Teatro la Fenice – Teatralna duma Wenecji

Wenecja to raj dla pasjonatów wszelkiego rodzaju artystycznego wyrazu. Pełno tu muzeów, galerii sztuki czy widocznych na każdym kroku cudów architektury. Dla miłośników muzyki i sztuk teatralnych jedną z najwspanialszych atrakcji podczas wycieczki po Wenecji będzie wizyta w Teatro la Fenice.

Teatro la Fenice, znany także jako Gran Teatro la Fenice, zaszczyca swoją obecnością weneckie Campo San Fantin w dzielnicy San Marco. To jeden z najbardziej prestiżowych i najpiękniejszych tego typu centrów kultury w całych Włoszech. To także jeden z najwspanialszych teatrów operowych w całej Europie. Organizując wycieczkę po Wenecji warto zaplanować wizytę w tym miejscu, bo reprezentuje ono najważniejsze atrakcje kulturalne miasta.

Historia Teatru la Fenice

Teatr, o którym dziś wspomina każdy przewodnik po Wenecji, zaprojektowany został przez Gian Antonio Selvę, słynnego włoskiego architekta. Obiekt, zbudowany w latach 1790-1792, z powodu bardzo poważnego pożaru w 1836 roku uległ całkowitemu zniszczeniu. Przy jego odbudowie skrupulatnie odwzorowano oryginalny projekt, a w kolejnych latach poddano go licznym rozbudowom.

Niestety pożar z 1836 roku nie był jedyną katastrofą jaka dotknęła budynek. Tragiczna sytuacja powtórzyła się 29 stycznia 1996 roku, a w jej wyniku teatr ponownie stanął w płomieniach. Determinacji jednak nie było końca, bo po raz kolejny odbudowano obiekt. Dzięki temu od grudnia 2003 roku do dnia dzisiejszego możliwe jest zwiedzanie tego wyjątkowego dla Wenecji centrum kultury.

Teatro la Fenice reprezentuje najwspanialsze kulturalne atrakcje Wenecji
Teatro la Fenice reprezentuje najwspanialsze kulturalne atrakcje Wenecji

Wenecki Feniks na Campo San Fantin

Jeśli ciekawi Was nazwa teatru, nie jest ona oczywiście przypadkowa i rzeczywiście ciężko by było o bardziej trafne miano dla tego obiektu. La fenice oznacza po włosku feniksa, mitycznego ptaka, mającego niezwykłą zdolność powstawania z popiołów. Nie trudno zaobserwować analogię między wspomnianym stworzeniem, a budynkiem, który w ciągu swojej burzliwej historii dwukrotnie odradzał się z pyłu. Nazwa „La Fenice” została wybrana, aby odzwierciedlić odporność, ideę odnowy i zdolność teatru do ponownego powstania i kontynuowania działalności.

Wystrój wnętrza

Z zewnątrz budynek Gran Teatro la Fenice jest dość niepozorny i zdecydowanie nie dorównuje innym budynkom w okolicy, ale po przestąpieniu jego progu wkroczyć można do innego świata. Główna sala koncertowa to triumf sztuki późnego baroku. Klasyczne, czerwone fotele, bogato zdobiona scena i błękitny sufit kontrastujący ze złotą sztukaterią sprawiają, że nie sposób zdecydować na czym zawiesić oko. Sklepienie zdobią także malowidła aniołów oraz monumentalny żyrandol w stylu angielskim.

Teatro la Fenice to miejsce słynne z pełnych przepychu i złota wnętrz
Teatro la Fenice to miejsce słynne z pełnych przepychu i złota wnętrz

Możecie tam podziwiać też królewską lożę oraz bogato zdobione freskami loże boczne. Niektóre z fresków przedstawiają anioły, a inne – nazwiska najwybitniejszych artystów, jacy wystąpili na weneckiej scenie. Tajemnice teatru i jego przeszłości pozwala poznać także wejściowa sala, Foyer, pełna kryształowych kinkietów i żyrandoli. To w tym pomieszczeniu najczęściej organizowane są wytworne bankiety i przyjęcia koktajlowe. Zachwyt wzbudzają także Sale Apollińskie, a dokładniej – upiększające je, wszechobecne freski, delikatne i eleganckie tkaniny oraz lustra.

Teatr la Fenice na filmowym ekranie

Jednym z głównych miejsc akcji we włoskim filmie Senso Luchino Viscontiego jest właśnie stary Teatr la Fenice. Nakręcony w 1954 roku film opowiada historię miłosną młodej weneckiej hrabiny i austriackiego żołnierza. Pierwszą sceną produkcji jest odbywające się w teatrze przedstawienie La Traviata Giuseppe Verdiego. W tym samym miejscu dochodzi też do ostatniego spotkania wspomnianych kochanków. Co ciekawe, film ten był bardzo przydatny podczas rekonstrukcji budynku teatru po pożarze w 1996 roku.

Zwiedzanie Gran Teatro la Fenice w Wenecji

Wycieczkę po mieście warto urozmaicić o wizytę w tym centrum muzyki operowej
Wycieczkę po mieście warto urozmaicić o wizytę w tym centrum muzyki operowej

Jeśli nie interesują Was operowe występy, a mimo wszystko chcecie we własnym tempie obejrzeć cuda architektury i zdobne wnętrze teatru, taką możliwość daje bilet wstępu do Teatru La Fenice. Jeśli tylko znacie angielski, włoski lub francuski, będziecie mogli skorzystać z audioprzewodnika, który zdecydowanie ułatwia poznanie tajników historii tego miejsca.

Tym, którzy wolą, by ktoś na bieżąco odpowiadał na ich pytania, teatr oferuje też usługi przewodnika. W cenę biletu wliczone jest nie tylko oglądanie bogato zdobionych sal, ale też organizowanej w teatrze stałej wystawy, poświęconej Marii Callas i jej wieloletniej działalności w mieście Wenecji. Właśnie w La Fenice po raz pierwszy rozbrzmiała „La Divina” tej słynnej na całym świecie operowej śpiewaczki.

Artystyczne występy w La Fenice

Teatro la Fenice to miejsce niezwykłe nie tylko pod względem historycznym czy architektonicznym, ale przede wszystkim kulturalnym. To na tej scenie odbyły się światowe premiery oper takich artystów jak Gioachino Rossini czy Vincenzo Bellini. Niewątpliwie sława teatru wzrosła jednak najbardziej w momencie, gdy mistrz Giuseppe Verdi, w latach 1844-1857, zaczął tworzyć historię włoskiej sztuki operowej. To tutaj po raz pierwszy zaprezentowano „Il Rigoletto” i „La Traviata”.

La Fenice wciąż jest uprzywilejowanym miejscem do prezentowania najnowszych utworów opery i muzyki klasycznej i to dlatego przed budynkiem nieustannie ustawiają się kolejki miłośników tego typu muzyki. Zasiadając w fotelach przy olśniewającej teatralnej scenie, fani opery mogą być częścią niezwykłych spektakli. Zajrzyjcie do kalendarza umieszczonego na stronie La Fenice, by wybrać najbardziej odpowiadający Wam koncert i skorzystać z niezwykłej akustyki tego centrum muzyki.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Teatro la Fenice najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: Campo S. Fantin, 1965, 30124 Venezia VE, Włochy
  • Godziny otwarcia: od środy do poniedziałku w godz 9:30-17:30. We wtorki Pałac jest nieczynny.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Teatro La Fenice na mapie

Odkryj region Wenecji Eugenejskiej

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY