Estádio da Luz – Stadion w Lizbonie

Estádio do Sport Lisboa e Benfica, Estádio da Luz, a dla najbardziej zagorzałych fanów znany po prostu jako Katedra. Ten stadion to dom klubu piłkarskiego Benfica, jednego z dwóch tytanów futbolu z Lizbony. Zdecydowanie żaden fan tego sportu nie powinien pominąć tego punktu na mapie stolicy Portugalii.

Dzisiejszy stadion, otwarty 25 października 2003 roku, został wybudowany w miejscu poprzedniego, noszącego tę samą nazwę. Nowy obiekt sportowy stanowił część przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2004 roku, a jego projektem zajął się brytyjski architekt, Damon Lavelle. Estádio da Luz posiada miejsca siedzące dla 65000 kibiców i choć to mniej, niż mieścił jego poprzednik, obecny budynek stawia na innowacyjność i zaawansowaną technologię. Stadion cieszy się strefą VIP, mieszczącą 7000 widzów, a wszystkie trybuny rozmieszczone są na trzech poziomach.

Ulokowano tam także dwa gigantyczne telebimy, dzięki którym kibice mogą mieć pewność, że ich uwadze nie umknie ani sekunda meczu. Dach obiektu wykonany jest ze specjalnego tworzywa, które przepuszcza światło, sprawiając, że tłem dla każdego meczu rozgrywanego w słoneczny dzień jest pięknie oświetlona murawa. W obiekcie znajdują się bary oraz restauracja, z której okien możecie spoglądać na panoramę boiska.

Zwiedzanie Stadionu Estádio da Luz w Lizbonie

Zwiedzanie stadionu umożliwi Wam zobaczenie z bliska murawy i szatni, w której można zrobić zdjęcia koszulek idoli. Wejdziecie też na salę konferencyjną, gdzie oczami wyobraźni możecie dostrzec światła kamer oraz przejdziecie przez korytarz upamiętniający wszystkie największe gwiazdy klubu w całej jego historii. Zwiedzanie stadionu obejmuje też przejście przez tunel, którym przed meczem przechodzą piłkarze. Dzięki symulacji okrzyków i dopingu będziecie mogli poczuć się zupełnie jak oni.

CIEKAWOSTKA: Ponieważ symbolem klubu jest orzeł, jego wizerunek możecie zobaczyć w wielu miejscach. Podczas zwiedzania stadionu poznacie też żywe maskotki klubu piłkarskiego: Glórię, Vitórię i Luz – orły bieliki, które zgodnie z tradycją okrążają stadion przed każdym pierwszym gwizdkiem meczu.

Muzeum klubowe

Kupując bilety na stadion nie zapomnijcie też o biletach do klubowego muzeum! To tam przeżyjecie emocje godne prawdziwego fana. Poznacie nie tylko interaktywną historię drużyny, ale także legend, związanych z Benficą, takich jak Eusebio. Do ciekawych atrakcji należy też strefa wirtualnego karnego. Możecie tam strzelać gole, których broni projektowany na ścianie hologram bramkarza.

Zobaczycie też oczywiście gabloty ze wszystkimi pucharami, zdobytymi w mistrzostwach Europy, jakimi mogą pochwalić się gracze Benfici. Niezwykłe emocje z pewnością będą towarzyszyć Wam przy symulacji dnia meczowego, dzięki której wśród odgłosów i projekcji można poczuć dreszczyk, jaki czują fani tuż przed rozpoczęciem meczu. W tej części obiektu znajduje się także dom wspomnianych wcześniej orłów, więc nie martwcie się, jeśli któregoś dnia nie uświadczycie ich obecności na stadionie – z pewnością będziecie mogli zobaczyć je w ich domowym zaciszu.

Wszystkie atrakcje, jakie oferuje muzeum są interaktywne, a światła, jakie towarzyszą zwiedzaniu sprawiają, że naprawdę poczujecie się jak w jednej z części piłkarskiej świątyni. Warto też wiedzieć, że część muzeum poświęcona jest na trofea zdobyte przez inne sekcje klubu sportowego.

Inne strefy kompleksu Estádio da Luz

Choć na arenie międzynarodowej zdecydowanie najbardziej popularna jest drużyna futbolowa Benfici, ten klub sportowy nie zapomina też o swoich pozostałych sekcjach. Do stadionu przylegają między innymi dwa pawilony. W pierwszym z nich możecie zobaczyć mecze koszykówki, hokeja na rolkach czy piłki halowej, dziś nazywanej futsal. Drugi przystosowany jest z kolei do gry w piłkę ręczną oraz siatkówkę. Patrząc na mapę całego obiektu zauważycie także pływalnię, posiadającą dwa baseny, liczące łącznie 16 torów.

Przy stadionie znajduje się oczywiście również klubowy sklep. Oprócz damskich, męskich oraz dziecięcych, klasycznych koszulek i bluz z godłem klubu kupić można tam także wina i czekolady z etykietami prezentującymi wizerunek klubu, kije do bilarda, zestawy barberskie, zestawy gracza komputerowego, biżuterię, a nawet specjalną edycję popularnej gry planszowej Monopoly.

Informacje praktyczne

Estádio da Luz na mapie

Odkryj Portugalię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY