Strona głównaPeruRuiny Sacsayhuaman

Ruiny Sacsayhuaman

Według peruwiańskiego kronikarza Inca Garcilaso de la Vega, Sacsayhuaman stanowiło największe dzieło architektoniczne Inków. 

Sacsayhuaman znajduje się na wysokości 3700 m n.p.m., około 2 kilometry na północ od Rynku Głównego w Cuzco. Uważa się, że konstrukcję rozpoczęto w już w XV wieku podczas panowania władcy Pachacuteca. Tysiące mężczyzn pracowało w pobliskich kamieniołomach, by wydobyć materiał niezbędny do budowy. Następnie transportowali kamienie na wzgórze miasta Cuzco.

Gdy w 1533 roku Hiszpanie wkroczyli w okolice imperialnej stolicy, Sacsayhuaman służyła jako inkaska twierdza, którą Capac skutecznie obronił przed atakami wroga. Niestety Francisco Pizarro ponowił próbę zdobycia twierdzy. W 1536 roku wysłał tam swojego brata, Juana. Ta krwawa bitwa przyniosła zwycięstwo Hiszpanom. W rezultacie rozebrano inkaską fortecę, a jej kamienie wykorzystano do budowy obiektów sakralnych i kolonialnych w centrum miasta. 

WARTO WIEDZIEĆ: Szacuje się, że do współczesnych czasów Sacsayhuaman zachowało niecałą połowę dawnej struktury.

Architektura Sacsayhuaman 

Zgodnie z pierwotnymi założeniami Pachacuteca projekt Sacsayhuaman przypomina głowę pumy, natomiast granice sąsiadującego z nią Cuzco zostały zmodyfikowane tak, by nadać im kształt reszty ciała zwierzęcia. Jeśli przyjrzeć się mapie, to owy niesamowity kontur został zachowany do dziś!

Ruiny Sacsayhuaman z lotu ptaka
Ruiny Sacsayhuaman z lotu ptaka

W twierdzy znajdują się zarówno konstrukcje o przeznaczeniu sakralnym, jak i budynki mieszkalne. Można zobaczyć tam również magazyny, akwedukty, drogi, wieże i kapliczki. Fundamenty wykonano z wapienia sprowadzonego miejscowości Yucay, oddalonej o około 15 kilometrów. Dziś jego kamienne mury zabytku są dobrze utrzymane. Każdy kamień idealnie do siebie pasuje, co dowodzi umiejętnościom architektonicznym Inków.

WARTO WIEDZIEĆ: Puma była dla Inków świętym zwierzęciem, dlatego też ruiny Sacsayhuaman wraz z miastem Cuzco z lotu ptaka tworzą jej kontur.

Dlaczego warto odwiedzić ruiny? 

W czasach prekolumbijskich Inkowie wykorzystywali to miejsce do licznych ceremonii. Tę tradycję kultywują ich potomkowie. Każdego roku, 24-ego czerwca w ruinach obchodzone jest „Inti Raymi”, czyli Święto Słońca ku czci boga Inti. Wtedy odbywa się tam przedstawienie teatralne, które opowiada o historii inkaskiego imperium. Całości dopełniają pokazy tradycyjnego tańca i muzyki.

Obchody tradycyjnego święta Inti Raymi
Obchody tradycyjnego święta Inti Raymi

Ponadto, ruiny Sacsayhuaman oferują niesamowity widok na Cuzco. Widać stamtąd święte dla Inków szczyty, takie jak Ausangate czy Pachatusán.

WARTO WIEDZIEĆ: Słowo Sacsayhuaman w języku keczua oznacza „miejsce, w którym jastrząb jest nasycony”. 

Informacje praktyczne

Ruiny Sacsayhuaman na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY