Strona głównaDominikanaPółwysep Samaná - Dominikańska mekka poszukiwaczy przygód

Półwysep Samaná – Dominikańska mekka poszukiwaczy przygód

Ten półwysep Dominikany znany jest wszystkim miłośnikom przyrody oraz wielorybom. A kiedy przyjechać, by móc zobaczyć je na własne oczy? Tego dowiesz się w tym artykule!

Samaná to półwysep oraz miasto położone na północnym brzegu Dominikany. Prawdziwa mekka dla miłośników przyrody, którzy od wakacji oczekują czegoś więcej niż tylko dziewiczych plaż. Choć i tych tutaj nie brakuje, a do najpopularniejszych należą: Playa Portillo, Playa Bonita, Playa Cosón, Playa las Ballenas, Playa el Limón, Playa Morón, Playa Rincón, Playa el Valle oraz Playa las Galeras.

CZY WIESZ, ŻE: Pełna, oficjalna nazwa miasta brzmi Santa Bárbara de Samaná. W większości przewodników spotkasz się jednak ze skróconą nazwą Samaná, ponieważ taką posługują się też zwykle sami mieszkańcy.

Park Los Haitises

Los Haitises - Park Narodowy w Dominikanie
Los Haitises – Park Narodowy w Dominikanie

Park Narodowy Los Haitises to około 160 km2 terenów porośniętych przez lasy namorzynowe. W skład tego obszaru chronionego wchodzą także liczne zatoki, zatoczki i ujścia rzek. Wewnątrz parku największą atrakcją są wapienne jaskinie, w których możemy zobaczyć liczne piktogramy i petroglify. Są to pozostałości po kulturze Indian Taino, dla których jaskinie stanowiły ważne miejsce kultu religijnego.

Wycieczki do Los Haitises niemal zawsze obejmują rejs wzdłuż wybrzeża, a w niektórych przypadkach także przeprawę łodzią przez bagna namorzynowe. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by w otoczeniu ponad 100 gatunków ptaków i równie dużej ilości roślin, poczuć się jak w prawdziwej dżungli.

Sanktuarium Wielorybów

Wycieczki do Sanktuarium Wielorybów
Wycieczki do Sanktuarium Wielorybów

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się równie tajemnicze miejsce, które warto odwiedzić w okresie od stycznia do końca marca. Właśnie wtedy u wybrzeży Zatoki Samaná pojawiają się tysiące humbaków wraz ze swoim nowo narodzonym potomstwem. Te gigantyczne morskie ssaki są przyjaźnie nastawione do ludzi. Podczas rejsu często zbliżają się do łodzi i przez dłuższy czas potrafią płynąć w jej towarzystwie. Wrażenie robią także zdumiewające skoki nad powierzchnię wody oraz wydawane przez humbaki niskie dźwięki. Przypominają one pieśni i są słyszalne na przestrzeni setek kilometrów.

CIEKAWOSTKA: Sanktuarium Wielorybów zostało założone w 1966 r. i zajmuje powierzchnię 518 km2. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieloryby możesz obserwować także z lądu. Właśnie w tym celu stworzono specjalny punkt obserwacyjny (Observatorio de Ballenas), który znajduje się w Punta Balandra, w południowo-wschodniej części Półwyspu Samaná. To bardziej bezpieczna alternatywa dla tych, którzy boją się spotkania z humbakami oko w oko :).

Wodospad El Limón

Wodospad El Limón
Wodospad El Limón

Salto El Limón to jeden z najbardziej zjawiskowych wodospadów w Republice Dominikany. Woda opadająca z wysokości ponad 50 metrów wpada do naturalnego basenu, który jest zarazem wspaniałym miejscem do kąpieli. Popularnym sposobem na dotarcie do wodospadu El Limón jest wycieczka konna, która przy okazji pozwala odkryć wszechobecną tropikalną roślinność.

WARTO WIEDZIEĆ: Półwysep Samaná jest chętnie wybierany przez miłośników nurkowania. Skaliste wybrzeże, kolorowe rafy koralowe, podwodne jaskinie, tunele, morska fauna i flora… To główne powody, dla których jest to jedno z najlepszych miejsc na Karaibach, by odkryć w sobie żyłkę płetwonurka!

Las Terrenas

Tę dawną wioskę rybacką znajdziemy w zachodniej części Półwyspu Samaná. Dziś nie jest to już jednak mała osada, a bardzo dobrze rozwinięte, nowoczesne miasteczko wyspiarskie. Oprócz licznych hoteli i restauracji, znajdziemy tu też sporo sklepów z wyrobami rzemieślniczymi. Nie brakuje też supermarketów i biur podróży organizujących wycieczki w inne rejony wyspy. No i plaże! Ich łączna długość przekracza aż 28 km. Wiele z nich jest rzadko odwiedzana, dzięki czemu każdy znajdzie swój ustronny zakątek.

Odkryj Dominikanę

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY