Saragossa – Stolica Aragonii

Choć pogoda w Aragonii nie dopisuje tak często jak w słonecznej Andaluzji, to jest wiele innych powodów, dla których warto odwiedzić ten region Hiszpanii. Zacznijmy od jego stolicy.

Saragossa (hiszp. Zaragoza) to piąte co do wielkości miasto w Hiszpanii położone nad rzeką Ebro. Nawet jeśli nie jest to Twój główny kierunek podróży, to warto tutaj zajrzeć, przemieszczając się między Madrytem a Barceloną. Najlepszą zachętą niech będzie chociażby to, że Mudejarowa Architektura Aragonii od 1986 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. A gdzie lepiej można ją docenić, jeśli nie w stolicy tego regionu Hiszpanii?

Bazylika Nuestra Señora del Pilar (Bazylika Matki Bożej na kolumnie)

Bez wątpienia można powiedzieć, że to prawdziwy symbol Saragossy. Na ten monumentalny budynek liczący 130 metrów długości składa się aż 11 kopuł oraz 4 wieże.

Basílica de Nuestra Señora del Pilar w Saragossie
Basílica de Nuestra Señora del Pilar w Saragossie

Co ciekawe, świątynia została wybudowana w miejscu dawnego, ponad 300-letniego romańskiego kościoła, który w wyniku pożaru w XV wieku uległ praktycznie całkowitemu zniszczeniu. I choć prace nad odbudową tego przybytku religijnego ruszyły dosyć szybko, to nie wszystkie z zachowanych dziś elementów reprezentują styl charakterystyczny dla gotyku. Dużo więcej odniesień znajdziemy do baroku, co jest całkiem uzasadnione, jeśli przyjrzymy się bliżej historii świątyni. W XVIII wieku Bazylika Nuestra Señora de El Pilar została bowiem bardzo mocno zmodyfikowana, co spowodowało, że zdominował ją bardziej świeży wówczas styl w architekturze.

Wnętrze bazyliki Nuestra Señora del Pilar, Saragossa
Wnętrze bazyliki Nuestra Señora del Pilar, Saragossa

Nawet jeśli nie jesteś fanem sztuki to widok pięknie wykończonych wnętrz, nieoczywistych kształtów, znakomite malowidła (autorstwa m.in. Francisco Goi) oraz freski z pewnością zrobią na Tobie ogromne wrażenie. Doskonały architektoniczny kunszt docenili także sami Hiszpanie. W przeprowadzonym w 2007 r. plebiscycie Bazylika Nuestra Señora de El Pilar znalazła się na liście 12 Skarbów Hiszpanii (12 Tesoros de España). Taka rekomendacja mówi sama za siebie!

Katedra św. Salvadora (La Catedral del Salvador)

Katedra św. Salvadora (La Catedral del Salvador), Saragossa
Katedra św. Salvadora (La Catedral del Salvador), Saragossa

Hiszpanie mówią na nią w skrócie „La Seo”. Budowa tej katedry rozpoczęła się w XII wieku i trwała przez kilkaset kolejnych lat. I choć początkowy projekt zakładał styl romański, to każdy kolejny wiek i zmieniające się style w sztuce zostawiły na tej świątyni swój ślad. W architekturze La Seo równolegle do stylu romańskiego, odnajdziemy wiele nawiązań do gotyku, renesansu, baroku oraz szczególnie charakterystycznego dla Hiszpanii – stylu mudéjar. Ten ostatni jest przede wszystkim zaznaczony w postaci wysokiej wieży, która wysuwa się z katedry na wzór muzułmańskiego minaretu.

Saragossa i jej giełda (La Lonja)

Ten XVI-wieczny budynek uważany jest za jedną z najważniejszych renesansowych budowli w Aragonii. Budowa giełdy w Saragossie trwała 10 lat (1541-1551) i rozpoczęła się z inicjatywy kupców i mieszkańców miasta. W tamtym czasie brakowało stałego miejsca, które służyłoby do zawierania transakcji handlowych. La Lonja rozwiązała te problemy, tworząc miejsce, które dla wielu osób okazało się jednym z najważniejszych w mieście.

Dziś La Lonja pełni już zgoła inną funkcję. Oprócz podziwiania znajdujących się w tym miejscu pięknych reliefów, kamiennych ornamentów i doskonałej architektury w stylu plateresco, La Lonja oferuje również możliwość wzięcia udziału w imprezach kulturalnych, warsztatach i wystawach.

Pałac Aljafería (Palacio de la Aljafería)

Pałac Aljafería (Palacio de la Aljafería)
Pałac Aljafería (Palacio de la Aljafería)

XI-wieczny alkazar to kolejna atrakcja turystyczna, jaką może pochwalić się Saragossa. Ufortyfikowany dawny pałac mauretański jest dziś siedzibą Kortezów Aragonii oraz miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Wnętrze w stylu mudéjar pełne jest pięknie wykonanych drewnianych ornamentów i płaskorzeźb.

Pałac Aljafería składa się z kilku części. Najważniejszą z nich jest Palacio Taifal – budowla architektonicznie nawiązująca do zamków wznoszonych niegdyś w Jordanii i Syrii. Kolejną istotną częścią pałacu jest Patio de Santa Isabel – piękny dziedziniec wokół którego możemy podziwiać kolumny zwieńczone arkadami. Odwiedzając poszczególne pomieszczenia szczególną uwagę przykuwa Złoty Salon (hiszp. Salón Dorado) i jego kunsztownie wykonana, bogata ornamentyka.

Plaza del Pilar

To główny plac, którego z pewnością nie ominiesz, jeśli zamierzasz aktywnie zwiedzać miasto. To właśnie w tym miejscu skupionych jest bowiem wiele zabytków architektonicznych, takich jak: Bazylika Nuestra Señora del Pilar, Katedra La Seo, ratusz oraz słynna giełda – La Lonja.

Przechadzając się po Plaza del Pilar warto zwrócić też uwagę na znajdujące się tam rzeźby. Pierwsza z nich, przedstawiająca ogromną kulę ziemską (stąd też jej nazwa Bola del Mundo, czyli Kula Ziemska) usytuowana jest przy Bazylice.

Plaza del Pilar
Plaza del Pilar

Druga ciekawa rzeźba, a właściwie fontanna, to wybudowana w 1991 r. Fuente de la Hispanidad (pot. tłum. Fontanna Hiszpańskości). Jej nietypowa konstrukcja w niczym nie przypomina tradycyjnie rozumianej fontanny… Ogromnej wielkości kamienne bloki w połączeniu z przepływającymi strumieniami wody nabierają jednak całkiem innego znaczenia, gdy spojrzymy na nie z większego dystansu. Zobaczymy wówczas, że cała konstrukcja przedstawia zarys Ameryki Łacińskiej.

Acuario Fluvial

Saragossa ma też kilka atrakcji, które szczególnie spodobają się dzieciom. Jedną z nich jest Akwarium Fluvial. Zajmuje ono powierzchnię blisko 8000 m2, a pełna ekspozycja rozmieszczona jest na dwóch piętrach. Celem twórców tego miejsca było zaprezentowanie bioróżnorodności fauny zamieszkującej koryta rzeczne.

Acuario Fluvial w Saragossie
Acuario Fluvial w Saragossie

W Akwarium Fluvial możemy zobaczyć zwierzęta zamieszkujące pięć różnych rzek (Nil, Mekong, Amazonka, Darling-Murray i Ebro) znajdujących się na pięciu różnych kontynentach. Łącznie żyje tutaj około 5000 osobników pochodzących z 300 różnych gatunków. Wizyta w tym miejscu to znakomity pomysł na połączenie zabawy z nauką i aktywne spędzenie czasu.

Z jakich muzeów słynie Saragossa?

Nie ważne, czy masz kilka czy kilkadziesiąt lat, w Saragossie na pewno znajdziesz miejsce, które zdobędzie Twoje serce. Wśród bardziej nietypowych muzeów w stolicy Aragonii można wymienić:

 • Museo de la Cerveza La Zaragozana – muzeum poświęcone historii piwa z naciskiem na piwo marki La Zaragozana.
 • Museo de las Termás Públicas de Caesaragusta – muzeum urządzone w dawnych Termach Publicznych (I w. p.n.e. – IV w. n.e.) przedstawiające wybrane aspekty z życia Rzymian – w tym w szczególności te, które dotyczyły higieny.
 • Museo de los Faroles y Rosario de Cristal – w kolekcji muzeum znajdziemy dużą ilość lampionów, świetlistych platform i innych „świecących akcesoriów” używanych podczas różnych świąt w Hiszpanii (głównie w Saragossie).
 • Museo de Tapices de la Catedral del Salvador – to jedna z najlepszych na świecie kolekcji średniowiecznych i renesansowych dywanów należąca do katedry La Seo.
 • Museo de la Magia de Aragón – jedyne w swoim rodzaju muzeum magii to doskonałe miejsce dla każdego miłośnika sztuki iluzji!
 • Museo del Fuego y de los Bomberos – po polsku: Muzeum Ognia i Strażaków. Czy trzeba mówić coś więcej? Świetne miejsce do odwiedzin z dziećmi.
 • Museo Paleontológico: Sala Lucas Mallada – muzeum paleontologiczne, czyli coś małych i dużych fanów dinozaurów.
 • Museo Pilarista – wizyta w tym muzeum pozwoli nam poznać sztukę sakralną od XVI wieku do czasów współczesnych.
 • Museo Patio de la Infanta – choć kolekcja tego muzeum nie jest ogromna, to warto je odwiedzić chociażby ze względu na dziesięc obrazów Francisco Goi, które znajdziemy w tym miejscu.
 • EMOZ – czy zdarzyło Ci się odwiedzić już muzeum origami? Jeśli nie, to właśnie masz ku temu niepowtarzalną okazję!

Inne zabytki w Saragossie i miejsca, które warto zobaczyć:

 • Stare Miasto
 • Dzielnica El Tubo de Zaragoza, gdzie warto spróbować lokalnych tapas
 • Puente de Piedra – kamienny most nad rzeką Ebro
 • Torre del Agua
 • Kościół Iglesia de San Pablo
 • Kościół Iglesia de San Miguel de los Navarros
 • Kościół Iglesia de Santa Engracia
 • Monasterio de Piedra – Kamienny klasztor w prowincji Saragossa (miejscowość Nuévalos)

Saragossa jako baza wypadowa do Cinco Villas

Sos del Rey Católico - miasteczko w komarce Cinco Villas
Sos del Rey Católico – miasteczko w komarce Cinco Villas

Cinco Villas (hiszp. Pięć Miasteczek) to zespół 31 miasteczek usytuowanych na północny-zachód od miasta Saragossa. Tworzą one razem komarkę (rodzaj jednostki administracyjnej w Hiszpanii) o wielkości blisko 3000 km2. Jeśli lubisz ucieczkę od cywilizacji i zwiedzanie Hiszpanii od tej mniej znanej strony, to Cinco Villas z pewnością Ci się spodoba.

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY