Kto przynosi dzieciom świąteczne prezenty w Hiszpanii?
5 (100%) 2 votes

Oprócz Świętego Mikołaja w tradycji każdego kraju istnieje wiele innych postaci, które związane są z Bożym Narodzeniem. Nie inaczej jest w przypadku Hiszpanii.

Ogólnie przyjmuje się, że prezenty w Hiszpanii wręczane są 6 stycznia – podczas Święta Trzech Króli. W wielu regionach żywe są jednak także lokalne tradycje, które cieszą się dużym powodzeniem. Przyjrzyjmy się bliżej najbardziej wyczekiwanym przez najmłodszych postaciom w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Kto przynosi dzieciom świąteczne prezenty w Hiszpanii? // Hispanico.pl
Kukła przedstawiająca El Olentzero.

El Olentzero

Ta postać znana jest mieszkańcom Kraju Basków oraz Nawarry. El Olentzero to doświadczony i nobilitowany górnik, który każdego 25 grudnia odwiedza dzieci, by wręczyć im prezenty. Jeszcze do niedawna często przedstawiano go z fajką, jednak powoli odchodzi się od tego wizerunku, by nie dawać złego przykładu najmłodszym.

El Apalpador

Inna nazwa tej postaci to Pandigueiro. Podobnie jak w przypadku El Olentzero jest on górnikiem, ale dla odmiany nie w Kraju Basków, a w Galicji. El Apalpador swoje prezenty wręcza też ciut wcześniej, bo 24 grudnia. Z wyglądu nie przypomina zwykłego człowieka – bardziej giganta! Przez cały rok intensywnie pracuje w kopalni węgla, by podczas Świąt Bożego Narodzenia zejść z gór, sprawdzić jak sprawują się dzieci i wręczyć im podarki oraz małą przekąskę – gorące kasztany!

El Esteru i las Anjanas

Kto przynosi dzieciom świąteczne prezenty w Hiszpanii? // Hispanico.pl
Postać El Esteru, fot. http://bit.ly/2koJxZX

W hiszpańskiej tradycji bożonarodzeniowej znajdziemy także postać imieniem Esteru – drwala z Kantabrii, który największą sławą cieszy się w miejscowości Ruiseñada. Z wyglądu przypomina nieco baskijskiego Olentzero, a towarzyszem jego podróży jest osioł.

Oprócz postaci Esteru w Kantabrii znane są też las Anjanas. To mitologiczne wróżki, które 6 stycznia w niektórych rejonach Kantabrii przynoszą prezenty najmłodszym.

El Angulero

W tym przypadku mówimy o dość młodej tradycji, którą można spotkać w niektórych częściach Asturii. El Angulero został stworzony jako alternatywa dla Świętego Mikołaja. Wygląd tej postaci bazuje na wizerunku El Olentzero. W tym przypadku brodaty dobrodziej nie jest jednak górnikiem, a rybakiem. Podarki dla dzieci przynosi natomiast 24 grudnia.

El Tió de Nadal (inaczej: Caga Tió)

Na koniec najbardziej zabawna postać ze wszystkich, którą bez trudu odnajdziemy podczas jarmarków bożonarodzeniowych w Katalonii. El Tió de Nadal to kawałek pnia, którego karmi się od 8 do 25 grudnia. Kulminacyjnym punktem jest ostatni dzień, kiedy to za pomocą specjalnej piosenki i uderzeń kijem zachęca się naszego bohatera do… wydalenia z siebie świątecznych łakoci ;). Zobaczcie, jak to wygląda w praktyce:

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar