El Rastro – Słynny pchli targ w Madrycie

Czy wiesz, że El Rastro to jedno z ulubionych miejsc Pedro Almodovara?

Niektórzy z podróży przywożą niewiele więcej niż cudowne wspomnienia i kilka zdjęć. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie powrotu do domu bez walizki pełnej pamiątek z Hiszpanii.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy to niech Twoja uwaga nie skupia się tylko na magnesach i figurkach, które można znaleźć w każdej turystycznej miejscowości. Spędzając wakacje w Madrycie, punktem obowiązkowym powinien być dla Ciebie El Rastro – legendarny bazar, na którym podobno można kupić WSZYSTKO!

CIEKAWOSTKA: El Rastro to jeden z największych targów na świeżym powietrzu w Europie.

Przeszłość i nazwa El Rastro

Początki znajdującego się w madryckiej dzielnicy La Latina targu sięgają pierwszej połowy XVIII wieku. Miejsce obecnie zajmowane przez bazar kiedyś wypełniały garbarnie, czyli zakłady wyprawiania surowej skóry.

Lokalizacji tej sprzyjało sąsiedztwo znajdującej się w pobliżu masarni. Charakterystyczne strugi zwierzęcej krwi pozostawiane na drodze między tymi dwoma punktami dały początek nazwie El Rastro, która w polskim tłumaczeniu oznacza „ślad”.

Powierzchnia i rozmieszczenie

Przechadzkę po targu El Rastro zazwyczaj zaczyna się na placu Cascorro, charakterystycznym ze względu na pomnik Eloya Gonzalo, madryckiego żołnierza i bohatera narodowego. Około 3500 stoisk tego bazaru tworzy kształt trójkąta ograniczonego ulicami Toledo, Embajadores i La Ronda del Toledo. Oś centralną El Rastro stanowi La Ribera de los Curtidores, a niektóre z postawionych wokół niej sklepików umownie grupują się zgodnie ze sprzedawanym towarem. Ogromna powierzchnia targu sprawia, że nawet godzina to często za mało, by na spokojnie przejść go w całości! W nabraniu sił pomagają jednak pobliskie tapas bary, w których można przysiąść, by na chwilę złapać oddech.

Co i kiedy kupić na El Rastro?

El Rastro otwarty jest w niedziele i święta w godzinach od 9:00 do 15:00. W te dni okolica jest dosłownie przepełniona ludźmi. Niedzielny poranek oznacza w przybliżeniu 100 000 osób przemierzających ulice pchlego targu!

A co tam kupicie? Mówi się, że jeśli czegoś nie znajdziecie na El Rastro, nie ma sensu szukać tego gdziekolwiek indziej. Antyki, rzeczy nowe bądź używane, książki, czasopisma, ubrania, obrazy, biżuteria, płyty z muzyką, wachlarze, instrumenty, lampy, świece, parasole… każdy znajdzie tu coś dla siebie! Ogrom tego wszystkiego można jednak zrozumieć tylko widząc to na własne oczy.

WARTO WIEDZIEĆ: Jak na każdym pchlim targu, także na El Rastro zdarzają się kieszonkowcy. Pamiętaj więc, aby torebkę z pieniędzmi czy dokumentami trzymać zawsze blisko siebie.

El Rastro w kulturze

El Rastro to nie tylko jedno z najbardziej emblematycznych miejsc w Madrycie i najpopularniejszy targ w mieście. Wzmianki o nim znajdziemy w wielu książkach, piosenkach i filmach. To jedno z ulubionych miejsc Pedro Almodovara (uwiecznił je w filmie „Labirynt namiętności”). Słynny targ opisuje też Arturo Barea w książce „La forja de un rebelde” czy Joaquín Sabina w swoich piosenkach.

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY