Dominikana to rajskie plaże, tropikalny klimat, kolonialna historia i magia. Aby odnaleźć tę ostatnią, warto zapuścić się w najbardziej tajemnicze zakątki wyspy Hispaniola…
Los Haitises to park narodowy w Republice Dominikany i jeden z największych chronionych obszarów na wyspie. Jego wizytówką są piękne lasy namorzynowe, jaskinie z petroglifami i piktogramami oraz ogromne bogactwo zwierząt (ponad 200 gatunków ptaków). Na uwagę zasługują także wody opływające Park Narodowy Los Haitises. Ich regularnymi gośćmi są delfiny i manaty.
Zwiedzanie parku
Do parku Los Haitises najłatwiej dotrzeć z Półwyspu Samaná oraz z miasta Sabana de la Mar. Pierwszy z wymienionych cieszy się wśród turystów dużą popularnością ze względu na dobrą infrastrukturę i możliwość łatwego dojazdu do innych atrakcji w pobliżu (np. wodospad El Limón, czy plaże Las Terrenas). Sabana de la Mar to z kolei niewielkie miasteczko rybackie, które przypadnie do gustu osobom szukającym spokoju.
Park Narodowy Los Haitises rozciąga się wzdłuż zatoki Bahía de San Lorenzo. Podczas wycieczki statkiem w pierwszej chwili w oczy rzucają się gigantyczne, wysokie na 40 metrów, porośnięte lasami skalne ściany. Popularnym widokiem są krążące nad nimi ptaki. W godzinach porannych łatwo też natknąć się na delfiny, które chętnie odwiedzają te wody.
Jaskinie w Los Haitises
Jaskinie pełniły ważną funkcję w kulturze rdzennej ludności zamieszkującej wyspę. To właśnie w nich Indianie Taino odprawiali rytuały, które miały uchronić ich od nieszczęść i klęsk naturalnych, takich jak np. huragany. Pozostałością po tych obrzędach są piktogramy i petroglify, które znajdziemy wewnątrz jaskiń w Los Haitises.
Jedną z dwóch najpopularniejszych jaskiń w parku jest Cueva de la Línea, znana też jako Cueva del Ferrocaril. Jej nazwa nawiązuje do linii kolejowej, która w XVIII wieku przebiegała przez jaskinię, umożliwiając transport bananów i ryżu. Zobaczymy tutaj mnóstwo piktogramów, którymi pokryte zostały skalne ściany. Te pierwotne rysunki przedstawiają postacie ludzi, bóstw oraz zwierząt, wśród których szczególne miejsce zajmują wieloryby.
Drugą popularną jaskinią jest Cueva de la Arena. Jej nazwa (tłum. Jaskinia Piasku) odnosi się do niewielkiej plaży, która znajduje się u wejścia do jaskini (a właściwie już w jej wnętrzu). Tutaj też zobaczymy małe, naturalne baseny wypełnione morską wodą, w których można czasem zauważyć błękitne kraby. Charakterystycznymi elementami jaskini Cueva de la Arena są znajdujące się u jej wejścia dwa petroglify, których wiek datuje się na ponad 1000 lat.