Muzeum Skarbu San Gennaro w Neapolu

Skarby i klejnoty często kojarzą się z odległą historią bądź bajkami dla dzieci, ale nic bardziej mylnego. Prawdziwe bogactwo godne królów odkryć możecie, wybierając się na wycieczkę na południe Włoch, bo Neapolu, w Muzeum Skarbu San Gennaro, skrywa się Tesoro di San Gennaro – kolekcja uważana za najcenniejszy skarb na świecie. 

Muzeum Skarbu San Gennaro znajduje się przy kaplicy, która jest częścią imponującej Katedry w Neapolu. Kaplica Skarbu San Gennaro wybudowana została w XVII wieku jako podziękowanie świętemu za pomoc w przetrwaniu trudnych dla Neapolu czasów. Tradycja ofiarowania darów patronowi miasta kontynuowana była przez wiele wieków. Świątynia regularnie przyjmowała niezliczone dary nie tylko od królów, cesarzy czy papieży, ale też od zwykłych ludzi. Jednym ze sławnych darczyńców był nawet sam Napoleon Bonaparte.

Wraz ze wzrostem wielkości i wartości kolekcji nastała konieczność ich katalogizacji oraz organizacji. Muzeum zostało otwarte właśnie w odpowiedzi na tę potrzebę. Dzięki projektowi finansowanemu przez fundusze europejskie oraz prywatne dziś ten obiekt kultury, do którego wejście znajduje się tuż pod arkadami neapolitańskiej katedry, nie tylko pozwala utrzymać skarb San Gennaro w porządku, ale też ułatwia zainteresowanym otoczenie się skarbami i odkrywanie ich tajemnic.

Kaplica Skarbu San Gennaro

Umieszczona w katedrze w Neapolu, niewielka, barokowa Cappella del Tesoro di San Gennaro, wzniesiona została na planie krzyża greckiego. Choć to prezbiterium jest szczególnie istotną częścią kaplicy, w jego pobliżu znajdziecie też sześć mniejszych, zasługujących na uwagę ołtarzy. Dwa z nich umieszczone są po bokach, a cztery mniejsze znajdują się u podstaw filarów. Godne uwagi są umieszczone wokół kaplicy reprezentacje patronów miasta, chroniących Neapol przed katastrofami. Wyjątkowa jest tam również dwupołaciowa kopuła, stworzona na wzór tej, która kryje Bazylikę San Pietro. W pobliżu kaplicy znajduje się pokryta marmurem, zdobiona freskami zakrystia, na której ścianach widnieją wyjątkowe obrazy i która prowadzi zwiedzających do sal muzeum San Gennaro.

Cud świętego Januarego

W sercu kaplicy, wzniesionej w podzięce świętemu Januaremu, prezentowane są drogocenne relikwie patrona miasta. To właśnie na będącym w prezbiterium ołtarzu głównym można obejrzeć fiolki z krwią świętego, nad którymi widnieje jego popiersie, trzymające kości czaszki Świętego. To pierwszy ze skarbów, jaki znajduje się jeszcze przed wejściem do muzeum. Wśród wierzących funkcjonuje przekonanie mówiące o cudownym upłynnianiu krwi świętego, którego Włosi jak i turyści mają być świadkami trzy razy do roku.

Co odkryjecie zwiedzając muzeum San Gennaro?  

Wejście do Muzeum Skarbu San Gennaro to szansa na odkrycie obiektu o wyjątkowej wartości nie tylko artystycznej, ale także duchowej i historycznej. Eksponaty i muzealne gabloty umieszczone są na czarnym tle, co dzięki pięknemu oświetleniu pozwala wydobyć blask szlachetnych kamieni i surowców. Muzealna kolekcja gromadzi biżuterię, przedmioty i szaty liturgiczne, obrazy, naczynia oraz relikwiarze. Wszystkie okazy wykonane są oczywiście ze złota, srebra, kamieni szlachetnych i najbardziej drogocennych materiałów. Część z nich to nieocenionej wartości eksponaty stworzone na specjalne zamówienie przez złotników Szkoły Neapolitańskiej.

Najwspanialsze okazy Museo Tesoro di San Gennaro

Wśród sławnych dzieł sztuki eksponowanych w muzeum znajdują się naszyjnik San Gennaro, składający się z trzynastu ogniw z litego złota, na których umieszczono krzyże nabijane brylantami oraz złoty kielich mszalny z 1761 roku, wysadzany rubinami, szmaragdami i diamentami. Nie sposób też przejść obojętnie obok płaszcza San Gennaro, pokrytego kamieniami szlachetnymi i emaliami, przedstawiającymi znaki heraldyczne rodziny.

Najwspanialszym eksponatem Tesoro di San Gennaro jest jednak srebrno-złota Mitra Gemmata di San Gennaro, uchodząca za jeden z najcenniejszych przedmiotów nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie. W wykonanej przez Matteo Treglia, ważącej 18kg mitrze, umieszczone są aż 3694 kamienie szlachetne, wśród których są rubiny, szmaragdy i diamenty. 

Zwiedzanie muzeum

Jeśli od samego blasku błyskotek bardziej interesują Was ich losy zanim trafiły do gabloty, koniecznie zaopatrzcie się w audioprzewodnik, dzięki któremu godzinny spacer między najwspanialszymi skarbami Neapolu naszpikowany będzie ciekawymi informacjami. Przemierzając muzealne korytarze każdy może też skorzystać z aplikacji mobilnej, dzięki której zgłębicie historię oraz sekrety dzieł sztuki, będących częścią Tesoro di San Gennaro. Ta sama aplikacja informuje również zainteresowanych o zbliżających się, organizowanych przez muzeum wydarzeniach. Dzięki temu możecie zaplanować wizytę w skarbcu tak, by była ona jak najbardziej kompletna i sprostała Waszym oczekiwaniom.

Kończąc wizytę w muzeum, możecie zabrać namiastkę chronionego w nim skarbu do domu, kupując w sklepie z upominkami replikę bądź inną pamiątkę z wizerunkiem San Gennaro.

Muzeum w domowym zaciszu

Dzięki multimedialnym treściom oferowanym przez muzeum, zwiedzający mają także możliwość odkrycia eksponatów bez konieczności odbywania wycieczki do Neapolu. Przyglądając się wirtualnej wizualizacji muzealnej przestrzeni z zacisza własnego domu, oglądając filmy oraz wsłuchując się w komentarze przewodników, każdy ma szansę przeżyć namiastkę tej atrakcji i poznać tajniki tego niezwykłego miejsca.

Informacje praktyczne

Muzeum Skarbu San Gennaro na mapie

Odkryj region Kampanii

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY