Obchody Semana Santa w Hiszpanii

Po niedzieli Palmowej, rozpoczynającej obchody Wielkiego Tygodnia, cała chrześcijańska część świata przygotowuje się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W Hiszpanii ten czas nazywany jest Semana Santa, a jego obchody, jak przystało na kraj słynący z fiest, są niezwykle barwne, odwołujące się do wielowiekowej tradycji i religii.

Procesje podczas obchodów Semana Santa przechodzą przez ulice każdego hiszpańskiego miasta. W zależności od regionu, przygotowania do Świąt Wielkanocnych różnią się nieco między sobą. Na północy kraju, procesje odbywają się głównie przy dźwiękach bębnów i kołatek, na południu – są bardziej głośne, połączone ze śpiewami. Najbardziej tradycyjne obchody mają miejsce w Sewilli, gdzie liczba procesji odbywających się podczas Wielkiego Tygodnia sięga nawet 300!

Cofradías

Procesje przygotowywane są przez członków bractw religijnych cofradías, skupionych wokół konkretnej parafii. Do obchodów poprzedzających Święta Wielkanocne przygotowują się oni dużo wcześniej, niekiedy nawet cały rok.

Przemarsz każdej procesji odbywa się ściśle wyznaczoną trasą i kończy się w kościele, do którego należy dane zgromadzenie. Najwięcej cofradías, bo ponad 60, istnieje w Sewilli. Najstarsze z nich (Cofradía Penitencial de la Santa Vera Cruz z Valladolid z Kastylii i Leonu) działa nieprzerwanie od XV wieku. Poszczególne bractwa różnią się między sobą kolorami szat.

Procesje

Procesje odbywają się w dzień jak i w nocy przy zgaszonych latarniach. Ulice są wówczas rozświetlone jedynie blaskiem świec. Niektórym pochodom towarzyszą dźwięki bębnów, podczas gdy inne posuwają się w rytm intonowanych pieśni religijnych. Uroczyste przemarsze trwają zazwyczaj kilka godzin, przemieszczając się wolno ulicami miast wypełnionymi zapachem kadzidła. Wśród licznych procesji można znaleźć także dziecięce, które skupiają najmłodszych uczestników.

Costaleros

Mimo różnic między obchodami Semana Santa w poszczególnych regionach Hiszpanii, większość elementów, które się na nie składają, jest podobna. I tak w każdej procesji widać pasos, czyli grupy rzeźb przedstawiające biblijne sceny związane z męką Pańską. Często są to średniowieczne arcydzieła przedstawiające wizerunek Chrystusa lub Matki Boskiej udekorowane kwiatami.

Ponieważ te ruchome ołtarze ważą często ponad tonę, niosą je atletycznie zbudowani costaleros. I mimo że podczas marszu pozostają oni praktycznie niewidoczni (znajdują się pod niesioną na barkach platformą), od strony fizycznej to właśnie oni mają do wykonania najcięższe zadanie. Zobaczcie, jak się do tego przygotowują:

Nazarenos

Wokół pasos widać zakapturzone postaci żałobników. Są to przebrani w habity nazarenos. Ich strój, zakrywający całe ciało i zakończony stożkowatym kapturem, mimo że kojarzony jest często z ruchem Ku Klux Klan, w rzeczywistości jest symbolem pokuty.

Istnieje kilka rodzajów nazarenos: Nazarenos de fila idą w równych rzędach, otaczając platformę. Nazarenos de luz to Ci, którzy niosą palące się gromnice. Penitentes to Nazarejczycy niosący na ramieniu drewniane krzyże (wyróżniają się tym, że nie posiadają stożkowatego kaptura). Natomiast Nazarenos portadores niosą przedmioty należące do bractw: insygnia, księgi, a także głośniki.

Semana Santa jako atrakcja turystyczna

Procesje w Hiszpanii towarzyszące Semana Santa mają przede wszystkim wymiar religijny. Mimo to stanowią też swoistą atrakcję turystyczną, przyciągającą tłumy gapiów pragnących na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób celebruje się tutaj obchody Wielkiego Tygodnia i Święta Wielkanocne.

Hiszpanie czynnie uczestniczący w pochodach także kierują się różnymi pobudkami. Jedni przeżywają Semana Santa w wymiarze religijnym, podczas gdy inni traktują obchody jako okazję do spotkań ze znajomymi lub tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Pochody kończą się w Wielką Sobotę. Wtedy to w Hiszpanii panuje nastrój zadumy, by już w niedzielny poranek dźwięki dzwonów ogłosiły wszystkim radosną nowinę, mówiącą o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to także sygnał do rozpoczęcia wielkanocnej fiesty na ulicach hiszpańskich miast.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.