Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiFuerteventura - Największe atrakcje i Ciekawe miejsca

Fuerteventura – Największe atrakcje i Ciekawe miejsca

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Często bywa nazywana plażą Wysp Kanaryjskich. Tak przynajmniej żartują czasem mieszkańcy i turyści, którzy mieli okazję poznać jej piaszczyste wybrzeże.

Fuerteventura to najstarsza i najdłuższa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej niekończąca się linia brzegowa (ok. 340 km) składa się w głównej mierze z szerokich plaż pełnych białego piasku. Mówi się, że ten ostatni nawiewany jest częściowo przez ciepłe wiatry z Sahary, którą od tej hiszpańskiej wyspy dzieli w przybliżeniu zaledwie 100 km. Trudno powiedzieć, ile w tym prawdy. Faktem jest jednak, że idealne warunki do plażowania panują tutaj przez wszystkie 365 dni w roku.

Oasis Park Fuerteventura

Jedną z ciekawszych atrakcji jest ogród zoologiczny Oasis Park Fuerteventura. Odwiedzając to miejsce, będziesz mieć okazję do przebywania ze zwierzętami znacznie bliżej, niż w „standardowych” ogrodach zoologicznych. Jeśli kiedykolwiek marzyło Ci się zdjęcie z ulubionym zwierzęciem, karmienie go lub zobaczenie podczas nietypowych pokazów umiejętności, to w Oasis Park Fuerteventura wszystko to będzie możliwe!

OASIS PARK Fuerteventura - Ogród zoologiczny - Zwiedzanie i Bilety
OASIS PARK Fuerteventura – Ogród zoologiczny – Zwiedzanie i Bilety

Częścią parku jest także ogród botaniczny pełen niezwykłych okazów roślin oraz targ, na którym kupisz zdrową, lokalną żywność oraz rękodzieło. Oasis Park Fuerteventura to także dobry pomysł na rozrywkę dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano wiele atrakcji i zajęć, które oprócz rozrywki dostarczą także garść walorów edukacyjnych.

Wysepka Lobos na 1 dzień

Puertito de Lobos, wysepka Lobos niedaleko Fuerteventury
Puertito de Lobos, wysepka Lobos niedaleko Fuerteventury

Marzyło Ci się kiedyś spędzić dzień na bezludnej wyspie? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że zaledwie 15 minut od Fuerteventury będzie to możliwe. Isla de Lobos to wyjątkowe miejsce, pełne dziewiczych krajobrazów, a od 1968 r. w ogóle nie zamieszkane przez człowieka. Będąc na Fuerteventurze warto zarezerwować sobie choć kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. Zabierz też z sobą sprzęt do snorkelingu – wysepka Lobos to idealna lokalizacja do nurkowania!

Parque Natural Dunas de Corralejo

Wydmy Dunas de Corralejo to obok wydm Dunas de Maspalomas na Gran Canarii, drugie najciekawsze tego typu miejsce na Wyspach Kanaryjskich
Wydmy Dunas de Corralejo to obok wydm Dunas de Maspalomas na Gran Canarii, drugie najciekawsze tego typu miejsce na Wyspach Kanaryjskich.

Pustynny i półpustynny krajobraz Fuerteventury spodoba się wszystkim tym, którzy czasem pragną po prostu uciec od cywilizacji. Dostojne, wielokształtne wydmy to widok, który znajdziemy przede wszystkim w Parku Krajobrazowym Dunas de Corralejo (Parque Natural Dunas de Corralejo). Co ciekawe, właśnie przez ten park przebiega trasa międzynarodowego półmaratonu (Medio Maratón Internacional Dunas de Fuerteventura), który co roku odbywa się na Fuerteventurze.

Piękno wyspy, jej naturalny charakter i duża ilość endemicznych gatunków roślin sprawiły, że została ona doceniona także na arenie międzynarodowej. Od 2009 r. Fuerteventura jest rezerwatem biosfery UNESCO.

Casa de los Coroneles

Casa de los Coroneles (tłum. Dom Pułkowników)
Casa de los Coroneles (tłum. Dom Pułkowników)

Dom Pułkowników w miejscowości La Oliva to budynek z połowy XVII wieku, który pierwotnie należał do rodziny Cabrera Bethencourt. Kiedyś było to miejsce, w którym zarządzano całą wyspą. Dziś oprócz wartości historycznej, ma ono także wartość kulturową. W Casa de los Coroneles odbywają się liczne wystawy i eventy związane przede wszystkim z historią Fuerteventury.

Centro de Arte – Casa Mané

Centrum Sztuki Kanaryjskiej Casa Mané to prywatna inicjatywa Manuela Delgado Camino (pseudonim: Mané). Ten zapalony miłośnik sztuki i artysta w jednej osobie z zamiarem utworzenia muzeum nosił się aż do 1991 roku. Wtedy to postanowił ostatecznie zrealizować swój pomysł. I choć początkowo spotykał się ze sporą krytyką, dziś miejsce nie tylko zachwyca, ale przyciąga zainteresowanie osób z całego świata.

Ekspozycja Casa Mané obejmuje różne dzieła znanych kanaryjskich twórców, np. Césara Manrique, Alberto Agulló, Eduarda Andaluz czy Any de la Puente. W skład kolekcji wchodzą obrazy, fotografie, ceramika, rzeźby, instalacje… Wszystko to zostało przedstawione w pięknym budynku muzeum z XVIII wieku oraz w ogrodzie, w którym znajdziemy też wiele endemicznych gatunków roślin.

Muzeum archeologiczne w miejscowości Betancuria

To jedno z najlepszych miejsc, aby dowiedzieć się więcej o historii Fuerteventury z czasów zanim pojawili się tutaj pierwsi Hiszpanie. Zobaczymy tu liczne eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, które dokumentują życie pierwszych mieszkańców wyspy. Wyroby ceramiczne, narzędzia, mapy, modele i zdjęcia – wszystko to zostało bogato opisane na panelach informacyjnych, co pozwala jeszcze lepiej poznać i zrozumieć przeszłość całego archipelagu.

Salinas del Carmen i Muzeum Soli

Salinas del Carmen, Fuerteventura
Salinas del Carmen, Fuerteventura

Na wschodnim wybrzeżu Fuerteventury, w miejscowości Antigua możemy odwiedzić zakład produkcyjny zajmujący się wydobyciem soli. Mowa o Salinas del Carmen – solniskach, z których za pomocą specjalnych metod odparowywania wody, pozyskiwana jest sól. Oprócz wycieczki, która pokaże Ci infrastrukturę i architekturę całego miejsca, czeka Cię także wizyta w Muzeum Soli. Jego wnętrze powiedzie Cię w podróż przez kulturę, historię i ekologię. Wszystko to obudowane oczywiście wokół tematyki wydobycia soli i tego, jaki wpływ miała ona na różne obszary życia mieszkańców.

Eko-muzeum La Alcogida

Odwiedzić Eko-muzeum La Alcogida, to jak doświadczyć na własnej skórze życia mieszkańców Fueteventury sprzed kilku dekad. Na taką nietypową wycieczkę możesz wybrać się do maleńkiej miejscowości Tefía, która liczy niecałe 300 mieszkańców.

Eko-muzeum La Alcogida tak naprawdę przypomina muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu, czyli potocznie mówiąc: skansen. Do dyspozycji odwiedzających jest siedem domów, które przedstawiają różne rodzaje dawnych, tradycyjnych domostw na Fuerteventurze. Budynki te aż do lat 70. XIX wieku były opuszczone i zaniedbane. Chcąc uchronić je przed całkowitym zniszczeniem, władze wyspy podjęły decyzję o ich odrestaurowaniu i udostępnieniu turystom. Co ciekawe, każdy z domów został nazwany imieniem jego dawnego właściciela.

CIEKAWOSTKA: W Eko-muzeum La Alcogida spotkasz także lokalnych rzemieślników, którzy z wykorzystaniem dawnych maszyn i surowców wytwarzają tradycyjne rękodzieło.

Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero)

Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero), Fuerteventura
Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero), Fuerteventura

Ser majorero jest w kuchni Fuerteventury tym, czym dla polskich górali są oscypki. To już nie tylko kwestia smaku, ale i kultury tej wyspy. To co odróżnia majorero od innych serów to przede wszystkim fakt, że jest on produkowany wyłącznie na Fuerteventurze i wyłącznie z mleka wypasających się tutaj kóz.

To tylko jedna z wielu ciekawostek, których dowiecie się, odwiedzając Museo del Queso Majorero. Na zainteresowanych czeka bowiem ekspozycja licząca 500 m2 powierzchni. Dzięki niej przekonasz się, jak wyglądało życie pasterzy kiedyś i dziś, czego potrzeba do produkcji najlepszego sera majorero, czym wyróżnia się rasa kóz hodowanych na Fuerteventurze oraz jaki związek z tym wszystkim ma rdzenna ludność Wysp Kanaryjskich.

Puerto del Rosario

Puerto del Rosario, Fuerteventura
Puerto del Rosario, Fuerteventura

Stolica Fuerteventury to miasto, w którym czeka nas wiele atrakcji. Do tych najciekawszych należą: najstarsze na wyspie audytorium, centrum sztuki Centro de Arte Juan Ismael, dom muzeum hiszpańskiego pisarza i filozofa Miguela de Unamuno (Casa Museo de Unamuno) oraz park rzeźb na świeżym powietrzu, w którego skład wchodzi ponad 100 unikalnych eksponatów.

Betancuria

Wieża małego kościoła w mieście Betancuria
Wieża małego kościoła w mieście Betancuria

To pierwsze miasto, które zostało założone na Fuerteventurze. Kiedyś stolica wyspy, a dziś – miejsce, w którym znajdziesz jedne z najstarszych budowli i zabytków, takie jak: kościół Iglesia Catedral de Santa Maria de Betancuria, ruiny dawnego konwentu Convento San Buenaventura czy kapliczka Ermita de San Diego. Odwiedzając Betancurię, warto wybrać się też do Mirador Morro Velosa. To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie. Znakomite zdjęcia gwarantowane!

La Oliva

Miasto La Oliva, Fuerteventura
Miasto La Oliva, Fuerteventura

W tym mieście w niedalekiej odległości od siebie znajdziemy opisane wcześniej budynki Casa de los Coroneles i Casa Mané, a także kilka innych ciekawych atrakcji. Na dość niecodzienną wycieczkę możemy wybrać się np. do Muzeum Ziarna (Museo del Grano), które mieści się w budynku z 1819 roku. Bedąc w miejscowości La Oliva, warto odwiedzić też sklep Aloe Vera Fresca Di Fuerteventura. W jego asortymencie znajdziemy mnóstwo produktów wytwarzanych ze świeżego aloesu. Każdy z nich możemy przed zakupem wypróbować i sprawdzić, jak działa.

Caleta de Fuste

Caleta de Fuste, Fuerteventura
Caleta de Fuste, Fuerteventura

Ta miejscowość powstała głównie z myślą o turystach. Znajdziesz tu wszystko co potrzebne do błogiego odpoczynku nad brzegiem morza. Wspaniałe plaże (spokojne i dobre do wypoczynku z dziećmi), krystalicznie czyste dno morskie idealne do nurkowania i znajdująca się tuż obok dzielnica handlowa sprawią, że wypoczynek w tym miejscu będzie z pewnością niezapomniany!

Morro Jable i Półwysep Jandía

Morro Jable, Fuerteventura
Morro Jable, Fuerteventura

Niewielka wioska rybacka jaką kiedyś było Morro Jable to dziś jedno z najbardziej zaludnionych miast na Fuerteventurze. Największą atrakcją w tym rejonie jest Rezerwat Przyrody Jandía (Parque Natural de Jandía), którego celem jest ochrona krajobrazu tej części wyspy. Tutaj też znajduje się najwyższy szczyt Fuerteventury – Pico de las Zarzas mierzący 812 m. n.p.m.

Wioski rybackie i małe kurorty turystyczne

Jeśli lubisz spokój, puste plaże i dobrą kuchnię, odwiedź jedną z małych wiosek rybackich na Fuerteventurze. Dobrym wyborem na początek będą miasteczka El Cotillo lub Giniginamar. Zauroczyć możesz się też w Castillo Caleta de Fuste – małej miejscowości skrojonej idealnie pod turystów. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu, bo urokliwych widoków w tych miejscach nie brakuje…

Jaskinie Cuevas de Ajuy

Gdy będziesz mieć dość upału, to czas na odwiedzenie jednej z powulkanicznych jaskiń znajdujących się na wyspie. Najbardziej znane to znajdujące się w miasteczku Ajuy jaskinie Cuevas de Ajuy. Tunele o długości 1,5 km zbudowane są z jednych z najstarszych skał na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to jeden z powodów, dla którego cały kompleks jaskiń Cuevas de Ajuy otrzymał tytuł Pomnika Przyrody.

Jaskinia Cueva de Llano

Inną propozycją dla wielbicieli tego typu rozrywki może być także jaskinia Cueva de Llano. Jest ona znana niekoniecznie ze względu na swoją wielkość (648 metrów długości), ale z powodu prowadzonych tam badań nad niektórymi gatunkami zwierząt, które zamieszkiwały (lub nadal zamieszkują) wnętrze jaskini.

Najlepsze plaże na Fuerteventurze

Playa de Cofete - Dziewicza Plaża na Półwyspie Jandia
Playa de Cofete – Dziewicza Plaża na Półwyspie Jandia

Fuerteventura słynie ze wspaniałych plaż. Wiedzą o tym zarówno Ci, którzy lubią wylegiwać się na słońcu, jak i wielbiciele sportów wodnych. Nie bez powodu mówi się, że to idealne miejsce dla surferów. Od pozostałych wysp kanaryjskich odróżniają ją silne wiatry, które w połączeniu z wysoką temperaturą (średnia temperatura roczna na Fuerteventurze wynosi 22°C) dają idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych.

Wielbiciele kitesurfingu i windsurfingu poczują się jak ryby w wodzie (szczególnie na pokrytej białym piaskiem plaży Sotavento). Obie te dyscypliny cieszą się na Fuerteventurze popularnością nie tylko wśród amatorów, ale także profesjonalistów. Dowodem na to są odbywające się co roku Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kiteboardingu.

CIEKAWOSTKA: Skoro mowa o mistrzostwach, warto dodać, że na Fuerteventurze odbywają się także Międzynarodowe Mistrzostwa Rybołówstwa Dalekomorskiego.

Wśród najciekawszych plaż na Fuerteventurze możemy wymienić:

 • Plaża Cofete (Playa de Cofete) na Półwyspie Jandía
 • Grandes Playas de Corralejo w miejscowości Corralejo
 • Playa de La Concha
 • Plaża Sotavento (Playa de Sotavento) na Półwyspie Jandía
 • Puertito de Lobos
 • Playa de Gran Tarajal
 • Playa de Esquinzo
 • Playa de Solana del Matorral-El Sebadal
 • Playa de La Concha w miejscowości El Cotillo
 • Playa de Costa Calma
 • Playa del Castillo

Kuchnia na Fuerteventurze

Kuchnia Fuerteventury przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy lubią lekkie dania. Wśród składników, które są częścią wielu posiłków, dominują: kozie mięso, kozie mleko, warzywa, ryby i owoce morza. Jeśli chodzi o te ostatnie, warto skosztować lapas, które są w Polsce mało znane, za to na Fuerteventurze możemy je znaleźć w wielu restauracjach.

Ser Majorero produkowany jest na Fuerteventurze
Ser Majorero produkowany jest na Fuerteventurze

Danie, które nie tylko na Fuerteventurze, ale także na innych kanaryjskich wyspach jest bardzo popularne to papas arrugadas – specjalny gatunek małych ziemniaczków przygotowywanych w taki sposób, że ich skórka zdaje się być pomarszczona. Inne tradycyjne danie w kuchni Fuerteventury to puchero majorero, które mieszkańcy wyspy przygotowują z okazji większych świąt lub spotkań rodzinnych.

Jeśli natomiast chcielibyście kanaryjskie danie przyrządzić w swojej własnej kuchni już po powrocie z wakacji, koniecznie kupcie gofio. Jest to rodzaj mąki kukurydzianej, z której przygotowywanych jest wiele tradycyjnych kanaryjskich dań i deserów. Nie zapomnijcie też oczywiście o pysznym serze majorero!


 Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie

Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaAtrakcje na Teneryfie: Loro Park (Loro Parque), Jungle Park, Siam Park, Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), Klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, Jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari, Czarne i złote plaże na TeneryfieAqualand Costa AdejePopularne miasta na Teneryfie: Santa Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin
FuerteventuraAtrakcje na Fuerteventurze: Wydmy Dunas de Corralejo, Oasis Park Fuerteventura, park wodny Acua Water Park, Wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia, plaże na Fuerteventurze (El Castillo, Playa de Esquinzo). Popularne miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste, Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje na Gran Canarii: Akwarium Poema del Mar, Latarnia morska El Faro de Maspalomas, Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón), Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, Palmitos Park, Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari Park, Ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, Pinar de Tamadaba, Dunas de Maspalomasświęta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteAtrakcje na Lanzarote: Jaskinia Cueva de los Verdes, Jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya(Montañas del Fuego), Park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria, rezydencja LagOmarPalacio Spinola i Muzeum Timple, Iglesia de San Ginés, Castillo de Santa Bárbara i Muzeum Piratów na LanzaroteMuzeum José Saramago, Park wodny Rancho Texas, Wulkaniczna restauracja El Diablo, Dino Park Waterpark, Aquarium Lanzarote, Casa Museo del Campesino, Salinas de Janubio, Aquapark Costa TeguisePopularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraAtrakcje na La Gomerze: Park narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Com Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote, Kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie,
   
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne