Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiTarifa - Miasto surferów na wybrzeżu Costa de la Luz

Tarifa – Miasto surferów na wybrzeżu Costa de la Luz

Położona nad Morzem Śródziemnym Andaluzja kryje nie tylko sporo zabytków, ale także idealne plaże dla kitesurferów. Oto miejsce, w którym znajdziesz najlepsze z nich!

Tarifa to najbardziej wysunięte na południe miasto w Europie, które położone jest w prowincji Kadyks. Znajdujące się tutaj punkty widokowe (np. Mirador del Estrecho, Isla de las Palomas) przy dobrej pogodzie pozwalają zobaczyć zarysy północnej Afryki, od której z tego miejsca dzieli nas zaledwie 14 km. Ale wakacje w Tarifie to nie tylko kwestia pięknych widoków. Sprawdźmy zatem, jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć w tym mieście.

Stare miasto i zabytki w Tarifie (Casco Antiguo)

Jednym z najważniejszych zabytków w Tarifie jest brama Puerta de Jerez. Wybudowana w XIII wieku była jedną z kilku bram, które otaczały miasto i miały za zadanie je chronić. Dziś Puerta de Jerez stanowi umowną granicę między starą i nową częścią miasta. Przekraczając ją, wchodzimy w ciasne i kręte uliczki starówki. Warto zostać tutaj na dłużej, kosztując lokalnych specjałów w jednej z wielu tutejszych restauracji i kawiarenek.

Panorama Tarify i wybrzeże Afryki w tle
Panorama Tarify i wybrzeże Afryki w tle

Castillo de Tarifa (Castillo de Guzmán el Bueno)

Zamek w Tarifie to bez wątpienia najbardziej emblematyczny zabytek w całym mieście. Wybudowany w I wieku przez kalifa Kordoby Abd-ar-Rahmana III stanowił ważny punkt strategiczny w tej części Półwyspu Iberyjskiego. W późniejszych stuleciach, gdy muzułmanie zostali wyparci z Hiszpanii, zamek przejął Alonso Pérez de Guzmán (zwany Dobrym, hiszp. el Bueno). Człowiek ten zapisał się w historii miasta swoim bohaterskim czynem, poświęcając życie syna w imię ochrony miasta.

CIEKAWOSTKA: Castillo de Tarifa to znakomity punkt widokowy na miasto i wybrzeże.

Castillo de Tarifa (Castillo de Guzmán el Bueno)
Castillo de Tarifa (Castillo de Guzmán el Bueno)

Iglesia de San Mateo

To główny kościół w Tarifie, który został wzniesiony na ruinach dawnego meczetu. Jego powstanie historycy datują na rok 1506, choć pierwsza wzmianka o tej świątyni pochodzi dopiero z 1534 roku. To co w tym przybytku religijnym zasługuje na szczególną uwagę to przede wszystkim barokowa fasada, którą zaprojektował Torcuato Cayon de la Vega (1774). Warto zobaczyć także Capilla del Sagrario – okrągłą kaplicę dobudowaną w XVIII wieku i odrestaurowaną w 1899 roku.

Kościół Iglesia de San Mateo w Tarifie
Kościół Iglesia de San Mateo w Tarifie

Najlepsze Plaże w Tarifie

To co przyciąga wszystkich na plaże w Tarifie to nie tylko kilometry złotego piasku. Nieocenioną zasługę ma pod tym względem wiatr Levante (hiszp. Viento de Levante), który właśnie w Tarifie nabiera na sile. To tutaj miłośnicy sportów wodnych znajdą jedne z najlepszych miejsc w Hiszpanii do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu. Zanim jednak ruszysz z deską na podbój fal, zobacz które plaże w Tarifie nadają się do tego najlepiej:

  • Playa de Bolonia – aby dotrzeć na tę plażę, przyda Ci się samochód (możesz go wynająć tutaj). Playa de Bolonia znajduje się bowiem 25 km od centrum miasta. A dlaczego w ogóle warto udać się właśnie tutaj? Odpowiedzią jest jej długość plaży, która wynosi blisko 4 km oraz doskonałe warunki zarówno do uprawiania sportów wodnych, jak i leniwego plażowania. Playa de Bolonia to piękna, szeroka plaża, która jest dowodem na to, że dziewicze zakątki Europy są bliżej niż nam się wydaje.
  • Playa de los Lances – główna plaża w Tarifie również może pochwalić się niebotyczną wielkością. Jej długość przekracza 7 km, a szerokość miejscami przekracza 120 m. Playa de los Lances posiada znakomitą infrastrukturę (bary, toalety, prysznice, parking), dzięki czemu wybierana jest przez wielu turystów.
  • Playa Río Jara – bardzo popularna plaża wśród miłośników kitesurfingu. Oferuje doskonałe warunki do uprawiania tego sportu także przez osoby początkujące. Wszystko za sprawą przecinającej tę plażę rzeki (Río de la Jara), która miejscami tworzy płytkie jeziorka pozwalające na bezpieczne poznanie zasad kitesurfingu przed wypłynięciem na morskie fale.
  • Playa Punta Paloma – tę plażę docenią osoby, które szukają ucieczki od zgiełku miasta i tłumu turystów. Mimo że Playa Punta Paloma jest oddalona o 10 km od centrum Tarify, to warto odwiedzić to miejsce, jeśli szukacie spokoju i pięknych widoków.
  • Playa Chica – niewielka plaża miejska w okolicy portu. Wody tutaj są spokojne, a fale niewielkie. To dobre miejsce do odpoczynku i plażowania. Surferom raczej ciężko będzie się tutaj odnaleźć.
  • Playa Valdevaqueros – ta plaża usytuowana jest w pobliżu Playa de los Lances i podobnie jak jej większa siostra oferuje znakomite warunki do uprawiania kitesurfingu.

Rejsy z delfinami i wielorybami

Cieśnina Gibraltarska (nad którą położona jest Tarifa) stanowi część Międzykontynentalnego Rezerwatu Biosfery UNESCO. Z tego powodu jedną z popularniejszych atrakcji w tym rejonie są rejsy statkami, w trakcie których możesz obserwować delfiny i wieloryby w ich naturalnym środowisku. Przy odrobinie szczęścia być może uda Ci się zobaczyć wszystkie siedem gatunków waleni, które pływają w tych wodach.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli interesują Cię atrakcje naturalne i lubisz odpocząć z dala od cywilizacji, odwiedź rezerwat przyrody Parque Natural de Los Alcornocales, który znajduje się w Tarifie.

Ruiny miasta Baelo Claudia

Ruiny miasta Baelo Claudia
Ruiny miasta Baelo Claudia

22 km od Tarify możesz przenieść się w czasie za sprawą ruin starożytnego miasta Baelo Claudia. Wybudowane przez Rzymian pod koniec II wieku p.n.e. pełniło kiedyś funkcję wioski rybackiej oraz istotnego punktu handlowego. Ruiny, które zachowały się do czasów dzisiejszych są znakomitym przykładem antycznej architektury. Możemy zwiedzić tu dawne rzymskie forum, pozostałości po świątyniach, budynkach administracyjnych, domach, manufakturach i sklepach.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY