Katedra w Pizie

Piazza dei Miracoli, czyli Plac Cudów to miejsce, w którym znajdziemy kilka kluczowych zabytków Pizy, takich jak Krzywa Wieża, baptysterium, zabytkowy cmentarz Camposanto i katedra. W tym artykule zajmiemy się właśnie tą ostatnią.

Katedra Wniebowzięcia NMP w Pizie została wybudowana na przełomie XI i XII wieku i pod kątem architektury jest reprezentantką stylu romańskiego. Istotny wpływ na wygląd wnętrza świątyni miał dotkliwy pożar, do którego doszło pod koniec XVI wieku. Zniszczeniu uległo wówczas wiele dzieł sztuki.

Duże wrażenie robi fasada katedry wykonana w całości z kararyjskiego marmuru. Oprócz koloru, uwagę przyciągają cztery rzędy kolumn wznoszące się w górnej części. Na pierwszy rzut oka wygląd fasady przywodzi na myśl architekturę typową dla świątyń greckich, jednak liczne płaskorzeźby i posągi przypominają o tym, że wciąż mamy do czynienia z przybytkiem religijnym natury chrześcijańskiej.

Wnętrze katedry kontynuuje motyw wielopoziomowych arkad. Największe wrażenie robią jednak liczne dzieła sztuki, obrazy i rzeźby i freski, które wypełniają świątynię. Warto zwrócić uwagę także na charakterystyczne dla sztuki romańskiej niewielkie otwory okienne z witrażami oraz masywne marmurowe i kamienne bloki, z których zbudowana jest katedra.

WARTO WIEDZIEĆ: Katedra w Pizie wraz z pozostałymi zabytkami na Placu Cudów w 1987 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Katedra w Pizie
Katedra w Pizie

Najsłynniejsza dzwonnica na świecie

Czy katedra w Pizie cieszyłaby się taką popularnością wśród turystów, gdyby nie jej charakterystyczna dzwonnica, czyli Krzywa Wieża? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Faktem jest jednak, że to właśnie słynna kampanila, a nie świątynia jest dużo częstszą bohaterką fotograficznych kadrów. Jeśli ciekawi Cię, dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa i czy nadal ulega przechylaniu, zaglądnij do tego artykułu.

Bilety i informacje praktyczne

  • Bilet wstępu do Katedry w Pizie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-20:00. W niedziele w godz. 13:00-20:00
  • Adres: Piazza del Duomo, 56126 Pisa PI, Włochy
  • Kup bilety na GetYourGuide

Katedra w Pizie na mapie

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY