Zoo w Lizbonie

Lizbona ma do zaoferowania malownicze punkty widokowe, wielowiekowe zabytki oraz interesujące muzea. A co ciekawego znajdą tam wiecznie znudzone dzieciaki i miłośnicy fauny i flory? Na nich, i nie tylko, czekają szeroko otwarte wrota lizbońskiego ogrodu zoologicznego.

Zoo w Lizbonie (port. Jardim Zoológico de Lisboa), założone w 1884 roku, było pierwszym takim ośrodkiem fauny i flory na Półwyspie Iberyjskim. Pierwotnie znajdowało się ono w parku São Sebastian da Pedreira, jednak w 1905 r. przeniesiono je do obecnej lokalizacji.

W czasach kolonialnych ogród zoologiczny w Lizbonie był domem dla egzotycznych zwierząt pochodzących z Brazylii i Afryki. Wraz z upadkiem kolonii, również zoo przestało cieszyć się zainteresowaniem władz zamorskich, a spora część dotychczasowego finansowania przepadła. Ogród musiał dostosować swoje funkcjonowanie do nowych czasów i panujących warunków. Efektem są między innymi funkcjonujące do dziś programy edukacyjne oraz znajdujący się tutaj szpital weterynaryjny. Inaczej zaczęto też traktować same zwierzęta, dzięki czemu zdecydowanie wzrósł wskaźnik urodzeń wśród podopiecznych.

Co dziś zobaczymy w zoo w Lizbonie?

Zoo Lizbonie zamieszkiwane jest dziś przez ponad 2000 zwierząt z około 300 różnych gatunków. Spacerując po liczącej 200 000 metrów kwadratowych powierzchni można poczuć się, jak podczas przechadzki dookoła świata. To jak odkrywanie namiastki najbardziej egzotycznych zakątków – od tropikalnych lasów deszczowych, po tętniącą życiem sawannę. Zobaczycie tu zwyczaje kolorowych ptaków Amazonii, a trasa afrykańska pozwoli Wam poczuć się jak na prawdziwym safari i obserwować z bliska smukłe żyrafy oraz majestatyczne słonie.

Najmłodsi dowiedzą się wielu szczegółów o życiu zwierząt hodowlanych, a także uprawie roślin i podstawowych ziół. Po drodze wstąpcie również do pawilonu gadów, gdzie można zobaczyć warana z Komodo, iguany oraz aligatory. W zoo w Lizbonie znajduje się też strefa rysia iberyjskiego, najbardziej zagrożonego gatunku z rodziny kotowatych. Wśród drzew, wodnych kaskad i drewnianych kładek czekają natomiast świątynię naczelnych, a główna alejka prowadzi do doliny tygrysów. Ta ostatnia jest domem dla sumatrzańskich i syberyjskich wielkich kotów. Obydwie mieszkające tam rodziny są od siebie oddzielone, gdyż w naturalnych środowiskach nie zamieszkują tych samych terenów.

Dodatkowe atrakcje w zoo w Lizbonie

Priorytetem ogrodu zoologicznego w Lizbonie jest ochrona natury i zagrożonych gatunków zwierząt, promocja edukacji oraz łączenie nauki i zabawy w jednej przestrzeni. Władze zoo pouczają też zwiedzających, jakimi działaniami w życiu codziennym mogą pomóc w ochronie bioróżnorodności. Służą temu między innymi specjalne atrakcje. Zobaczycie znane z filmów pokazy skaczących delfinów, podczas gdy pracownicy zoo zdradzą Wam sekrety ich życia. Będziecie też mieli okazję wejść do nawiedzonego lasu, gdzie oczarują Was latające wolno ptaki, poznacie ich pochodzenie, dietę oraz tryb życia. Możecie też zobaczyć z bliska karmienie zwierząt, między innymi pelikanów.

Jeśli natomiast ciekawi Was dzika przyroda, możecie zarezerwować półtoragodzinną wizytę z przewodnikiem, który nie omieszka przekazać Wam najbardziej zaskakujących ciekawostek dotyczących życia podopiecznych. Jeśli jednak zdecydujecie się na spacer na własną rękę, w zagospodarowaniu czasu podczas zwiedzania pomoże wam mapa. Pokazuje ona gdzie znajdują się poszczególne atrakcje i w której części czekają poszczególne zwierzęta. Dzięki niej sami wybierzecie swoją idealną trasę.

CIEKAWOSTKA: Zoo w Lizbonie można zwiedzać pieszo lub przemieszczając się kolejką linową albo wesołym pociągiem.

Ogród zoologiczny oferuje wiele stref przeznaczonych dla całych rodzin, między innymi strefy piknikowe. By nabrać sił możecie też oczywiście zjeść w jednej z restauracji, znajdujących się na terenie zoo. Nie brakuje także tak praktycznych miejsc jak strefa przewijania i karmienia piersią. By dobrze zapamiętać wizytę możecie oczywiście zakupić drobiazg w sklepie z pamiątkami. Oprócz pluszaków i figurek znajdziecie tam różne akcesoria z wizerunkami najpopularniejszych zwierzaków w zoo.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Zoo w Lizbonie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: Codziennie od 10:00 do 20:00
  • Adres: Praça Marechal Humberto Delgado, 1549-004 Lisboa, Portugalia
  • Kup bilety na GetYourGuide

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY