El Día de los Santos Inocentes

Chociaż cały okres bożonarodzeniowy w Hiszpanii to z pewnością czas śmiechu i zabawy, jest jeden dzień w roku, który w sposób szczególny poświęcono wyłącznie żartom i rozrywce.

El Día de los Santos Inocentes (tłum. Dzień Świętych Niewiniątek) to odpowiednik polskiego Prima Aprilis, który w Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych wypada rokrocznie 28 grudnia.

Nazwa tego święta upamiętnia małe dzieci, zabite z rozkazu króla Heroda za czasów Jezusa. Herod nakazał wymordować wszystkich chłopców z Betlejem i okolic, którzy nie skończyli dwóch lat. W ten sposób miał zabezpieczyć się przed rywalem. Młode, dziecięce ofiary nazywa się Santos Inocentes (tłum. Święci Niewinni) – jako, że byli zbyt młodzi i zbyt niewinni na popełnienie jakichkolwiek grzechów.

Inocentadas, czyli żarty po hiszpańsku

Podczas El Día de los Santos Inocentes w Hiszpanii wszyscy robią sobie żarty (bromas) i płatają psikusy. Powszechne jest także podawanie przez media nieprawdziwych informacji. Żarty z okazji tego dnia nazywają się Inocentadas. Bardzo częstym dowcipem, zwłaszcza wśród najmłodszych, jest przyklejanie na plecy innych osób papierowych ludzików, tak zwanych monigote. Obecnie w internecie można znaleźć wiele mniej lub bardziej nietypowych pomysłów na zaskoczenie swoich znajomych podczas El Día de los Santos Inocentes.

Znane żarty w wielkim świecie

Sławne osoby również urządzają sobie żarty. Zazwyczaj używają do tego mediów społecznościowych: dla przykładu, Gerard Pique, zawodnik FC Barcelony, ogłosił na Twitterze narodziny swojego dziecka. Bramkarz Realu Madryt powiadomił zaś swoich fanów, że zamierza zrezygnować z kariery i poświęcić się innym wyzwaniom, a piosenkarz Alejandro Sanz postanowił przejść na „muzyczną emeryturę”. Tego dnia często ogłasza się również bardzo zaskakujące transfery piłkarskie.

Najciekawsze obchody El Día de los Santos Inocentes

Z okazji El Día de los Santos Inocentes w Hiszpanii odbywa się również seria różnych zabawnych wydarzeń. Dla przykładu, w miejscowości Fraga w Aragonii młodzież rzuca w siebie jajkami. Z kolei w regionie Walencji można trafić na obchody la Fiesta de los Locos, które polegają na paradach głownie młodych ludzi, ubranych w krzykliwe stroje i makijaże.

Prawdopodobnie najciekawsze obchody tego dnia mają miejsce w Ibi, nieopodal Alicante. Tam bowiem odbywa się satyryczna bitwa Els Enfarinats, w której stronami są władza i opozycja. Za broń w bitwie służy głównie mąka i jajka. W „walce” biorą udział między innymi burmistrz, sędzia i prokurator :).

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY