Strona głównaWyspy KanaryjskieFuerteventuraFuerteventura - Największe atrakcje i Ciekawe miejsca
ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Często bywa nazywana plażą Wysp Kanaryjskich. Tak przynajmniej żartują czasem mieszkańcy i turyści, którzy mieli okazję poznać jej piaszczyste wybrzeże.

Fuerteventura to najstarsza i najdłuższa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej niekończąca się linia brzegowa (ok. 340 km) składa się w głównej mierze z szerokich plaż pełnych białego piasku. Mówi się, że ten ostatni nawiewany jest częściowo przez ciepłe wiatry z Sahary, którą od tej hiszpańskiej wyspy dzieli w przybliżeniu zaledwie 100 km. Trudno powiedzieć, ile w tym prawdy. Faktem jest jednak, że idealne warunki do plażowania panują tutaj przez wszystkie 365 dni w roku.


Największe Atrakcje

Oasis Park Fuerteventura

OASIS PARK Fuerteventura - Ogród zoologiczny - Zwiedzanie i Bilety
OASIS PARK Fuerteventura – Ogród zoologiczny – Zwiedzanie i Bilety

Jedną z ciekawszych atrakcji jest ogród zoologiczny Oasis Park Fuerteventura. Odwiedzając to miejsce, będziesz mieć okazję do przebywania ze zwierzętami znacznie bliżej, niż w “standardowych” ogrodach zoologicznych. Jeśli kiedykolwiek marzyło Ci się zdjęcie z ulubionym zwierzęciem, karmienie go lub zobaczenie podczas nietypowych pokazów umiejętności, to w Oasis Park Fuerteventura wszystko to będzie możliwe!

Częścią parku jest także ogród botaniczny pełen niezwykłych okazów roślin oraz targ, na którym kupisz zdrową, lokalną żywność oraz rękodzieło. Oasis Park Fuerteventura to także dobry pomysł na rozrywkę dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano wiele atrakcji i zajęć, które oprócz rozrywki dostarczą także garść walorów edukacyjnych.

Wysepka Lobos na 1 dzień

Wyspa Lobos - Isla de lobos | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Krystalicznie czysta woda na Isla de Lobos.

Marzyło Ci się kiedyś spędzić dzień na bezludnej wyspie? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że zaledwie 15 minut od Fuerteventury będzie to możliwe. Isla de Lobos to wyjątkowe miejsce, pełne dziewiczych krajobrazów, a od 1968 r. w ogóle nie zamieszkane przez człowieka. Będąc na Fuerteventurze warto zarezerwować sobie choć kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. Zabierz też z sobą sprzęt do snorkelingu – wysepka Lobos to idealna lokalizacja do nurkowania!

Parque Natural Dunas de Corralejo

Dunas de Corralejo - wydmy na wyspie Fuerteventura | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Wydmy Dunas de Corralejo to obok wydm Dunas de Maspalomas na Gran Canarii, drugie najciekawsze tego typu miejsce na Wyspach Kanaryjskich.

Pustynny i półpustynny krajobraz Fuerteventury spodoba się wszystkim tym, którzy czasem pragną po prostu uciec od cywilizacji. Dostojne, wielokształtne wydmy to widok, który znajdziemy przede wszystkim w Parku Krajobrazowym Dunas de Corralejo (Parque Natural Dunas de Corralejo). Co ciekawe, właśnie przez ten park przebiega trasa międzynarodowego półmaratonu (Medio Maratón Internacional Dunas de Fuerteventura), który co roku odbywa się na Fuerteventurze.

Piękno wyspy, jej naturalny charakter i duża ilość endemicznych gatunków roślin sprawiły, że została ona doceniona także na arenie międzynarodowej. Od 2009 r. Fuerteventura jest rezerwatem biosfery UNESCO.


Zabytki i muzea

Casa de los Coroneles

Casa de los Coroneles (tłum. Dom Pułkowników)
Casa de los Coroneles (tłum. Dom Pułkowników)

Dom Pułkowników w miejscowości La Oliva to budynek z połowy XVII wieku, który pierwotnie należał do rodziny Cabrera Bethencourt. Kiedyś było to miejsce, w którym zarządzano całą wyspą. Dziś oprócz wartości historycznej, ma ono także wartość kulturową. W Casa de los Coroneles odbywają się liczne wystawy i eventy związane przede wszystkim z historią Fuerteventury.

Centro de Arte – Casa Mané

Centrum Sztuki Kanaryjskiej Casa Mané to prywatna inicjatywa Manuela Delgado Camino (pseudonim: Mané). Ten zapalony miłośnik sztuki i artysta w jednej osobie z zamiarem utworzenia muzeum nosił się aż do 1991 roku. Wtedy to postanowił ostatecznie zrealizować swój pomysł. I choć początkowo spotykał się ze sporą krytyką, dziś miejsce nie tylko zachwyca, ale przyciąga zainteresowanie osób z całego świata.

Ekspozycja Casa Mané obejmuje różne dzieła znanych kanaryjskich twórców, np. Césara Manrique, Alberto Agulló, Eduarda Andaluz czy Any de la Puente. W skład kolekcji wchodzą obrazy, fotografie, ceramika, rzeźby, instalacje… Wszystko to zostało przedstawione w pięknym budynku muzeum z XVIII wieku oraz w ogrodzie, w którym znajdziemy też wiele endemicznych gatunków roślin.

Muzeum archeologiczne w miejscowości Betancuria

To jedno z najlepszych miejsc, aby dowiedzieć się więcej o historii Fuerteventury z czasów zanim pojawili się tutaj pierwsi Hiszpanie. Zobaczymy tu liczne eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, które dokumentują życie pierwszych mieszkańców wyspy. Wyroby ceramiczne, narzędzia, mapy, modele i zdjęcia – wszystko to zostało bogato opisane na panelach informacyjnych, co pozwala jeszcze lepiej poznać i zrozumieć przeszłość całego archipelagu.

Salinas del Carmen i Muzeum Soli

Salinas del Carmen, Fuerteventura
Salinas del Carmen, Fuerteventura

Na wschodnim wybrzeżu Fuerteventury, w miejscowości Antigua możemy odwiedzić zakład produkcyjny zajmujący się wydobyciem soli. Mowa o Salinas del Carmen – solniskach, z których za pomocą specjalnych metod odparowywania wody, pozyskiwana jest sól. Oprócz wycieczki, która pokaże Ci infrastrukturę i architekturę całego miejsca, czeka Cię także wizyta w Muzeum Soli. Jego wnętrze powiedzie Cię w podróż przez kulturę, historię i ekologię. Wszystko to obudowane oczywiście wokół tematyki wydobycia soli i tego, jaki wpływ miała ona na różne obszary życia mieszkańców.

Eko-muzeum La Alcogida

Odwiedzić Eko-muzeum La Alcogida, to jak doświadczyć na własnej skórze życia mieszkańców Fueteventury sprzed kilku dekad. Na taką nietypową wycieczkę możesz wybrać się do maleńkiej miejscowości Tefía, która liczy niecałe 300 mieszkańców.

Eko-muzeum La Alcogida tak naprawdę przypomina muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu, czyli potocznie mówiąc: skansen. Do dyspozycji odwiedzających jest siedem domów, które przedstawiają różne rodzaje dawnych, tradycyjnych domostw na Fuerteventurze. Budynki te aż do lat 70. XIX wieku były opuszczone i zaniedbane. Chcąc uchronić je przed całkowitym zniszczeniem, władze wyspy podjęły decyzję o ich odrestaurowaniu i udostępnieniu turystom. Co ciekawe, każdy z domów został nazwany imieniem jego dawnego właściciela.

CIEKAWOSTKA: W Eko-muzeum La Alcogida spotkasz także lokalnych rzemieślników, którzy z wykorzystaniem dawnych maszyn i surowców wytwarzają tradycyjne rękodzieło.

Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero)

Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero), Fuerteventura
Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero), Fuerteventura

Ser majorero jest w kuchni Fuerteventury tym, czym dla polskich górali są oscypki. To już nie tylko kwestia smaku, ale i kultury tej wyspy. To co odróżnia majorero od innych serów to przede wszystkim fakt, że jest on produkowany wyłącznie na Fuerteventurze i wyłącznie z mleka wypasających się tutaj kóz.

To tylko jedna z wielu ciekawostek, których dowiecie się, odwiedzając Museo del Queso Majorero. Na zainteresowanych czeka bowiem ekspozycja licząca 500 m2 powierzchni. Dzięki niej przekonasz się, jak wyglądało życie pasterzy kiedyś i dziś, czego potrzeba do produkcji najlepszego sera majorero, czym wyróżnia się rasa kóz hodowanych na Fuerteventurze oraz jaki związek z tym wszystkim ma rdzenna ludność Wysp Kanaryjskich.


Ciekawe miasta na Fuerteventurze

Puerto del Rosario

Atrakcje turystyczne w mieście Puerto del Rosario (Fuerteventura)
Atrakcje turystyczne w mieście Puerto del Rosario (Fuerteventura)

Stolica Fuerteventury to miasto, w którym czeka nas wiele atrakcji. Do tych najciekawszych należą: najstarsze na wyspie audytorium, centrum sztuki Centro de Arte Juan Ismael, dom muzeum hiszpańskiego pisarza i filozofa Miguela de Unamuno (Casa Museo de Unamuno) oraz park rzeźb na świeżym powietrzu, w którego skład wchodzi ponad 100 unikalnych eksponatów.

Betancuria

Fuerteventura - Wyspa Wiatrów | Odkryj Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Wieża małego kościoła w mieście Betancuria

To pierwsze miasto, które zostało założone na Fuerteventurze. Kiedyś stolica wyspy, a dziś – miejsce, w którym znajdziesz jedne z najstarszych budowli i zabytków, takie jak: kościół Iglesia Catedral de Santa Maria de Betancuria, ruiny dawnego konwentu Convento San Buenaventura czy kapliczka Ermita de San Diego. Odwiedzając Betancurię, warto wybrać się też do Mirador Morro Velosa. To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie. Znakomite zdjęcia gwarantowane!

La Oliva

W tym mieście w niedalekiej odległości od siebie znajdziemy opisane wcześniej budynki Casa de los Coroneles i Casa Mané, a także kilka innych ciekawych atrakcji. Na dość niecodzienną wycieczkę możemy wybrać się np. do Muzeum Ziarna (Museo del Grano), które mieści się w budynku z 1819 roku. Bedąc w miejscowości La Oliva, warto odwiedzić też sklep Aloe Vera Fresca Di Fuerteventura. W jego asortymencie znajdziemy mnóstwo produktów wytwarzanych ze świeżego aloesu. Każdy z nich możemy przed zakupem wypróbować i sprawdzić, jak działa.

Caleta de Fuste

Ta miejscowość powstała głównie z myślą o turystach. Znajdziesz tu wszystko co potrzebne do błogiego odpoczynku nad brzegiem morza. Wspaniałe plaże (spokojne i dobre do wypoczynku z dziećmi), krystalicznie czyste dno morskie idealne do nurkowania i znajdująca się tuż obok dzielnica handlowa sprawią, że wypoczynek w tym miejscu będzie z pewnością niezapomniany!

Morro Jable i Półwysep Jandía

Morro Jable, Fuerteventura
Morro Jable, Fuerteventura

Niewielka wioska rybacka jaką kiedyś było Morro Jable to dziś jedno z najbardziej zaludnionych miast na Fuerteventurze. Największą atrakcją w tym rejonie jest Rezerwat Przyrody Jandía (Parque Natural de Jandía), którego celem jest ochrona krajobrazu tej części wyspy. Tutaj też znajduje się najwyższy szczyt Fuerteventury – Pico de las Zarzas mierzący 812 m. n.p.m.

Wioski rybackie i małe kurorty turystyczne

Jeśli lubisz spokój, puste plaże i dobrą kuchnię, odwiedź jedną z małych wiosek rybackich na Fuerteventurze. Dobrym wyborem na początek będą miasteczka El Cotillo lub Giniginamar. Zauroczyć możesz się też w Castillo Caleta de Fuste – małej miejscowości skrojonej idealnie pod turystów. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu, bo urokliwych widoków w tych miejscach nie brakuje…


Atrakcje naturalne na Fuerteventurze

Jaskinie Cuevas de Ajuy

Gdy będziesz mieć dość upału, to czas na odwiedzenie jednej z powulkanicznych jaskiń znajdujących się na wyspie. Najbardziej znane to znajdujące się w miasteczku Ajuy jaskinie Cuevas de Ajuy. Tunele o długości 1,5 km zbudowane są z jednych z najstarszych skał na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to jeden z powodów, dla którego cały kompleks jaskiń Cuevas de Ajuy otrzymał tytuł Pomnika Przyrody.

Jaskinia Cueva de Llano

Inną propozycją dla wielbicieli tego typu rozrywki może być także jaskinia Cueva de Llano. Jest ona znana niekoniecznie ze względu na swoją wielkość (648 metrów długości), ale z powodu prowadzonych tam badań nad niektórymi gatunkami zwierząt, które zamieszkiwały (lub nadal zamieszkują) wnętrze jaskini.


Najlepsze plaże na Fuerteventurze

Playa de Cofete - Najpiękniejsze plaże na Fuerteventura // Hispanico.pl
Playa de Cofete – Najpiękniejsze plaże na Fuerteventurze.

Fuerteventura słynie ze wspaniałych plaż. Wiedzą o tym zarówno Ci, którzy lubią wylegiwać się na słońcu, jak i wielbiciele sportów wodnych. Nie bez powodu mówi się, że to idealne miejsce dla surferów. Od pozostałych wysp kanaryjskich odróżniają ją silne wiatry, które w połączeniu z wysoką temperaturą (średnia temperatura roczna na Fuerteventurze wynosi 22°C) dają idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych.

Wielbiciele kitesurfingu i windsurfingu poczują się jak ryby w wodzie (szczególnie na pokrytej białym piaskiem plaży Sotavento). Obie te dyscypliny cieszą się na Fuerteventurze popularnością nie tylko wśród amatorów, ale także profesjonalistów. Dowodem na to są odbywające się co roku Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kiteboardingu.

CIEKAWOSTKA: Skoro mowa o mistrzostwach, warto dodać, że na Fuerteventurze odbywają się także Międzynarodowe Mistrzostwa Rybołówstwa Dalekomorskiego.

Wśród najciekawszych plaż na Fuerteventurze możemy wymienić:

 • Plaża Cofete (Playa de Cofete) na Półwyspie Jandía
 • Grandes Playas de Corralejo w miejscowości Corralejo
 • Playa de La Concha
 • Plaża Sotavento (Playa de Sotavento) na Półwyspie Jandía
 • Puertito de Lobos
 • Playa de Gran Tarajal
 • Playa de Esquinzo
 • Playa de Solana del Matorral-El Sebadal
 • Playa de La Concha w miejscowości El Cotillo
 • Playa de Costa Calma
 • Playa del Castillo


Kuchnia na Fuerteventurze – Informacje praktyczne

Kuchnia Fuerteventury przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy lubią lekkie dania. Wśród składników, które są częścią wielu posiłków, dominują: kozie mięso, kozie mleko, warzywa, ryby i owoce morza. Jeśli chodzi o te ostatnie, warto skosztować lapas, które są w Polsce mało znane, za to na Fuerteventurze możemy je znaleźć w wielu restauracjach.

Ser majorero
Ser majorero

Danie, które nie tylko na Fuerteventurze, ale także na innych kanaryjskich wyspach jest bardzo popularne to papas arrugadas – specjalny gatunek małych ziemniaczków przygotowywanych w taki sposób, że ich skórka zdaje się być pomarszczona. Inne tradycyjne danie w kuchni Fuerteventury to puchero majorero, które mieszkańcy wyspy przygotowują z okazji większych świąt lub spotkań rodzinnych.

Jeśli natomiast chcielibyście kanaryjskie danie przyrządzić w swojej własnej kuchni już po powrocie z wakacji, koniecznie kupcie gofio. Jest to rodzaj mąki kukurydzianej, z której przygotowywanych jest wiele tradycyjnych kanaryjskich dań i deserów. Nie zapomnijcie też oczywiście o pysznym serze majorero!

Loty na Fuerteventurę

 

Hotele na Fuerteventurze

  Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie  


Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaPark zoobotaniczny Loro Park (Loro Parque), park zoobotaniczny Jungle Park, park wodny Siam Park, park wodny Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari. Popularne miasta na TeneryfieSanta Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin.
FuerteventuraWydmy Dunas de Corralejo, ogród zoobotaniczny Oasis Park, park wodny Acua Water Park, wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia. Popularne miejsca i miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste. Popularne plaże na Fuerteventurze: El Castillo, Playa de Esquinzo. Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje turystyczne: Akwarium Poema del Mar, latarnia morska El Faro de Maspalomas, dawny spichlerz Guanczów Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón). Parki rozrywki: Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Park wodny Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, ogród zoobotaniczny Palmitos Park, park tematyczny Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari ParkAtrakcje naturalne: ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, park naturalny Pinar de Tamadaba, wydmy Dunas de Maspalomas, święta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteJaskinia Cueva de los Verdes, jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya (Montañas del Fuego), park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria. Popularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraPark narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Dom Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote
   
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com
ReklamaHiszpańskie Kubki Hispanico

Często bywa nazywana plażą Wysp Kanaryjskich. Tak przynajmniej żartują czasem mieszkańcy i turyści, którzy mieli okazję poznać jej piaszczyste wybrzeże.

Fuerteventura to najstarsza i najdłuższa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej niekończąca się linia brzegowa (ok. 340 km) składa się w głównej mierze z szerokich plaż pełnych białego piasku. Mówi się, że ten ostatni nawiewany jest częściowo przez ciepłe wiatry z Sahary, którą od tej hiszpańskiej wyspy dzieli w przybliżeniu zaledwie 100 km. Trudno powiedzieć, ile w tym prawdy. Faktem jest jednak, że idealne warunki do plażowania panują tutaj przez wszystkie 365 dni w roku.


Największe Atrakcje

Oasis Park Fuerteventura

OASIS PARK Fuerteventura - Ogród zoologiczny - Zwiedzanie i Bilety
OASIS PARK Fuerteventura – Ogród zoologiczny – Zwiedzanie i Bilety

Jedną z ciekawszych atrakcji jest ogród zoologiczny Oasis Park Fuerteventura. Odwiedzając to miejsce, będziesz mieć okazję do przebywania ze zwierzętami znacznie bliżej, niż w “standardowych” ogrodach zoologicznych. Jeśli kiedykolwiek marzyło Ci się zdjęcie z ulubionym zwierzęciem, karmienie go lub zobaczenie podczas nietypowych pokazów umiejętności, to w Oasis Park Fuerteventura wszystko to będzie możliwe!

Częścią parku jest także ogród botaniczny pełen niezwykłych okazów roślin oraz targ, na którym kupisz zdrową, lokalną żywność oraz rękodzieło. Oasis Park Fuerteventura to także dobry pomysł na rozrywkę dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano wiele atrakcji i zajęć, które oprócz rozrywki dostarczą także garść walorów edukacyjnych.

Wysepka Lobos na 1 dzień

Wyspa Lobos - Isla de lobos | Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Krystalicznie czysta woda na Isla de Lobos.

Marzyło Ci się kiedyś spędzić dzień na bezludnej wyspie? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że zaledwie 15 minut od Fuerteventury będzie to możliwe. Isla de Lobos to wyjątkowe miejsce, pełne dziewiczych krajobrazów, a od 1968 r. w ogóle nie zamieszkane przez człowieka. Będąc na Fuerteventurze warto zarezerwować sobie choć kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. Zabierz też z sobą sprzęt do snorkelingu – wysepka Lobos to idealna lokalizacja do nurkowania!

Parque Natural Dunas de Corralejo

Dunas de Corralejo - wydmy na wyspie Fuerteventura | Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Wydmy Dunas de Corralejo to obok wydm Dunas de Maspalomas na Gran Canarii, drugie najciekawsze tego typu miejsce na Wyspach Kanaryjskich.

Pustynny i półpustynny krajobraz Fuerteventury spodoba się wszystkim tym, którzy czasem pragną po prostu uciec od cywilizacji. Dostojne, wielokształtne wydmy to widok, który znajdziemy przede wszystkim w Parku Krajobrazowym Dunas de Corralejo (Parque Natural Dunas de Corralejo). Co ciekawe, właśnie przez ten park przebiega trasa międzynarodowego półmaratonu (Medio Maratón Internacional Dunas de Fuerteventura), który co roku odbywa się na Fuerteventurze.

Piękno wyspy, jej naturalny charakter i duża ilość endemicznych gatunków roślin sprawiły, że została ona doceniona także na arenie międzynarodowej. Od 2009 r. Fuerteventura jest rezerwatem biosfery UNESCO.


Zabytki i muzea

Casa de los Coroneles

Casa de los Coroneles (tłum. Dom Pułkowników)
Casa de los Coroneles (tłum. Dom Pułkowników)

Dom Pułkowników w miejscowości La Oliva to budynek z połowy XVII wieku, który pierwotnie należał do rodziny Cabrera Bethencourt. Kiedyś było to miejsce, w którym zarządzano całą wyspą. Dziś oprócz wartości historycznej, ma ono także wartość kulturową. W Casa de los Coroneles odbywają się liczne wystawy i eventy związane przede wszystkim z historią Fuerteventury.

Centro de Arte – Casa Mané

Centrum Sztuki Kanaryjskiej Casa Mané to prywatna inicjatywa Manuela Delgado Camino (pseudonim: Mané). Ten zapalony miłośnik sztuki i artysta w jednej osobie z zamiarem utworzenia muzeum nosił się aż do 1991 roku. Wtedy to postanowił ostatecznie zrealizować swój pomysł. I choć początkowo spotykał się ze sporą krytyką, dziś miejsce nie tylko zachwyca, ale przyciąga zainteresowanie osób z całego świata.

Ekspozycja Casa Mané obejmuje różne dzieła znanych kanaryjskich twórców, np. Césara Manrique, Alberto Agulló, Eduarda Andaluz czy Any de la Puente. W skład kolekcji wchodzą obrazy, fotografie, ceramika, rzeźby, instalacje… Wszystko to zostało przedstawione w pięknym budynku muzeum z XVIII wieku oraz w ogrodzie, w którym znajdziemy też wiele endemicznych gatunków roślin.

Muzeum archeologiczne w miejscowości Betancuria

To jedno z najlepszych miejsc, aby dowiedzieć się więcej o historii Fuerteventury z czasów zanim pojawili się tutaj pierwsi Hiszpanie. Zobaczymy tu liczne eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, które dokumentują życie pierwszych mieszkańców wyspy. Wyroby ceramiczne, narzędzia, mapy, modele i zdjęcia – wszystko to zostało bogato opisane na panelach informacyjnych, co pozwala jeszcze lepiej poznać i zrozumieć przeszłość całego archipelagu.

Salinas del Carmen i Muzeum Soli

Salinas del Carmen, Fuerteventura
Salinas del Carmen, Fuerteventura

Na wschodnim wybrzeżu Fuerteventury, w miejscowości Antigua możemy odwiedzić zakład produkcyjny zajmujący się wydobyciem soli. Mowa o Salinas del Carmen – solniskach, z których za pomocą specjalnych metod odparowywania wody, pozyskiwana jest sól. Oprócz wycieczki, która pokaże Ci infrastrukturę i architekturę całego miejsca, czeka Cię także wizyta w Muzeum Soli. Jego wnętrze powiedzie Cię w podróż przez kulturę, historię i ekologię. Wszystko to obudowane oczywiście wokół tematyki wydobycia soli i tego, jaki wpływ miała ona na różne obszary życia mieszkańców.

Eko-muzeum La Alcogida

Odwiedzić Eko-muzeum La Alcogida, to jak doświadczyć na własnej skórze życia mieszkańców Fueteventury sprzed kilku dekad. Na taką nietypową wycieczkę możesz wybrać się do maleńkiej miejscowości Tefía, która liczy niecałe 300 mieszkańców.

Eko-muzeum La Alcogida tak naprawdę przypomina muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu, czyli potocznie mówiąc: skansen. Do dyspozycji odwiedzających jest siedem domów, które przedstawiają różne rodzaje dawnych, tradycyjnych domostw na Fuerteventurze. Budynki te aż do lat 70. XIX wieku były opuszczone i zaniedbane. Chcąc uchronić je przed całkowitym zniszczeniem, władze wyspy podjęły decyzję o ich odrestaurowaniu i udostępnieniu turystom. Co ciekawe, każdy z domów został nazwany imieniem jego dawnego właściciela.

CIEKAWOSTKA: W Eko-muzeum La Alcogida spotkasz także lokalnych rzemieślników, którzy z wykorzystaniem dawnych maszyn i surowców wytwarzają tradycyjne rękodzieło.

Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero)

Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero), Fuerteventura
Muzeum Sera Majorero (Museo del Queso Majorero), Fuerteventura

Ser majorero jest w kuchni Fuerteventury tym, czym dla polskich górali są oscypki. To już nie tylko kwestia smaku, ale i kultury tej wyspy. To co odróżnia majorero od innych serów to przede wszystkim fakt, że jest on produkowany wyłącznie na Fuerteventurze i wyłącznie z mleka wypasających się tutaj kóz.

To tylko jedna z wielu ciekawostek, których dowiecie się, odwiedzając Museo del Queso Majorero. Na zainteresowanych czeka bowiem ekspozycja licząca 500 m2 powierzchni. Dzięki niej przekonasz się, jak wyglądało życie pasterzy kiedyś i dziś, czego potrzeba do produkcji najlepszego sera majorero, czym wyróżnia się rasa kóz hodowanych na Fuerteventurze oraz jaki związek z tym wszystkim ma rdzenna ludność Wysp Kanaryjskich.


Ciekawe miasta na Fuerteventurze

Puerto del Rosario

Atrakcje turystyczne w mieście Puerto del Rosario (Fuerteventura)
Atrakcje turystyczne w mieście Puerto del Rosario (Fuerteventura)

Stolica Fuerteventury to miasto, w którym czeka nas wiele atrakcji. Do tych najciekawszych należą: najstarsze na wyspie audytorium, centrum sztuki Centro de Arte Juan Ismael, dom muzeum hiszpańskiego pisarza i filozofa Miguela de Unamuno (Casa Museo de Unamuno) oraz park rzeźb na świeżym powietrzu, w którego skład wchodzi ponad 100 unikalnych eksponatów.

Betancuria

Fuerteventura - Wyspa Wiatrów | Odkryj Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania // Hispanico.pl
Wieża małego kościoła w mieście Betancuria

To pierwsze miasto, które zostało założone na Fuerteventurze. Kiedyś stolica wyspy, a dziś – miejsce, w którym znajdziesz jedne z najstarszych budowli i zabytków, takie jak: kościół Iglesia Catedral de Santa Maria de Betancuria, ruiny dawnego konwentu Convento San Buenaventura czy kapliczka Ermita de San Diego. Odwiedzając Betancurię, warto wybrać się też do Mirador Morro Velosa. To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie. Znakomite zdjęcia gwarantowane!

La Oliva

W tym mieście w niedalekiej odległości od siebie znajdziemy opisane wcześniej budynki Casa de los Coroneles i Casa Mané, a także kilka innych ciekawych atrakcji. Na dość niecodzienną wycieczkę możemy wybrać się np. do Muzeum Ziarna (Museo del Grano), które mieści się w budynku z 1819 roku. Bedąc w miejscowości La Oliva, warto odwiedzić też sklep Aloe Vera Fresca Di Fuerteventura. W jego asortymencie znajdziemy mnóstwo produktów wytwarzanych ze świeżego aloesu. Każdy z nich możemy przed zakupem wypróbować i sprawdzić, jak działa.

Caleta de Fuste

Ta miejscowość powstała głównie z myślą o turystach. Znajdziesz tu wszystko co potrzebne do błogiego odpoczynku nad brzegiem morza. Wspaniałe plaże (spokojne i dobre do wypoczynku z dziećmi), krystalicznie czyste dno morskie idealne do nurkowania i znajdująca się tuż obok dzielnica handlowa sprawią, że wypoczynek w tym miejscu będzie z pewnością niezapomniany!

Morro Jable i Półwysep Jandía

Morro Jable, Fuerteventura
Morro Jable, Fuerteventura

Niewielka wioska rybacka jaką kiedyś było Morro Jable to dziś jedno z najbardziej zaludnionych miast na Fuerteventurze. Największą atrakcją w tym rejonie jest Rezerwat Przyrody Jandía (Parque Natural de Jandía), którego celem jest ochrona krajobrazu tej części wyspy. Tutaj też znajduje się najwyższy szczyt Fuerteventury – Pico de las Zarzas mierzący 812 m. n.p.m.

Wioski rybackie i małe kurorty turystyczne

Jeśli lubisz spokój, puste plaże i dobrą kuchnię, odwiedź jedną z małych wiosek rybackich na Fuerteventurze. Dobrym wyborem na początek będą miasteczka El Cotillo lub Giniginamar. Zauroczyć możesz się też w Castillo Caleta de Fuste – małej miejscowości skrojonej idealnie pod turystów. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu, bo urokliwych widoków w tych miejscach nie brakuje…


Atrakcje naturalne na Fuerteventurze

Jaskinie Cuevas de Ajuy

Gdy będziesz mieć dość upału, to czas na odwiedzenie jednej z powulkanicznych jaskiń znajdujących się na wyspie. Najbardziej znane to znajdujące się w miasteczku Ajuy jaskinie Cuevas de Ajuy. Tunele o długości 1,5 km zbudowane są z jednych z najstarszych skał na archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to jeden z powodów, dla którego cały kompleks jaskiń Cuevas de Ajuy otrzymał tytuł Pomnika Przyrody.

Jaskinia Cueva de Llano

Inną propozycją dla wielbicieli tego typu rozrywki może być także jaskinia Cueva de Llano. Jest ona znana niekoniecznie ze względu na swoją wielkość (648 metrów długości), ale z powodu prowadzonych tam badań nad niektórymi gatunkami zwierząt, które zamieszkiwały (lub nadal zamieszkują) wnętrze jaskini.


Najlepsze plaże na Fuerteventurze

Playa de Cofete - Najpiękniejsze plaże na Fuerteventura // Hispanico.pl
Playa de Cofete – Najpiękniejsze plaże na Fuerteventurze.

Fuerteventura słynie ze wspaniałych plaż. Wiedzą o tym zarówno Ci, którzy lubią wylegiwać się na słońcu, jak i wielbiciele sportów wodnych. Nie bez powodu mówi się, że to idealne miejsce dla surferów. Od pozostałych wysp kanaryjskich odróżniają ją silne wiatry, które w połączeniu z wysoką temperaturą (średnia temperatura roczna na Fuerteventurze wynosi 22°C) dają idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych.

Wielbiciele kitesurfingu i windsurfingu poczują się jak ryby w wodzie (szczególnie na pokrytej białym piaskiem plaży Sotavento). Obie te dyscypliny cieszą się na Fuerteventurze popularnością nie tylko wśród amatorów, ale także profesjonalistów. Dowodem na to są odbywające się co roku Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kiteboardingu.

CIEKAWOSTKA: Skoro mowa o mistrzostwach, warto dodać, że na Fuerteventurze odbywają się także Międzynarodowe Mistrzostwa Rybołówstwa Dalekomorskiego.

Wśród najciekawszych plaż na Fuerteventurze możemy wymienić:

 • Plaża Cofete (Playa de Cofete) na Półwyspie Jandía
 • Grandes Playas de Corralejo w miejscowości Corralejo
 • Playa de La Concha
 • Plaża Sotavento (Playa de Sotavento) na Półwyspie Jandía
 • Puertito de Lobos
 • Playa de Gran Tarajal
 • Playa de Esquinzo
 • Playa de Solana del Matorral-El Sebadal
 • Playa de La Concha w miejscowości El Cotillo
 • Playa de Costa Calma
 • Playa del Castillo


Kuchnia na Fuerteventurze – Informacje praktyczne

Kuchnia Fuerteventury przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy lubią lekkie dania. Wśród składników, które są częścią wielu posiłków, dominują: kozie mięso, kozie mleko, warzywa, ryby i owoce morza. Jeśli chodzi o te ostatnie, warto skosztować lapas, które są w Polsce mało znane, za to na Fuerteventurze możemy je znaleźć w wielu restauracjach.

Ser majorero
Ser majorero

Danie, które nie tylko na Fuerteventurze, ale także na innych kanaryjskich wyspach jest bardzo popularne to papas arrugadas – specjalny gatunek małych ziemniaczków przygotowywanych w taki sposób, że ich skórka zdaje się być pomarszczona. Inne tradycyjne danie w kuchni Fuerteventury to puchero majorero, które mieszkańcy wyspy przygotowują z okazji większych świąt lub spotkań rodzinnych.

Jeśli natomiast chcielibyście kanaryjskie danie przyrządzić w swojej własnej kuchni już po powrocie z wakacji, koniecznie kupcie gofio. Jest to rodzaj mąki kukurydzianej, z której przygotowywanych jest wiele tradycyjnych kanaryjskich dań i deserów. Nie zapomnijcie też oczywiście o pysznym serze majorero!

Loty na Fuerteventurę

 

Hotele na Fuerteventurze

  Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie  


Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaPark zoobotaniczny Loro Park (Loro Parque), park zoobotaniczny Jungle Park, park wodny Siam Park, park wodny Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari. Popularne miasta na TeneryfieSanta Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin.
FuerteventuraWydmy Dunas de Corralejo, ogród zoobotaniczny Oasis Park, park wodny Acua Water Park, wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia. Popularne miejsca i miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste. Popularne plaże na Fuerteventurze: El Castillo, Playa de Esquinzo. Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje turystyczne: Akwarium Poema del Mar, latarnia morska El Faro de Maspalomas, dawny spichlerz Guanczów Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón). Parki rozrywki: Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Park wodny Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, ogród zoobotaniczny Palmitos Park, park tematyczny Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari ParkAtrakcje naturalne: ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, park naturalny Pinar de Tamadaba, wydmy Dunas de Maspalomas, święta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteJaskinia Cueva de los Verdes, jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya (Montañas del Fuego), park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria. Popularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraPark narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Dom Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote
   
Reklama
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama