Fuengirola – miasto dla wielbicieli sportów wodnych
5 (100%) 1 vote

W 1960 r. żyło tu nieco ponad 8000 osób. Dziś znajdziemy tu ponad 75000 mieszkańców, a za sprawą turystów w sezonie letnim przeplata się tu z sobą około 200 000 osób. Już wiesz, gdzie dziś jesteśmy?

Fuengirola to z pozoru niczym nie wyróżniające się miasto w Andaluzji, które jest częścią tzw. trójkąta Fuengirola – BenalmádenaTorremolinos. Kiedyś było ono uwielbiane szczególnie przez osoby w średnim wieku, jednak dziś jego charakter jest zgoła odmienny. Fuengirola przyciąga osoby w każdym wieku, a ilość atrakcji, jakie ma do zaoferowania to niewielkie miasto (10 km2 powierzchni) sprawia, że trudno się tutaj nudzić.

Bioparc Fuengirola

Na początek weźmy pod lupę największą chlubę miasta, czyli niezwykłe zoo, które zajmuje powierzchnię 2 ha i jest domem dla 140 gatunków zwierząt (łącznie około 1300 osobników). Bioparc Fuengirola niegdyś było “zwykłym” zoo, jakie znajdziemy w wielu innych zakątkach naszego globu. W 2001 r. dokonano w nim jednak serii renowacji, które sprawiły, że dziś ten ogród zoologiczny znajduje się w czołówce najciekawszych tego typu miejsc na świecie.

Imitacja lasu tropikalnego oraz zwierzęta pochodzące z Afryki, Azji czy Madagaskaru sprawiają, że można poczuć się tu niemal jak w dzikiej dżungli. Bioparc Fuengirola to także miejsce, w którym rozmnaża się rzadkie i zagrożona gatunki zwierząt. Prowadzone są tutaj też badania nad szympansami, które wzbogacają ogólnoświatową wiedzę na temat tych ssaków.

Zamek Sohail (Castillo Sohail)

Zbudowali go w tym miejscu Fenicjanie, przebudowywali Rzymianie, aż w końcu przejęli go Maurowie, którzy w miejscu dawnych fortyfikacji postawili zamek, jaki możemy podziwiać obecnie. Jeszcze do 1995 r. Castillo Sohail popadał w ruinę. Na szczęście władze miasta w samą porę postanowiło zająć się renowacją zamku, przywracając mu świetność i blask. Dziś to właśnie tutaj odbywają się festiwale, koncerty, występy i inne wydarzenia kulturalne, które cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów.

Wiele pozostałości po czasach starożytnych, które odnaleziono na terenie zamku Sohail, możemy znaleźć w miejskim muzeum w Fuengiroli (Museo de Historia de la Ciudad).

Park wodny Aquamijas

Hiszpanie uwielbiają parki wodne, a to miejsce jest kolejnym tego dowodem. Aquamijas Fuengirola to miejsce idealna dla każdego bez względu na wiek. Mnóstwo zjeżdżalni o różnych poziomach trudności, baseny, sztuczne wyspy, część piknikowa, hamaki, leżaki, restauracje i sklepy to tylko niektóre z atrakcji, jakie znajdziesz w tym miejscu! W bilety do Aquamijas warto zaopatrzyć się z wyprzedzeniem przez Internet, ponieważ możemy wówczas zaoszczędzić kilka cennych euro.

Co łączy Polaków z Fuengirolą?

Wbrew pozorom nie tylko kurorty pełne naszych rodaków, ale także historia. To właśnie tutaj w październiku 1810 r. miała miejsce słynna Bitwa pod Fuengirolą. Brały w niej udział zjednoczone siły polsko-francuskie, które stawiły czoła wojskom hiszpańsko-brytyjskim. Tych ostatnich było około dziesięć razy więcej, co sugerowałoby, że wynik bitwy był jednoznaczny. Jednak nic bardziej mylnego. Choć przewaga wojsk hiszpańsko-brytyjskich była tak znacząca, to jednak wojska polsko-francuskie wygrały tę bitwę, udowadniając tym samym, że przewaga liczebna, nie zawsze oznacza pewną wygraną.

Fuengirola - miasto dla miłośników sportów wodnych, Andaluzja // Hispanico.pl
Rzeźba Estatua de la Mediterranea, Fuengirola

10 ciekawostek o mieście Fuengirola:

  1. W mieście znajdują się dwa prestiżowe pola golfowe, które przyciągają miłośników tego sportu z całego świata.
  2. W każdy wtorek ma tutaj miejsce jeden z największych targów na Costa del Sol.
  3. Plaza de la Constitución to główny plac miasta, który podczas rozmaitych świąt (np. Boże Narodzenie, Feria de Fuengirola) jest specjalnie dekorowany i rozświetlany różnokolorowymi lampkami.
  4. Fuengirola to znakomite miejsce do kąpieli słonecznych. Znajduje się tutaj aż 8 km piaszczystych plaż!
  5. Miasto słynie z uprawiania sportów wodnych. Te najpopularniejsze to nurkowanie, przejażdżki motorówką oraz parasailing.
  6. W Fuengiroli znajdują się Termas de Torreblanca. Są to, odkryte w 1991 r., dawne termy rzymskie, które do dziś zachowały się w znakomitym stanie.
  7. To jedno z niewielu miast w Hiszpanii, w którym prawie wszystkie plaże rokrocznie zdobywają odznaczenie Błękitnej Flagi.
  8. Fuengirola to znakomita baza wypadowa do pobliskich miast takich jak: Marbella, Torremolinos, Málaga, Mijas czy Benalmádena.
  9. Jeśli masz ochotę doświadczyć szczególnego klimatu miasta, odwiedź je między 6 a 12 października. To właśnie wtedy odbywa się tutaj cykl świąt (Feria del Rosario) poświęconych patronce miasta.
  10. Fuengirola to także świetne miejsce do nauki nurkowania, windsurfingu i innych sportów wodnych. Znajduje się tutaj wiele szkółek, które pomagają adeptom stawiać pierwsze kroki w tych dziedzinach.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Dodaj pierwszy komentarz

avatar