Krzywa Wieża w Pizie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Krzywa w Pizie? Oczywiście Wieża! Niewiele jest takich miejsc na świecie, które trafiają do krzyżówek ze względu na błędy architektoniczne. A jej to się jednak udało.

Jeśli jest coś, co oprócz Koloseum, pysznej pizzy i malowniczego wybrzeża kojarzy się tak mocno z Włochami, to jest to właśnie Krzywa Wieża w Pizie. A właściwie dzwonnica, bo tak naprawdę jest to część większego kompleksu sakralnego, w którego skład wchodzą jeszcze Katedra Wniebowzięcia NMP, baptysterium oraz cmentarz.

Jak to się stało, że ta mierząca 56 metrów wysokości budowla przechyliła się, przechyla i prawdopodobnie jeszcze długo będzie się nadal przechylać? I czy nikomu nie przyszło do głowy, aby ją… wyprostować? A może tak naprawdę to już nie do końca kwestia ograniczeń technicznych, a zwykłego marketingu?

Odpowiedzi na te inne pytania dotyczące jednego z najpopularniejszych zabytków we Włoszech znajdziesz w tym artykule. Zapraszam do lektury!

Szczypta historii

Jest rok 1173 r., gdy rozpoczyna się budowa dzwonnicy przy pizańskiej Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wszystko idzie zgodnie z planem aż do momentu, gdy na etapie wznoszenia trzeciej kondygnacji, uwagę budowniczych zwraca fakt, że konstrukcja zaczyna się przechylać. Powód? Niestabilny grunt, który wywołuje powolne osuwanie się fundamentów.

W 1178 roku prace zostają wstrzymane, a ich wznowienie następuje dopiero w 1275 roku. Architekci Giovanni di Simone i Giovanni Pisano podejmują ryzykowną decyzję o dodaniu kolejnych trzech pięter, przy jednoczesnym wydłużeniu kolumn z jednej strony, co miało zapobiec dalszemu przechylaniu. Zabieg ten przyniósł niestety efekt odwrotny. W 1350 roku budowa dobiega końca, a 22 lata później wieża zostaje wyposażona w dzwony.

Czy Krzywa Wieża nadal się przechyla?

Krzywa Wieża w Pizie jest obecnie odchylona od pionu o ponad 4 metry. I choć poruszając się po jej wnętrzy, krzywizna ta nie jest w ogóle odczuwalna, to z zewnątrz bez problemu widać ją gołym okiem. Od 1911 r. proces przechylania się wieży jest stale monitorowany, dzięki czemu obliczono, że konstrukcja odchyla się średnio o 1 mm rocznie.

Krzywa Wieża i Katedra w Pizie
Krzywa Wieża i Katedra w Pizie

W 1990 roku stan Wieży był na tyle poważny, że została ona zamknięta dla zwiedzających i poddana pracom naprawczym. W tym miejscu czas na polski akcent! Konserwacja tego światowej klasy zabytku odbywała się bowiem pod okiem profesora Michela B. Jamiołkowskiego – włoskiego inżyniera o polskim pochodzeniu. 20 lat drobiazgowych prac pozwoliło pod kątem wizualnym przywrócić Krzywej Wieży dawną świetność, a od strony technicznej – zabezpieczyć ją przed dalszym, drastycznym przechylaniem się.

Suma sumarum po dokonanej konserwacji Krzywa Wieża uzyskała gwarancję trwałości do około 2200-2300 roku. Trudno przewidzieć na ile te szacunki okażą się rzeczywiście prawdziwe, ale biorąc pod uwagę, że ten niecodzienny zabytek przetrwał bez uszczerbku i drugą wojnę światową i kilka trzęsień ziemi, można mieć nadzieję, że nadal będzie towarzyszyć mu szczęście.

