Strona głównaAtrakcje w PortugaliiJaskinie i wulkany w PortugaliiJaskinia Benagil w Portugalii - Zjawiskowy cud natury

Jaskinia Benagil w Portugalii – Zjawiskowy cud natury

Jaskinia Benagil wraz z sąsiadującą z nią plażą znajdują się na południowym wybrzeżu Portugalii, tuż przy wiosce rybackiej o tej samej nazwie.

Portugalia to bardzo częsty cel wakacyjnych wyjazdów nie tylko ze względu na klimatyczne uliczki Lizbony oraz urokliwe widoki rzeki Douro w Porto. Ta część Półwyspu Iberyjskiego to także wyjątkowe plaże Algarve, które czarują kontrastem między intensywnym błękitem wody i złotem piaszczystych wybrzeży. Jedną z tych najsłynniejszych jest bajeczna plaża Benagil, na którą serdecznie Was zapraszam.

Jaskinia Benagil wraz z sąsiadującą z nią plażą znajdują się na południowym wybrzeżu Portugalii, tuż przy wiosce rybackiej o tej samej nazwie. Jeśli planujecie całodniowe korzystanie ze słońca, to właśnie w miasteczku możecie wrzucić coś na ząb (choć nie jest to jedyna opcja, bo przy samym wejściu na plażę także stworzono małą strefę gastronomiczną).

Podobnie jak w przypadku innych części Algarve, południowego regionu Portugalii, wystarczy, że postawicie stopę na gorącym, drobnym piasku i zobaczycie głęboki kolor rozbijających się o brzeg fal, by zakochać się w tym skrawku raju. Plaża Benagil jest jednak wyjątkowa. Jej wizytówką jest niesamowita jaskinia, do której wnętrza przez otwór w sklepieniu wpadają promienie słońca.

Cała wnęka oraz jej tak zwane „oko” to wynik procesu krasowego. Woda obijając się o skaliste wybrzeże z czasem wyrzeźbiła jaskinię, a obsunięcie się części skał sprawiło, że wyróżnia się ona wśród pozostałych. 

Jak dostać się do jaskini Benagil?

Widok na plażę Benagil w regionie Algarve
Widok na plażę Benagil w regionie Algarve

Ci, którzy cenią sobie niecodzienną perspektywę mogą zobaczyć grotę z góry, podążając ścieżką na klifie. Uwierzcie jednak, że nic nie równa się z jej widokiem od wewnątrz, a żeby się tam dostać macie kilka opcji.

Jaskinia Benagil nie jest dostępna od strony wybrzeża, co w pewnym sensie dodaje jej uroku. Odległość od plaży to około 150 m, więc ci, których nie przerażają takie dystanse, bez problemu mogą dotrzeć tam płynąc wpław. Miejcie jednak na uwadze, że morskie nurty mogą od czasu do czasu być dość silne.

Jeśli nie uśmiecha Wam się wysiłek fizyczny, ale chcecie być dość niezależni w zwiedzaniu groty, możecie trafić tam z pomocą paddle surf bądź wynajętego kajaka. Jedną z popularniejszych opcji jest też krótki rejs szybką łódką. Daje on możliwość dzielenia zachwytu z najbliższymi. Mimo że ta opcja ogranicza nieco swobodę i zmusza do dostosowania się do oficjalnej trasy, pozwala zobaczyć więcej niż poprzednie warianty. Różne rodzaje rejsów i wycieczek możecie zarezerwować na tej stronie.

Wycieczka łodzią lub kajakiem to też szansa na poznanie innych grot na wybrzeżu, bo słynna jaskinia Benagil to nie jedyna piękna formacja wyrzeźbiona przez wodę w tym rejonie. Choć nie wszystkie z nich są aż tak olśniewające, to każda ma swój urok i wyjątkowy charakter.

Informacje praktyczne

Jaskinia Benagil na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY