Strona głównaKultura HiszpaniiSztuka10 rzeczy, których nie wiesz o Gaudim

10 rzeczy, których nie wiesz o Gaudim

Antoní Gaudí to najsłynniejszy hiszpański architekt. Stworzył on własny styl nie do podrobienia, a jego budowle zdają się przeczyć prawom grawitacji!

Poniżej znajdziecie 10 nieznanych faktów na temat tego wyjątkowego artysty.

  1. Gaudí nigdy nie był wybitnym uczniem, ani studentem. Tytuł architekta w Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Barcelona otrzymał większością głosów, a Elies Rogent, ówczesny dyrektor szkoły powiedział wtedy: „Daliśmy tytuł szaleńcowi lub geniuszowi, czas pokaże”.
  2. Słynny kataloński architekt od dzieciństwa był bardzo chorowity. Będąc w jeszcze młodym wieku cierpiał na reumatyzm, co sprawiało, że rzadko wychodził z domu. Czasem ból był nawet tak silny, że aby się poruszać, musiał korzystać z laski. Gdy tylko jednak zdrowie mu na to pozwalało chętnie udawał się na piesze wycieczki. Natura od zawsze była jego największą inspiracją.
  3. Gaudí, jak na ironię, w czerwcu 1926 roku wpadł pod nadjeżdżający tramwaj w momencie, kiedy próbował spojrzeć na największe dzieło swoje życia, czyli Bazylikę Sagrada Familia, z odpowiedniej perspektywy.
  1. Chociaż Gaudí był znany w Barcelonie, to gdy doznał wypadku, z powodu ubioru, przechodnie myśleli, że to żebrak leży na ulicy. Architekta przewieziono do hospicjum dla ubogich, gdzie rozpoznał go dopiero następnego dnia kapelan z Sagrada Familia. Choć przyjaciele chcieli go przenieść do lepszego szpitala, artysta stwierdził, że jego miejsce jest wśród biednych.
  2. Pod koniec swojego życia Gaudí stał się fanatykiem religijnym, a budowa katedry całkowicie go pochłonęła. Zaczął tracić kontakt ze światem i przejawiał skłonności do depresji. Od 1920 roku mieszkał na budowie. Miał tam swoją pracownie, mieszkanie, biblioteczkę oraz archiwum.
  3. Ten genialny artysta często podejmował długotrwałe posty, które go doprowadzały do ogólnego osłabienia. Były nawet momenty, że musiał być hospitalizowany. W przerwach między głodówkami praktykował dietę wegetariańską.
  4. Gaudí był ascetą, a po zawodzie miłosnym przestrzegał całkowitego celibatu. Całą swoją namiętność przelewał na pracę oraz miłość do Boga.
  5. Słynny architekt, pod względem poglądów politycznych był katalońskim nacjonalistą. W swych budowlach często wykorzystywał symbole katalońskie, manifestując w ten sposób swoją przynależność. Na co dzień posługiwał się w zasadzie tylko katalońskim, a pewnego razu został nawet aresztowany za odpowiadanie policjantowi w tym języku ponieważ w tamtym czasie było to nielegalne.
  6. Gaudí przejął zlecenia na budowę świątyni Sagrada Familia w 1883 roku i pierwotnie miał tylko dokończyć projekt innego architekta, Francisco Villara. Z początkowych planów powstała jednak tylko jedna krypta. W 1914 roku artysta, jak sam wspominał przed śmiercią, doznał objawienia. Dostosował budowlę do swojego niezwykłego stylu, chciał żeby katedra przypominała jeden ogromny organizm.
  7. Od wielu lat prężnie działa Stowarzyszenie na Rzecz Beatyfikacji Gaudiego. W Watykanie rozpoczęły się już prace nad tzw. positio, czyli dokumentacją, która ma udowodnić, że ten słynny architekt wiódł cnotliwe i pobożne życia, a za jego wstawiennictwem dokonał się co najmniej jeden cud.
Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY