Film “Krwawe gody” (2015)

7373

Filmy mogą być wynikiem czystej wyobraźni albo też twórczej interpretacji prawdziwych wydarzeń, które poruszają, szokują lub pobudzają do refleksji.

Film Krwawe gody (2015) | Najlepsze Filmy Hiszpańskie // Hispanico.plFilm “Krwawe gody” należy do tej drugiej kategorii. Produkcja powstała na motywach dramatu Federico Garcíi Lorca, który swoją sztukę oparł na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce w 1928 roku w Hiszpanii.

Dwaj mężczyźni, jedna kobieta, miłość i pragnienie tak wielkie, że potrafi oprzeć się wszystkim przeciwnościom losu. Narzeczona, Narzeczony i Leonardo to troje przyjaciół, którzy od dzieciństwa zdają się być nierozłączni. To co łączy Narzeczoną z Leonardo jest jednak dużo silniejsze niż jakakolwiek inna relacja, którą tych dwoje będzie próbowało stworzyć w przyszłości.

Mijają lata. Narzeczona i Narzeczony przygotowują się do ślubu. Główna bohaterka nie jest jednak szczęśliwa, a na miejscu swojego przyszłego męża chętniej zobaczyłaby Leonarda, który nieustannie jest miłością jej życia. Co zrobi kobieta i czy zdecyduje się na najbardziej ryzykowny krok w jej życiu? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje?

“Krwawe gody” – miłość, powinność i coś jeszcze…

Wątek niespełnionej miłości zdaje się być od zawsze obecny w kulturze europejskiej. Najbardziej popularnym przykładem jest oczywiście historia Romea i Julii. “Krwawe gody” w reżyserii Pauli Ortiz to jednak obraz równie tragiczny, jak w przypadku kochanków z Werony.

Loty do Hiszpanii
 

Motyw pojawiającej się w filmie żebraczki doradzającej głównej bohaterce, że nie powinna wychodzić za mąż. Uwikłanie bohaterów w relacje z innymi osobami. Oczekiwania rodziny wobec przyszłych małżonków. I wciąż przeplatające się ze sobą niepokój i bunt przeciwko powinności. Wszystko to sprawia, że bohaterów prześladuje nieuchronne fatum. Każda decyzja, podobnie jak jej brak, rodzi konsekwencje.

Nagrody filmowe

Na uwagę zasługują znakomite kreacje aktorskie. W pierwszoplanowych rolach zachwycają Inma Cuesta (Narzeczona), Asier Etxeandia (Narzeczony) i Álex García (Leonardo). W roli drugoplanowej Luisa Gavasa (matka Narzeczonego), która za swoją grę w tym filmie otrzymała Nagrodę Goya! Nagrodę Goya otrzymał także Miguel Ángel Amoedo w kategorii Najlepsze zdjęcia. Ponadto film “Krwawe gody” był także nominowany do Nagród Goya w 10 innych kategoriach.

Film Krwawe gody (2015) | Najlepsze Filmy Hiszpańskie // Hispanico.pl
Film “Krwawe gody” – Leonardo (Álex García) i Narzeczona (Inma Cuesta)

Ten film był wyświetlany podczas 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.