Góry Anaga na Teneryfie

Wyspy Kanaryjskie to wspaniała pogoda, najpiękniejsze plaże i doskonałe kurorty. Ale czy wiesz, że także tutaj możesz zobaczyć jeden z najwspanialszych górskich krajobrazów w Hiszpanii?

Góry Anaga to jeden z najstarszych rejonów na Teneryfie. Ukształtowany około 7 mln lat temu masyw górski od 2015 roku jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO. Dotarcie do Gór Anaga jest bardzo łatwe, ponieważ znajdują się one w północno-wschodniej części wyspy, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch dużych miast: Santa Cruz de Tenerife oraz San Cristóbal de la Laguna

Park Krajobrazowy w górach Anaga

Trekking i wspinaczka górska to jedno, ale Sierra de Anaga ma do zaoferowania znacznie więcej. Mówiąc konkretniej, mam na myśli Park Krajobrazowy Anaga, który zajmuje powierzchnię około 14500 ha. Co można zobaczyć na jego terenie?

Wbrew pozorom są to nie tylko majestatyczne, wysokie góry na tle kanaryjskiego wybrzeża. Zachwyt wzbudzają także liczne wąwozy, skarpy i doliny przez które prowadzą tutejsze szlaki. Co ciekawe, Park Krajobrazowy Anaga to także miejsce, w którym znajdziemy niewielkie skupiska ludzi. Około 25 małych osad i gospodarstw jest zamieszkiwanych przez mniej więcej 2000 osób. Są to głównie rolnicy uprawiający rośliny typowe dla tego regionu wyspy, np. bataty, ziemniaki, ñames, winorośl i różne drzewa owocowe.

Północno wschodnią część wyspy zajmuje Park Wiejski Anaga na Teneryfie. Na zdjęciu wioska Taganana
Północno wschodnią część wyspy zajmuje Park Wiejski Anaga na Teneryfie. Na zdjęciu wioska Taganana

WARTO WIEDZIEĆ: Jednym z najpopularniejszych punktów obserwacyjnych w górach Anaga jest Mirador Cruz Del Carmen. Roztaczają się stamtąd przepiękne widoki na wyspę.

Flora i Fauna na terenie Sierra de Anaga

Góry Anaga (Teneryfa) porastają gęste lasy wawrzynowe
Góry Anaga (Teneryfa) porastają gęste lasy wawrzynowe

Góry Anaga to prawdziwa kopalnia endemicznych gatunków zwierząt i roślin. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni ilością ptaków, które zamieszkują ten rejon Teneryfy. W tym obszarze są one objętą szczególną ochroną, ponieważ w przypadku wielu gatunków jest to jedyne miejsce na Ziemi, w którym możemy je zobaczyć na wolności. Równie istotne pod kątem fauny jest dno morskie, które także jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO. 

Góry Anaga – Informacje praktyczne

Góry Anaga możesz przemierzać na własną rękę, jednak dobrym pomysłem jest zarezerwowanie jednej z wielu wycieczek, które są organizowane po tym terenie. Zobacz dostępne wycieczki >

Góry Anaga na mapie


Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY