwą La Manquita (tłum. kobieta bez jednej ręki).

WARTO WIEDZIEĆ: Choć wstęp do katedry jest płatny, to podczas niedzielnych mszy możemy wejść do jej wnętrza za darmo. Jedyne ograniczenie to brak możliwości zwiedzania katedry i robienia zdjęć. Jest to czas dla wiernych, kiedy należy zachować szacunek dla religii i tego miejsca.

Muzeum Picassa

Budynek Museo Picasso Malaga - To miejsce, o którym wspomina każdy przewodnik po Hiszpanii. Jeśli swoją podróż po Hiszpanii rozpoczynasz od Malagi, to Muzeum Picassa po prostu musisz odwiedzić.
Muzeum Picasso znajduje się w XVI-wiecznym pałacu Palacio de Buenavista

Malaga jest nazywana miastem Pabla Picasso. Nie bez powodu w wielu miejscach znajdziesz nawiązania do życia i twórczości artysty. To właśnie w Maladze urodził się ten znany kubista i tutaj też znajdziesz poświęcone mu muzeum. Kulturalną wycieczkę po Maladze warto więc zacząć właśnie od tego miejsca.

W otwartym w 2003 roku Museo Picasso Málaga znajdziemy ponad 280 prac artysty, które pochodzą z rodzinnych zbiorów. Kolekcja obejmuje nie tylko obrazy Picassa, ale także jego rzeźby, szkice, rysunki, wyroby grawerowane oraz prace z ceramiki. Wycieczka po Muzeum Pabla Picasso to doskonała okazja zarówno do oglądnięcia dzieł tego artysty, jak i poznania szczegółów jego życia. Posłużą nam w tym celu liczne dokumenty i fotografie, które tam znajdziemy.

Oprócz wystawy stałej w muzeum organizowane są także wystawy tymczasowe. Niektóre z nich związane są bezpośrednio z postacią hiszpańskiego artysty, natomiast inne dotyczą całkiem innych kierunków w sztuce.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli interesuje Cię twórczość Pabla Picasso, odwiedź również Muzeum Picassa w Barcelonie oraz Muzeum Picassa w Paryżu.

Museu Casa Natal de Picasso

To kolejne miejsce, które każdy miłośnik sztuki powinien odwiedzić. To tu urodził się i spędził swoje dzieciństwo Pablo Picasso. Obiekt mieści się w samym sercu Malagi, w tradycyjnym andaluzyjskim domu, który został odrestaurowany i przystosowany do celów wystawowych. Wnętrze muzeum zachwyca autentyczną atmosferą, która przenosi odwiedzających do czasów, gdy młody Picasso biegał po tych samych korytarzach. Wystawa w jego rodzinnym domu prezentuje wiele dzieł artysty, w tym rysunki, obrazy i rzeźby, które ukazują jego rozwój artystyczny.

Muzeum Carmen Thyssen Málaga

"Wyjście z balu maskowego", Raimundo de Madrazo y Garreta - jeden z obrazów w Muzeum Thyssen Bornemisza w Maladze
„Wyjście z balu maskowego”, Raimundo de Madrazo y Garreta – jeden z obrazów w Muzeum Thyssen Bornemisza w Maladze

Muzeum znajduje się się w renesansowym budynku Palacio de Villalón wzniesionym w tym miejscu w XVI wieku. Kolekcja skupia swoją uwagę wokół XIX-wiecznego malarstwa hiszpańskiego z rejonu Andaluzji. Zbiory pochodzą głównie z kolekcji Carmen Thyssen-Bornemisza, a w stałej ekspozycji znajdziemy ponad 200 prac. Całość podzielona jest na cztery główne części: Maestros Antiguos (obejmuje dzieła stworzone do XVI wieku), Paisaje romántico y costumbrismo (odzwierciedlenie myśli romantycznej andaluzyjskich artystów), Preciosismo y paisaje naturalista (ewolucja malarstwa hiszpańskiego w drugiej połowie XIX wieku), Fin de siglo (malarstwo hiszpańskie z końca XIX wieku).

Oprócz stałej ekspozycji w Museo Carmen Thyssen Málaga odbywają się także wystawy czasowe. Dedykowane jest im czwarte piętro budynku, a dzieła które tam znajdziemy pochodzą zwykle z XVII-XX wieku z naciskiem na XIX i XX wiek.

Centrum Pompidou (Centre Pompidou Málaga)

Muzeum Centre Pompidou Malaga mieści się pod charakterystyczną, kolorową kostką
Muzeum Centre Pompidou Malaga mieści się pod charakterystyczną, kolorową kostką

To miejsce trudno przeoczyć, bo przyciąga w nim już sam kształt – usytuowany przy porcie szklany, kolorowy sześcian. Centre Pompidou Málaga to muzeum sztuki współczesnej, które otwiera przed nami najznamienitsze dzieła XX i XXI wieku. W stałej kolekcji znajdziemy ponad 90 prac artystycznych, które miały istotny wpływ na sztukę współczesną na świecie.

Kilka razy w roku Centre Pompidou Málaga organizuje także wystawy czasowe, które związane są ze sztuką współczesną. Nie brakuje również warsztatów i licznych wydarzeń artystycznych skierowanych do osób, które chciałyby wznieść swój poziom kreatywności na wyżyny. To także znakomite miejsce do odwiedzin razem z dziećmi, które będą miały okazję obcować ze sztuką w sposób bardziej interaktywny i bezpośredni niż zazwyczaj.

Museo de Málaga

"La meta sudante", José Moreno Carbonero - jeden z obrazów w
„La meta sudante”, José Moreno Carbonero – jeden z obrazów w Museo de Malaga

foto: Museo de Malaga to idealne miejsce do poznania bogatej historii miasta

Jeśli masz ochotę zobaczyć największe muzeum w Andaluzji (i piąte co do wielkości w Hiszpanii), to zapraszam do Museo de Málaga. Miejsce to łączy Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Archeologiczne, bo powstało właśnie z połączenia tych dwóch. Znajdziemy tu łącznie około 2000 dzieł (głównie obrazy i rzeźby) oraz ponad 15000 eksponatów pochodzących z wykopalisk archeologicznych.

Muzeum wina

Museo del vino w Maladze to must-see dla wszystkich miłośników wina. Ekspozycja poświęcona jest historii produkcji tego trunku w regionie Malaga i prezentuje bogactwo i różnorodność win produkowanych w tej okolicy. Wnętrze muzeum wina jest urządzone w stylu, który przypomina tradycyjne andaluzyjskie winnice. Wystawy prezentują historię produkcji wina w regionie Malaga od czasów fenickich aż do dziś. Odwiedzający mają okazję zobaczyć oryginalne narzędzia i sprzęt używany do produkcji wina, jak również poznać proces jego produkcji i wziąć udział w degustacji.

CAC Málaga – Centrum sztuki współczesnej

CAC Malaga to jedno z najsłynniejszych muzeów sztuki współczesnej w Hiszpanii, które mieści się w centrum Malagi. Powstało w 2003 roku i od tego czasu przyciąga liczne grono miłośników sztuki z całego świata. Wnętrza muzeum zostały zaprojektowane w taki sposób, aby stworzyć idealne warunki do prezentacji sztuki współczesnej.

Zobaczymy tu dzieła od lat 50. XX wieku do czasów współczesnych, w tym prace takich artystów jak Pablo Picasso, Joan Miró, Marina Abramović, Damien Hirst i wielu innych. Wystawy w muzeum często zmieniają się, co oznacza, że odwiedzający zawsze mają okazję zobaczyć coś nowego i interesującego.

Kolekcja muzeum rosyjskiego

Kolekcja muzeum rosyjskiego w Maladze (hiszp. Colección del Museo Ruso) to fascynujące miejsce, które poświęcone jest sztuce rosyjskiej od XV do XX wieku. Muzeum zostało otwarte w 2015 roku i mieści się w dawnym Pałacu Królewskim w centrum Malagi. Zbiory obejmują ponad 1000 dzieł sztuki, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, tkaniny i ceramikę.

Wnętrza muzeum są zaprojektowane w taki sposób, aby odwiedzający mogli poznać historię sztuki rosyjskiej w sposób interaktywny i interesujący. Wystawy prezentują różnorodne dzieła sztuki, od ikon religijnych po sztukę awangardową. W muzeum można zobaczyć dzieła takich artystów jak Iwan Ajwazowski, Kazimierz Malewicz, Wasilij Kandinski, Marc Chagall i wielu innych.

Mercado Central de Atarazanas

Witraże w Mercado Central de Atarazanas, Malaga
Witraże w Mercado Central de Atarazanas, Malaga

W kategorii „nietypowe miejsca” jest to jedna z najciekawszych atrakcji Malagi. Mercado Central de Atarazanas to jeden z najstarszych targów w Maladze, który przyciąga turystów i mieszkańców miasta od ponad 140 lat. Miejskie targowisko znajduje się w zabytkowym budynku, który kiedyś pełnił funkcję stoczni. Obecnie jest to jedno z najważniejszych miejsc w Maladze, gdzie można zakupić świeże owoce, warzywa, mięso, ryby oraz wiele innych produktów spożywczych.

Targowisko oferuje również gotowe potrawy i przekąski, które można zjeść na miejscu lub zabrać ze sobą. W Mercado Central de Atarazanas można znaleźć wiele tradycyjnych hiszpańskich potraw, takich jak tapas, chorizo, paella i wiele innych smakołyków.

Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na bogaty wybór produktów, ale również z uwagi na architekturę budynku. Wewnątrz znajdują się piękne, kolorowe witraże, które tworzą niesamowitą atmosferę. Targowisko jest otwarte od poniedziałku do soboty, a najlepszym czasem na odwiedzenie go jest poranek, gdy sklepy dopiero otwierają swoje drzwi i można w nich kupić całkowicie świeże produkty.

Plaza de la Merced

Ten plac znajdziemy w dzielnicy La Merced. Był on integralną częścią miasta już w czasach rzymskiej kolonizacji. Od około XV wieku funkcjonował tutaj targ miejski, stąd dawna nazwa tego miejsca brzmiała Plaza del Mercado (tłum. Plac Targowy).

Plaza de la Merced, Malaga
Plaza de la Merced, Malaga

Dziś jest to jeden z największych placów w całej Maladze. Turyści znają to miejsce przede wszystkim za sprawą Pabla Picasso. W okolicy Plaza de la Merced znajduje się bowiem dom, w którym urodził się artysta (wspomniany wcześniej dom-muzeum Picassa), a na samym placu na jednej z ławeczek zobaczymy rzeźbę tego kubisty, z którą oczywiście każdy pragnie zrobić sobie zdjęcie :).

Plaza de toros de La Malagueta

Málaga to perełka wybrzeża Costa del Sol. Od czego zacząć zwiedzanie Malagi!
Málaga to perełka wybrzeża Costa del Sol. Widok na miasto od strony morza przy zachodzie słońca.

Już po nazwie nietrudno się domyślić, że jest to arena walk byków. Zaprojektowana w stylu neomudéjar, istnieje w tym miejscu od 1876 roku. Plaza de toros de La Malagueta jest w stanie pomieścić 9032 widzów. Oprócz samej areny w budynku znajdują się również: stajnie, przebieralnie, miejsca przeznaczone dla administracji oraz to co interesuje szczególnie turystów – muzeum Museo Taurino Antonio Ordóñez. Plaza de Toros w Maladze jest wykorzystywana także do organizacji różnego rodzaju targów i innych lokalnych wydarzeń.

Parque de Málaga i Paseo del Parque

Paseo del Parque w samym centrum Malagi.
Paseo del Parque w samym centrum Malagi

Parque de Málaga zwany też Parque de la Alameda usytuowany jest niedaleko portu, w samym centrum miasta. Z wyglądu miejsce to nawiązuje do ogrodów śródziemnomorskich pełnych tropikalnych gatunków roślin. Jest to jeden z najważniejszych tego typu egzotycznych parków na południu Hiszpanii. To co zachwyca to jednak nie tylko roślinność. Ciągnący się wzdłuż parku deptak (Paseo del Parque) raz po raz odkrywa przed nami malownicze fontanny, rzeźby i ławeczki. Szczególnie latem, gdy skwar bywa nie do zniesienia, warto schronić się tutaj w cieniu drzew i odetchnąć na chwilę przed dalszym zwiedzaniem miasta.

Plaże w Maladze

Plaża Malagueta w Maladze
Plaża Malagueta w Maladze

Jeszcze jednym powodem do odwiedzenia Malagi są jej piaszczyste plaże. Tę najbardziej znaną znajdziesz tuż obok centrum miasta. Playa de La Malagueta, bo o niej mowa, liczy około 1200 m długości i przyciąga na swój brzeg zarówno strudzonych zwiedzaniem turystów, jak i mieszkańców. Podobnie jak inne plaże w Maladze, również Playa de La Malagueta ma bezpośredni dostęp do nadmorskiego bulwaru, co zdecydowanie zwiększa dostępność tego miejsca wśród osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Najbardziej charakterystycznym elementem plaży jest ogromnej wielkości napis malagueta. Nie trzeba pewnie wspominać, że zrobienie sobie zdjęcia w tym miejscu jest dosyć trudne. Na podobny pomysł wpadają bowiem pozostali turyści, co powoduje, że na naszym selfie zwykle znajdziemy się w towarzystwie jeszcze kilku innych osób :). Nieco mniej obleganym za to równie urokliwym punktem są natomiast okolice latarni morskiej, która również znajduje się bezpośrednio przy malagijskiej plaży.

W Maladze popularne są przekąski z owoców morza, sardynek i innych ryb.
Owoce morza, sardynki i inne ryby to baza wielu popularnych przekąsek w Maladze

Wizyta na Playa de La Malagueta to także okazja do skosztowania owoców morza i innych lokalnych specjałów. Znajdziemy je w licznych, małych barach (hiszp. chiringuitos), które przyciągają wszechobecnym zapachem małych, grillowanych na ogniu sardynek. To danie to prawdziwy król nadmorskiej kuchni.

Szlak Caminito del Rey

El Caminito del Rey - ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes.
El Caminito del Rey – ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes.

Miłośnicy adrenaliny będą z pewnością zachwyceni tym, że zaledwie godzinę drogi od Malagi znajduje się ekstremalny pieszy szlak ciągnący się wzdłuż skalnych ścian na wysokości około 400 metrów nad ziemią. Do końca XX wieku Caminito del Rey uważany był za jeden z najgroźniejszych szlaków na świecie. Gdy w latach 1999-2000 zginęło na nim kilku turystów, El Caminito został zamknięty dla odwiedzających. Po licznych renowacjach i zabezpieczeniu trasy szlak został ponownie otwarty w 2015 roku.

Łańcuch górski Montes de Málaga

Wystarczy udać się około 5 km na północ od Malagi, aby naszym oczom ukazał się łańcuch górski Montes de Málaga. Najwyższym jego szczytem jest Cresta de la Reina mierzący 1032 m. Inne główne szczyty w tym łańcuchu to San Antón, Coronado i Monte Victoria.

Łańcuch górski Montes de Málaga
Łańcuch górski Montes de Málaga

Co ciekawe, dużą część wzniesień (prawie 5000 ha) zajmuje park naturalny Parque Natural Montes de Málaga. Kiedyś na tych terenach uprawiano oliwki, migdały i winorośl. Na początku XX wieku miejsce to zostało zalesione, a produkcja wina ograniczyła się do minimum (głównie do celów edukacyjnych). Wybierając się na wycieczkę po Parque Natural Montes de Malaga, warto zabrać ze sobą lornetkę. Oprócz kameleonów, dzików czy rysi wprawne oko wyłapie też niektóre z występujących tu gatunków ptaków takich jak: jastrzębie, puchacze, czy orzełki włochate.

Trekking po Montes de Malaga nie należy do najtrudniejszych. Na terenie parku istnieje około 50 km tras pieszych oraz 250 km tras rowerowych (te ostatnie o różnym stopniu trudności). W Parque Natural Montes de Malaga znajdziemy też muzeum, centrum edukacyjne oraz tereny przeznaczone na piknik.

Malaga jako baza wypadowa

Malaga to świetna baza wypadowa do zwiedzania Andaluzji. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane siecią linii autobusowych i kolejowych. Bilety na te środki lokomocji możesz kupić na stronie Omio. Innym, bardziej elastycznym sposobem na jednodniowe wycieczki w okolicy Malagi jest wynajem samochodu, którego można dokonać online np. na stronie RentalCars. A gdy już kwestię transportu mamy za sobą, czas zastanowić się, co tak naprawdę warto odwiedzić!

Most Puente Nuevo, Ronda
Most Puente Nuevo, Ronda

Podróżując we dwoje, nie można pominąć Rondy! To miasto spodoba się każdemu, w kim drzemie nutka romantyka. Tutejsza starówka uważana jest za jedną z najbardziej urokliwych w Andaluzji, a rozdarty nad przepaścią most Puente Nuevo to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Hiszpanii! W Rondzie znajdziemy też kilka ciekawych zabytków takich jak: Pałac Mondragón, kościół Santa María de Mayor czy Casa del Rey Moro.

Marbella - miasto przepychu, luksusu i klasycznego piękna
Marbella – miasto przepychu, luksusu i klasycznego piękna

Równie popularnym miastem niedaleko Malagi jest Marbella. Ta miejscowość to synonim luksusu, a swoje posiadłości mają tu największe gwiazdy (np. Antonio Banderas, George Clooney). Tutaj też znajduje się dom króla Arabii Saudyjskiej uważany za kopię Białego Domu z Waszyngtonu. Luksusowe butiki, warte miliony dolarów jachty, pola golfowe przystosowane do gry nocą – to wszystko znajdziesz właśnie w Marbelii!

Jeśli lubisz historię, archeologię i zwiedzanie, to zainteresować powinno Cię też niewielkie miasto Rincón de la Victoria. Znajduje się tutaj niezwykła Jaskinia Skarbów (hiszp. Cueva del Tesoro), która jest jedną z kilku znanych jaskiń na świecie powstałych całkowicie pod wodą! W Rincón de la Victoria do odwiedzenia zaprasza także XVIII-wieczny zamek Castillo de Bezmiliana, stanowisko archeologiczne Yacimiento romano de Torre de Benagalbón z pozostałościami z VIII-III wieku p.n.e. oraz park archeologiczny o powierzchni aż 90 000 m2.

Plaże w Benalmadenie, Andaluzja
Plaże w Benalmadenie, Andaluzja

A na koniec coś, co prawie każdy turysta lubi najbardziej, czyli plaże! Jeśli te w Maladze nie są dla Ciebie wystarczające, koniecznie odwiedź tzw. Magiczny Trójkąt, czyli: Fuengirolę, Torremolinos i Benalmádenę. Te trzy położone niedaleko siebie miasta doskonale nadają się na rodzinne wakacje, obfitując w piękne, szerokie piaszczyste plaże. Każde z nich oferuje też wiele wspaniałych atrakcji, które spodobają się zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom podróży. Należą do nich m.in.: Park Krokodyli, Delfinarium Selwo Marina, Motylarium Mariposario de Benalmádena, a także nietypowy czerwony zamek El Bil Bil.

Białe wioski Andaluzji – Ruta de los Pueblos Blancos

Widok na miasteczko Arcos de la Frontera (Ruta de los Pueblos Blancos)
Widok na miasteczko Arcos de la Frontera (Ruta de los Pueblos Blancos)

Malaga może być też doskonałą bazą wypadową do odwiedzania wielu małych miejscowości i wiosek w Andaluzji. Jednym ze sposobów na ich poznanie jest poruszanie się Szlakiem Białych Miasteczek

Obejmuje on 19 niewielkich miejscowości położonych w paśmie górskim Sierra de Grazalema. Wszystkie z nich mają jedną charakterystyczną cechę – pełne są pomalowanych na biało domów. Więcej na temat Szlaku Białych Miast znajdziesz w tym artykule. Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaAtrakcje w Almerii: Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksAtrakcje w Kadyksie: Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera, Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes.
CórdobaAtrakcje w Cordobie: Wielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina AzaharaPopularne miasta: Córdoba
GranadaAtrakcje w Granadzie: AlhambraDzielnica Albaicín, Dzielnica Sacromonte, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie, Guadix - Hiszpańskie domy w skalePopularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaAtrakcje w Huelvie: Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaAtrakcje w Maladze: Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, Szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, Motylarium w Benalmadenie, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny, Pokazy koni w Torremolinos, Park Krokodyli w Torremolinos, Muzeum sztuki Centre Pompidou, Kolejka linowa Teleférico Benalmádena, Park wodny Aqualand w Torremolinos, Castillo de ColomaresPopularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaAtrakcje w Sewilli: Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol,  stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla, Carmona
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

3 KOMENTARZE

  1. W kwestii noclegu polecam hotel Gran Marques de Larios. Ogólnie Malaga to świetne miasto na mały city break. Patrząc na ostatnie oferty tanich lotów last minute można tu spędzić długi weekend już za kilkaset zł od osoby. A na zakupy również polecam Mercado central de atarazanas.

  2. W okolicy Malagi polecam parki rozrywki Aqualand Torremolinos, Selwo Marina i Tivoli World. W samej Maladze do spokojnego spędzenia czasu dobrze nadają się parki, ogrody botaniczne (np Jardines de Puerta Oscura ) i najlepsze plaże jakie znam! Przyjemnie spaceruje się po Alameda Principal i w okolicy Plaza de la Constitución. Zakupy spożywcze robiliśmy z żoną na Mercado de Atarazanas – super świeże produkty, które sprzedawcy pozwalają czasem skosztować przed zakupem (centra handlowe wymiękają przy takich miejscach!). Kilka razy odwiedziliśmy też knajpkę Tapeo de Cervantes – mają pyszne tapas!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.