Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiEstepona - Miasto kwiatów w Andaluzji

Estepona – Miasto kwiatów w Andaluzji

Wybierasz się na wakacje w Hiszpanii, ale nie wiesz, które miasto wybrać? A co powiesz na jedno z najbardziej klimatycznych miejsc na południu kraju?

Estepona to miasto w Andaluzji (godzinę drogi od Malagi), które zaskoczy Cię swoim przytulnym klimatem. Przyjaźni ludzie, kwitnące na każdym kroku kwiaty oraz całe mnóstwo białych domów, ciasnych uliczek i zakamarków. Oto Estepona w pigułce! Zapraszam na zwiedzanie tego uroczego miasta, tym bardziej że niektóre atrakcje turystyczne, które tu znajdziecie są unikalne na skalę całej Hiszpanii.

Góry Sierra Bermeja

Na początek warto wspomnieć o górach Sierra Bermeja, które dominują nad całym krajobrazem w okolicy Estepony. To jedno z niewielu takich miejsc na świecie, gdzie pasmo górskie położone jest zaledwie 10 km od morza. O tym jak piękne widoki roztaczają się ze szczytu możecie przekonać się podczas wycieczki. Mniej doświadczone osoby mogą wybrać się w to miejsce z grupą prowadzoną przez przewodnika. Bilety kupicie tutaj.

Orchidarium w Esteponie

ORCHIDARIUM w Esteponie (Andaluzja, Hiszpania)
ORCHIDARIUM w Esteponie (Andaluzja, Hiszpania)

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że orchidarium w Esteponie to najciekawsza atrakcja turystyczna w tym mieście. Tutejsza kolekcja orchidei jest największą w Hiszpanii i zaliczana jest także do największych w Europie! Nawet jeśli nie jesteście fanami ogrodów botanicznych, to miejsce to warto zobaczyć chociażby ze względu na feerię roztaczających się tutaj barw i zapachów. Prawdziwa uczta dla zmysłów!

Selwo Aventura

SELWO AVENTURA - Park Dzikich Zwierząt w Esteponie (Hiszpania)
SELWO AVENTURA – Park Dzikich Zwierząt w Esteponie (Hiszpania)

Lubisz ogrody zoologiczne? W Esteponie przekonasz się, że to określenie nabiera nowego znaczenia. To wszystko za sprawą Selwo Aventura, czyli parku pełnego dzikich zwierząt. Oprócz możliwości ich oglądania, będziesz mieć też okazję, aby pogłaskać a nawet nakarmić część z nich. Obowiązkowa atrakcja podczas podróży z dziećmi!

Ruiny zamku Castillo de San Luís

Ruiny zamku Castillo de San Luís w Esteponie
Ruiny zamku Castillo de San Luís w Esteponie

W rzeczywistości jest to jedynie fragment murów obronnych zamku, który został wybudowany w tym miejscu w XVI wieku. Nie jest to może atrakcja nr 1 w Esteponie, a złośliwi mogliby nawet powiedzieć, że to jedynie „kupa kamieni”. Niemniej przechadzając się po mieście jest prawie pewne, że traficie także na ruiny zamku Castillo de San Luís, a wówczas warto wiedzieć, że pamiętają one jeszcze czasy średniowiecza.

Muzeum archeologiczne w Esteponie

W pobliżu Castillo de San Luís traficie na maleńki placyk pełen drzew i kwiatów o nazwie Plaza Blas Infante. Tuż przy nim znajduje się budynek starego ratusza, w którym od 2013 roku mieści się Muzeum Archeologiczne. Jego wnętrze kryje kilka prawdziwych perełek, które dokumentują historię miasta. Tą najważniejszą jest figurka Wenus z Estepony (La Venus de Estepona), która liczy około 5000 lat i przedstawia zarys kobiecej sylwetki.

W pobliżu obiektu znajduje się także nieduży placyk Plaza del Reloj. To kolejne miejsce, które warto odwiedzić, przechadzając się po Esteponie. Oprócz starannie przystrzyżonych drzewek i małej altanki zobaczycie tutaj wieżę zegarową – Torre del Reloj.

Stare miasto pełne kwiatów

Stare miasto, Estepona
Stare miasto, Estepona

Plaza Blas Infante i Orchidarium to nie jedyne miejsca, które urzekną Was ilością pięknych kwiatów. Równie dużo znajdziecie ich na Plaza de las Flores (tłum. Plac Kwiatów). A to wciąż nie wszystko. Przechadzając się uliczkami Estepony szybko zrozumiecie, dlaczego jest ona nazywana miastem kwiatów. Szczególnie dużo jest ich wśród urokliwych, wąskich uliczek. Wszystkie kwiaty są zadbane i umieszczone w kolorowych doniczkach, które są charakterystyczne dla poszczególnych ulic.

Plaża La Rada (Playa de la Rada)

Promenada i plaża Playa de la Rada, Estepona
Promenada i plaża Playa de la Rada, Estepona

Większość osób wybiera się na wakacje do Estepony nie tylko ze względu na tutejsze atrakcje, ale także z powodu usytuowania tego miasta nad brzegiem morza. Kolejna znakomita wiadomość jest taka, że znajdziecie tutaj wspaniałą plażę Playa de la Rada, która mierzy ponad 2600 metrów długości! Na brak miejsc do rozłożenia koca nie będziesz więc narzekać. A jeśli zamiast koca, wolisz leżaki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczyć je bezpośrednio na plaży.

W okolicy znajdziesz też kilka innych udogodnień, takich jak: prysznice, parasole, toalety, rowerki wodne, place zabaw czy trampoliny dla dzieci. Na mniejszy i większy głód polecają się z kolei nadmorskie bary (hiszp. chiringuitos) serwujące lokalne przysmaki i napoje.

Szlak murali w Esteponie

Szlak murali w Esteponie (La Ruta de Murales Artísticos de Estepona) to niezwykły projekt zainicjowany przez lokalne władze w 2012 roku. Głównym celem było zrewitalizowanie zaniedbanych i zapomnianych dzielnic miasta poprzez nadanie im całkowicie nowego wymiaru. Miało to przyciągnąć turystów oraz zachęcić ich do dodania ulic Estepony na mapę wakacyjnych atrakcji. Czy udało się to osiągnąć? Bez wątpienia tak!

Poniżej znajdziesz mapę oraz zdjęcia niektórych murali w Esteponie

Inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Esteponie

Okolice portu w Esteponie (Puerto de Estepona)
Okolice portu w Esteponie (Puerto de Estepona)
  • Iglesia Parroquial de Santa María de los Remedios de Estepona – zabytkowy kościół z XVIII wieku, który kiedyś pełnił funkcję zakonu franciszkanów.
  • Laguna Village – doskonałe miejsce na zakupy i wypoczynek. Znajdziecie tutaj sporo markowych butików, restauracje i basen. A to wszystko tuż przy samej plaży.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY