Strona głównaDominikanaAltos de Chavón - Śródziemnomorska osada w sercu Dominikany

Altos de Chavón – Śródziemnomorska osada w sercu Dominikany

La Romana to popularna miejscowość na Dominikanie, która jest znana przede wszystkim ze względu na jedną atrakcję. O czym mowa, przekonasz się w tym artykule!

Altos de Chavón to miejsce, które w całej Dominikanie nie ma sobie równych. Ta ogromnych rozmiarów replika śródziemnomorskiej osady z XVI wieku jest uważana za lokalne arcydzieło. Za jej projektem stał dominikański architekt Jose Antonio Caro i włoski designer oraz kinematograf Roberto Coppa.

Historia Altos de Chavón

Altos de Chavón z oddali
Altos de Chavón z oddali

Pochopni mogliby podejrzewać, że Altos de Chavón to dawna dominikańska wioska. Jednak nic bardziej mylnego. Cała osada powstała w latach 70. XX wieku, a jej pomysłodawcą był ówczesny prezydent kompanii cukrowniczej Gulf & Western – Charles Bluhdorn. Córka tegoż miliardera była zakochana we włoskiej Toskanii. Altos de Chavón miało być małym skrawkiem śródziemnomorskiej wioski, którą Bluhdorn podarował swojej córce w prezencie.

Nieco mniej sentymentalnym powodem, dla którego Charles Bluhdorn stworzył to miejsce, była chęć uczynienia z tej części Dominikany filmowego miasteczka na miarę Hollywood. Choć nie do końca się to udało, to Altos de Chavón szybko stało się motorem napędowym dominikańskiej turystyki.

CIEKAWOSTKA: Głównym budulcem miasteczka są koralowa skała wapienna oraz kamień. Duża część tych surowców została sprowadzona aż z Włoch.

Zwiedzanie osady

Amfiteatr w Altos de Chavón
Amfiteatr w Altos de Chavón

Osada Altos de Chavón pełni obecnie funkcję centrum kulturalnego, które zaprasza do wspólnej aktywności zarówno turystów, jak i mieszkańców. Jest to także miejsce spotkań artystów z całego świata. To tutaj znajduje się między innymi Szkoła Designu (La Escuela de Diseño), która od 1983 roku kształci studentów na kierunkach artystycznych. Znajdziemy tu także galerie prezentujące prace znanych artystów z Dominikany i innych zakątków świata.

CIEKAWOSTKA: Ta śródziemnomorska osada jest także bardzo lubiana przez… koty! Jest ich tutaj całe mnóstwo, czego nie da się nie zauważyć podczas zwiedzania osady.

W Altos de Chavón warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne prezentujące historię tego obszaru. Wrażenie robi także amfiteatr z miejscami dla około 5000 osób. Grali tutaj między innymi: Frank Sinatra, The Pet Shop Boys, Julio Iglesias, Santana, Alicia Keys, Jennifer Lopez, Elton John czy Shakira. A skoro o gwiazdach mowa, warto dodać, że miasteczko Altos de Chavón znajduje się na terenie Casa de Campo. Jest to rejon wyspy uwielbiany przez gwiazdy i możnych tego świata. Swoje rezydencje mieli i mają między innymi: Michael Jordan, George W. Bush, Bill Clinton i Shakira.

Kościół św. Stanisława w Altos de Chavón
Kościół św. Stanisława w Altos de Chavón

Wśród innych ciekawych miejsc w Altos de Chavón poleca się także kościół św. Stanisława (Iglesia San Estanislao de Cracovia) z uroczą fontanną w pobliżu. Z uwagi na urok tego miejsca, wiele par decyduje się na ślub właśnie w tym miejscu. Odwiedź także punkty widokowe, z których roztacza się piękny widok na rzekę Chavón. Idealne miejsce do zrobienia niezapomnianych zdjęć.

WARTO WIEDZIEĆ: Na zwiedzanie Altos de Chavón najlepiej poświęcić cały dzień, aby w spokoju odkryć wszystkie zakamarki tego miejsca.

Odkryj Dominikanę

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY