Muzeum Skarbu Królewskiego w Lizbonie

Marzyliście kiedyś o odnalezieniu prawdziwego skarbu? Jeśli tylko chcecie, mapa Lizbony może was doprowadzić do jednego z nich.

Muzeum Skarbu Królewskiego w Lizbonie zlokalizowane jest w jednym ze skrzydeł Palacio Nacional de Ajuda – pałacu, który jest dawną siedzibą królewskiej rodziny. Tę część budowli zaprojektował João Carlos dos Santos. Otwarta została ona dopiero w 2021 r., a inauguracja samego museum miała miejsce rok później.

Różnicę w architekturze poszczególnych części pałacu zauważycie gołym okiem, patrząc na jego fasadę. Dzięki temu, muzeum to piękne połączenie historii z teraźniejszością. Skrzydło, w którym znajduje się Muzeum Skarbu Królewskiego nazywane jest Narodowym Sejfem. Składa się z trzech pięter, jego ściany mierzą 40 centymetrów grubości, a do jego wnętrza prowadzą dwoje 5-tonowych drzwi ze stali. Skarb jest oczywiście należycie chroniony, ale żeby nie było tak surowo, znajduje się tam też kawiarnia, która zaprasza zwiedzających na kontemplację sztuki przy kawie i niezwykłym widoku na stolicę oraz płynącą przez nią rzekę.

Ekspozycja w Muzeum Skarbu Królewskiego

Muzeum chroni większą część dawnego skarbu królewskiego. Po raz pierwszy w historii królewski majtek ma swój stały dom, który na dodatek może obejrzeć każdy zwiedzający. Oprócz wyjątkowych eksponatów, muzeum wyjaśnia także kiedy i w jakich sytuacjach były używane i jakie ceremonie się z nimi wiążą. Podkreśla też funkcje dyplomatyczne niektórych z nich. Muzeum Skarbu Królewskiego gromadzi ponad tysiąc przedmiotów podzielonych na 11 różnych kolekcji. Każda z nich skupia w sobie inne kosztowności.

Pierwsza zawiera złoto i diamenty odnalezione w Brazylii. Tłumaczy ona także objęcie prestiżowego miejsca metali szlachetnych przez kamienie. Umieszczone tam monety oraz medale to obiekty często używane w celach propagandy królewskiej. Kolekcja szykownej biżuterii składa się z dziesiątek okazów, pochodzących zarówno ze zbiorów królewskich jak i tych należących niegdyś do państwa. Zobaczycie tam też ordery, przyznawane za różne zasługi,  insygnia władzy i wszystkie przedmioty związane z ceremonią koronacji. Znajdują się tam nie tylko wyjątkowe obiekty używane podczas uroczystości i ceremonii, ale także przedmioty użytku codziennego czy zastawy stołowe pokryte srebrem lub złotem.

Podczas wizyty w muzeum dowiecie się, które ze skarbów wyruszały wraz z królem w podróże, a które zostały mu wręczone w darze, w trosce o stosunki dyplomatyczne. Sprawdzicie też, jakie unikaty pozwalały na wychwalanie wiary katolickiej w królewskiej kaplicy.

Ostatnia z kolekcji jest wyjątkowa. To prywatne zbiory Fernanda II i Luisa I, władców portugalskich którzy szczególnie pałali się kolekcjonerstwem. Zgromadzone przez nich dzieła sztuki zostały nabyte zarówno w kraju, jak i za granicą, a część z nich to także podarunki.

Wszystkie zbiory oraz ich elementy opatrzone są oczywiście dwujęzycznymi tabliczkami informacyjnymi, które pozwaają dogłębnie poznać historię każdego z przedstawionych przedmiotów. Całe centrum jest bardzo interaktywne, a światła jakich użyto by podkreślić piękno błyskotek pozwalają zwiedzającym poczuć się jak w prawdziwej jaskini skarbów. 

Więcej niż muzeum

Jak przystało na miejsce tętniące kulturą, Muzeum Skarbu Królewskiego to nie tylko wystawa i spora dawka informacji. Pozwala też każdemu z odwiedzających skorzystać ze swojej wyjątkowej lokalizacji i architektury oraz zorganizować w jednej ze swoich sal własne wydarzenie kulturalne. Dzięki atmosferze panującej w muzeum oraz zaangażowaniu instytucji w rozwój świadomości o historii i kulturze, każdy może sprawić, by zorganizowany przez niego koncert, ekspozycja czy wykład nabrały prestiżowego charakteru.

Zabierz skarby ze sobą

Jeśli Muzeum Skarbu Królewskiego i jego unikaty dogłębnie Was oczarowały wcale nie musicie się z nim żegnać, gdyż jego namiastkę możecie zabrać ze sobą. Sklep muzealny ma w swojej ofercie wyjątkowe upominki inspirowane kolekcjami skrywanymi w muzeum. Dzięki temu, kupując prezenty bliskim, możecie być pewni, że takich białych kruków jeszcze nie mają. Oprócz publikacji dotyczących tematu skarbu królewskiego czy katalogów znajdziecie tam autorskie pocztówki, torby, porcelanę a nawet odzież, których wzory inspirowane były eksponatami z muzeum.

Informacje praktyczne

Muzeum Skarbu Królewskiego na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