10 Ciekawostek na temat Krzywej Wieży w Pizie

  1. Próby wyprostowania wieży na przestrzeni wieków spowodowały, że jej odchylenie następowało w różnych kierunkach. Jedna z takich prób została wykonana także na polecenie Mussoliniego. U nasady wieży zostały wówczas wywiercone otwory przez które został wlany cement. Działanie to przyniosło efekt całkowicie odwrotny, a cała bryła uległa jeszcze większemu przechyleniu.
  2. Niestabilny, gliniasty grunt, na którym stoi Krzywa Wieża w Pizie to z jednej strony przekleństwo, a z drugiej – zbawienie. Zdaniem wielu architektów to właśnie miękkie podłoże, amortyzując wstrząsy, pozwoliło przetrwać tej konstrukcji kilka bardzo silnych trzęsień ziemi.
  3. Zdaniem niektórych współczesnych architektów wyprostowanie Krzywej Wieży w Pizie byłoby możliwe. Pomysł ten jest jednak skutecznie odrzucany przez władze miasta. Ich zdaniem to “prosta wieża” nie działałaby już na turystów jak magnes, na czym ucierpiałaby ekonomia miasta.
  4. W zdobieniach Krzywej Wieży w Pizie możemy zauważyć liczne nawiązania do kultury islamu. Jest to efekt bliskich więzów, jakie w czasie wznoszenia budowli łączyły Pizę z oddzielonymi jedynie Morzem Śródziemnym krajami arabskimi.
  5. Cała dzwonnica jest zbudowana na planie okręgu, posiada 8 kondygnacji, mierzy 56 metrów wysokości i waży ponad 14 tys. ton. Cała konstrukcja jest wykonana z białego marmuru.
  6. Nie licząc 297 stopni, które prowadzą na szczyt wieży, to jej wnętrze jest w całości puste. Dużo większe wrażenie budowla robi z zewnątrz.
  7. Krzywa Wieża w Pizie jest częścią kompleksu zabudowań, który w 1987 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  8. Według lokalnej legendy Galileusz wykorzystał Krzywą Wieżę do przeprowadzenia jednego ze swoich eksperymentów, zrzucając z jej wierzchołka przedmioty o różnej masie.
  9. Łączny czas zwiedzania Wieży to około 30-50 minut.
  10. Krzywa Wieża w Pizie nie jest jedyną konstrukcją tego typu. Wśród innych znanych wież, które są również przechylone możemy wymienić dzwonnicę kościoła San Nicola czy dzwonnicę koszioła San Michele del Scalzi, czy – także na naszym polskim podwórku – Krzywą Wieżę w Toruniu.

Bilety i informacje praktyczne

Hotele w Pizie


Inne atrakcje w Toskanii

Poznaj inne ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w Toskanii:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
FlorencjaAtrakcje we Florencji: Galeria Uffizi, Pałac Pitti, Ogrody Boboli, Galeria Akademii, Leonardo Interactive Museum, Palazzo Vecchio, Katedra Santa Maria del Fiore, Muzeum Narodowe Bargello, Muzeum Selfie, Pałac MedyceuszyJednodniowe wycieczki: Z Florencji do San Gimignano, Z Florencji do Cinque Terre, Z Florencji do Chianti
PizaAtrakcje w Pizie: Krzywa Wieża, Katedra w Pizie, 1-dniowa wycieczka z Pizy do Cinque Terre
ElbaAtrakcje w Elbie: Forte Falcone, Acquario dell'Elba, Porto Azzurro, Spiaggia di Cavoli, Santuario della Madonna del Monte
GrossetoAtrakcje w Grosseto: Katedra w Grosseto, Park Regionale della Maremma, Muralla di Grosseto, Palazzo Aldobrandeschi, Rocca di Montemassi
VolterraAtrakcje w Volterze: Amfiteatr Rzymski w Volterrze, Palazzo dei Priori, Katedra Volterry, Teatr Rzymski, Fortezza Medicea
San GimignanoAtrakcje w San Gimignano: Historyczne centrum, średniowieczne wieże, Piazza del Duomo, Piazza della Cisterna, kolegiata Santa Maria Assunta (Collegiata di San Gimignano), kościół Sant'Agostino, Museo San Gimignano 1300, Museo del vino Vernaccia di San Gimignano, Muzeum tortur (Museo della Tortura), Muzeum Kary Śmierci (Museo della Pena di Morte)
SienaAtrakcje w Sienie: Piazza del Campo, Katedra w Sienie, Palazzo Pubblico, Fonte Gaia, Bazylika San Domenico
ArezzoAtrakcje w Arezzo: Katedra Arezzo, Dom Petrarki, Piazza Grande, Casa del Vasari, Museo Archeologico Mecenate
FiesoleAtrakcje w Fiesole: Teatro Rzymski w Fiesole, Katedra w Fiesole, Muziej Archeologiczny Fiesole, Bazylika św. Aleksandra, Badia Fiesolana
PratoAtrakcje w Prato: Katedra Prato, Museo di Palazzo Pretorio, Katedra Castelmartini, Katedra Pieve di Santo Stefano, Centrum Sztuki Contemporanea Luigi Pecci
PistoiaAtrakcje w Pistoi: Katedra Pistoia, Battistero di San Giovanni in Corte, Ogród Botaniczny Pistoia, Katedra San Zeno, Palazzo dei Vescovi
CarraraAtrakcje w Carrarze: Marmurowe kamieniołomy Carrara, Muzeum Marmuru, Piazza Alberica, Katedra w Carrarze, Fortezza di Sarzanello
ViareggioAtrakcje w Viareggio: Katedra Viareggio, Pinakoteka Civica e Centro Espositivo Luigi Russo, Spiaggia di Viareggio, Torre Matilde, Villa Puccini
LukkaAtrakcje w Lukce: Mury obronne Luki, Katedra w Lucca, Piazza dell'Anfiteatro, Palazzo Pfanner, Orto Botanico Comunale di Lucca
PozostałeChianti - rejon winiarski
 

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne