Galicja

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Ten region wyłamuję się ze stereotypowego postrzegania Hiszpanii jako kraju zawsze spalonego słońcem. Zalicza się go do tzw. Zielonej Hiszpanii (hiszp. España Verde). Co to oznacza?

Galicja to region w północnej Hiszpanii, który słynie z gór, zielonych lasów i niemal zawsze deszczowej pogody. Jeśli chcesz mieć gwarancję słonecznych wakacji, to zdecydowanie lepsze będą do tego takie regiony jak Andaluzja, Katalonia, Baleary lub Wyspy Kanaryjskie. W Galicji nawet latem bywa chłodno – średnia temperatura o tej porze roku wynosi tam zaledwie 19 °C. I mimo że na wybrzeżu znajdziemy setki plaż, to trafienie na optymalne warunki pogodowe do opalania bywa już znacznie trudniejsze.

Na szczęście to nie dla pogody warto odwiedzić Galicję. Magia tego regionu kryje się w jego historii, wierzeniach, a nawet języku. Wiele osób porównuje tę część Hiszpanii do Irlandii. Oba te miejsca łączy nie tylko podobny klimat, ale także celtyckie korzenie. Popularne są w Galicji stare, celtyckie legendy, w których ważną rolę odgrywa czarownica (meiga), która zawarła pakt z diabłem w zamian za swoje niezwykłe moce.

Największe atrakcje w Galicji

Katedra w Santiago de Compostela i Szlak św. Jakuba

Katedra w Santiago de Compostela to główny cel pielgrzymów zmierzających Szlakiem św. Jakuba
Katedra w Santiago de Compostela to główny cel pielgrzymów zmierzających Szlakiem św. Jakuba

Katedra w Santiago de Compostela to jedna z największych atrakcji w całej Galicji, a także jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Hiszpanii. Jej wnętrze jest pełne dzieł sztuki, a z dachu rozpościera się zjawiskowa panorama miasta. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie kryje katedra w Santiago de Compostela. Ta być może najciekawsza to botafumeiro. Gigantyczna 700-letnia kadzielnica, która waży 60 kg, a po rozkołysaniu nabiera prędkości do 60 km/h!

Katedra w Santiago de Compostela to także kluczowy punkt pielgrzymkowy na trasie Szlakiem świętego Jakuba. To właśnie tutaj wszyscy pątnicy kończą swoją przygodę z Camino de Santiago (lub zaczynają nową – w zależności od interpretacji).

Przylądek Finisterre

Przylądek Finisterre, czyli koniec świata w Hiszpanii (Costa da Morte)
Przylądek Finisterre, czyli koniec świata w Hiszpanii (Costa da Morte)

W średniowieczu wierzono, że to właśnie tutaj znajduje się koniec świata. Za uderzającymi w strome skały falami miała kryć się śmiertelna otchłań. Dziś wiemy, że wycieczka na Przylądek Finisterre, to nie podróż na koniec świata. Oprócz tego, że jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Galicji, jest to też ważny przystanek podczas pielgrzymki Szlakiem św. Jakuba.

Plaża Katedr (Playa de las Catedrales)

Playa de las Catedrales - Tajemnicza Plaża Katedr w Galicji
Playa de las Catedrales – Tajemnicza Plaża Katedr w Galicji

Mimo że Galicja nie obfituje w idealną pogodę do opalania, to znajduje się tu jedna z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii. Playa de las Catedrales (tłum. Plaża Katedr) to prawdziwe arcydzieło natury. Jej nazwa wzięła się od charakterystycznych łuków skalnych znajdujących się na plaży, które przypominają łuki gotyckich katedr.

Wieża Herkulesa (Torre de Hércules)

Torre de Hércules (Wieża Herkulesa) - najstarsza latarnia morska na świecie
Torre de Hércules (Wieża Herkulesa) – najstarsza latarnia morska na świecie

Wieża Herkulesa to najstarsza, działająca latarnia morska na świecie i jedyna wzniesiona przez Rzymian, która przetrwała aż do dzisiaj. Według legendy wzniósł ją sam Herkules w ramach jednej z dwunastu prac, które musiał wykonać. Prawdy w tym tyle, ile w innych mitach greckich, ale jakby nie patrzeć takie historie dodają miejscom magii ;).

Ciekawe miasta w Galicji

Santiago de Compostela

Panorama miasta Santiago de Compostela
Panorama miasta Santiago de Compostela

Santiago de Compostela to stolica Galicji. Miasto znane jest przede wszystkim za sprawą pielgrzymek słynnym Szlakiem św. Jakuba. Według legendy ciało tego świętego zostało pochowane w miejscu, w którym dziś stoi miasto. Wśród atrakcji w Santiago de Compostela warto odwiedzić przede wszystkim katedrę. Jest to najważniejsza średniowieczna świątynia w Hiszpanii. Na uwagę zasługują też: Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, park Alameda, Muzeum Ludności Galicyjskiej oraz Galicyjskie Centrum Sztuki Nowoczesnej.

A Coruña

La Coruña - Kryształowe miasto Galicji
La Coruña – Kryształowe miasto Galicji

To jedno z najbardziej zaludnionych miast w Galicji. Jedną z jego największych atrakcji jest Ciudad de Cristal. Jest to część miasta pełna tzw. galerii – oszklonych balkonów, które razem z oknami sprawiają wrażenie jakby fasady domów były pokryte jednolitą taflą szkła. W A Coruña warto odwiedzić także wymienioną wcześniej Wieżę Herkulesa, Zamek Castillo de San Antón, Akwarium Finisterrae oraz punkt widokowy Monte de San Pedro.

Pontevedra

Pontevedra (Galicja, Hiszpania)
Pontevedra (Galicja, Hiszpania)

Według legendy Pontevedra została założona przez Teukrosa – jednego z bohaterów wojny trojańskiej. Ten epicki rodowód z rzeczywistością niestety ma niewiele wspólnego, ponieważ tak naprawdę miasto założyli Rzymianie. Oprócz zabytków po dawnych przodkach, Pontevedra kryje sporo atrakcji dla osób aktywnych. Sporo tu pieszych i rowerowych szlaków, które przebiegają przez najbardziej malownicze zakątki miasta. Zadowoleni będą też smakosze dobrej kuchni i owoców morza, ponieważ Pontevedra tonie w restauracjach serwujących znakomite dania lokalnej kuchni.

Ourense

Ourense - Miasto gorących źródeł termalnych
Ourense – Miasto gorących źródeł termalnych

Ourense to miasto słynące ze źródeł geotermalnych. Wiedzieli o nich już Starożytni Rzymianie, ponieważ kąpiel w wodzie o temperaturze 36-60°C to skuteczny sposób w walce z bólami reumatycznymi, artretyzmem oraz problemami skórnymi. Jeśli wybierasz się do Ourense z dziećmi, ciekawą atrakcją będzie park pociągów Carrileiros Foula. Inne miejsca, które warto odwiedzić w Ourense to: Stare Miasto i jego średniowieczne kościoły, katedra oraz klasztor św Franciszka z XIV w.

Lugo

Lugo, Hiszpania
Lugo, Hiszpania

Lugo to miasto pełne zabytków. Dobrze zachowane mury miejskie z czasów Rzymian ciągną się na długości ponad 2 km i otaczają całe Stare Miasto Lugo. Warto odwiedzić też rzymskie łaźnie, katedrę oraz muzeum Museo Provincional.

San Andrés de Teixido

San Andrés de Teixido - wioska na styku magii i religii
San Andrés de Teixido – wioska na styku magii i religii

Ta niepozorna galicyjska wioska co roku przyciąga tysiące turystów. Jednym z powodów są najwyższe skarpy w Europie (612 m n.p.m.) – bajeczne widoki! Uroku dodaje bujna fauna i flora – nie zdziw się jeśli spotkasz tu wolno wędrujące bydło rogate lub dzikie konie. Dodatkowym powodem, dla którego San Andrés de Teixido jest tak tłumnie odwiedzane jest też legenda związana ze znajdującym się to sanktuarium św. Andrzeja. Popularne jest w Galicji powiedzenie, że kto nie odwiedził go za życia, będzie to musiał zrobić po śmierci.

Region winiarski Ribeira Sacra

Ribeira Sacra - jedno z najpiękniejszych miejsc w hiszpańskiej Galicji
Ribeira Sacra – jedno z najpiękniejszych miejsc w hiszpańskiej Galicji

Święta Riwiera Galicji to miejsce tajemnicze nie tylko z nazwy. Ten malowniczy, górzysty teren słynie z mnóstwa opuszczonych klasztorów. Warto odwiedzić okoliczne wioski i zobaczyć choć niektóre z nich. Inny sposób to np. nocleg w Parador de Santo Estevo, który został przekształcony z dawnego klasztoru w hotel.

Ribeira Sacra to także popularny region winiarski. Charakterystyczne winnice rozmieszczone są na zboczach gór, tworząc z jednej strony – piękne widoki, a z drugiej – jedne z najbardziej niebezpiecznych warunków do winobrania.

Wyspy Cies

Wyspy Cies (Islas Cies) oblewane przez fale Oceanu Atlantyckiego
Wyspy Cies (Islas Cies) oblewane przez fale Oceanu Atlantyckiego

Wyspy Cies wraz z wyspami Ons i kilkoma innymi tworzą Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji. Archipelag, , który Rzymianie nazywali Wyspami Bogów, a o którym dziś mówi się „Hiszpańskie Karaiby”. Co w nim tak wyjątkowego? Przede wszystkim piękne plaże, dziewicze tereny i niezapomniane widoki. To raj dla nurków i żeglarzy. Nie będą się tu nudzić także osoby lubiące pisze wycieczki – na Wyspach Cies znajduje się kilka gotowych szlaków turystycznych.

WARTO WIEDZIEĆ: Aby chronić dziewiczą przyrodę Wysp Cies, archipelag ten jest objęty limitem turystów. Dziennie na wyspach może przebywać tylko 2200 osób. Jeśli więc uda Ci się tu dostać, to na tłumy turystów na pewno nie będziesz narzekać :).

Fiesty w Galicji

Procesja otwartych trumien

To jedno z najbardziej nietypowych świąt w Galicji. Procesja otwartych trumien odbywa się co roku 29 lipca w miejscowości As Neves. Jej przebieg może budzić zdziwienie, śmiech, oburzenie lub… wszystko to naraz! Kluczowym punktem procesji są bowiem niesione przez ludzi otwarte trumny, w których znajdują się żywi ludzie (udający martwych). Zadziwiające? Taka jest właśnie Galicja :).

Język galicyjski i jego związek z Argentyną

W Galicji równoległe funkcjonują dwa języki urzędowe: kastylijski (potocznie: hiszpański) i galicyjski. Językiem galicyjskim posługuje się w tym regionie nieco ponad 3 mln mieszkańców. W czasach dyktatury Franco ponad milin Galicyjczyków uciekło do Ameryki Łacińskiej. Za ich sprawą język ten pozostaje wciąż żywy w Argentynie, Brazylii i Meksyku.

Kultura Galicji jest mocno związana z tematem emigracji i saudade. Słowo to jest też używane w Portugalii i zostało uznane za jedno z najtrudniej przetłumaczalnych na inne języki. Oznacza ono uczucie dużo bardziej głębokie od melancholii, coś prawie fizycznego. Innym pojęciem często używanym przez galicyjskich imigrantów/emigrantów jest morriña, czyli nostalgia i tęsknota za rodzinnymi stronami. Kolejne wyrażenie w języku gallego, które tak jak poprzednie naprawdę w pełni rozumie tylko rodowity Galicyjczyk, to luscofusco – pierwszy i ostatni promień słońca w ciągu dnia.

Język galicyjski niestety w ostatnich latach traci na popularności na rzecz kastylijskiego. Jednak akcent z którym mówią mieszkańcy tego regionu jest bardzo melodyjny i przez wielu uważany za najładniejszy w całej Hiszpanii.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. Pani Agnieszko,
    – „La ría” to po polsku rias, wybrzeze riasowe. Nie rzeka! Rzeka to „El río”.
    – Jezyk galisyjski/galicyjski (gallego) nie jest mieszanka hiszpanskiego i portugalskiego, powstal w zasadzie wczesniej niz oba wspomniane.
    – Galicyjczyczy w Argentynie mowili glownie po kastylijsku/hiszpansku. Gen. Franco przymykal oko na mieszkancow Galicji, ktorzy w domach mogli bez problemu pielegnowac swoja ojczysta mowe. Wielu z mieszkancow zwlaszcza wsi galicyjskich do dzis ma trudnosci z jezykiem hiszpanskim.
    – Zaproponowane przez Pania okreslenie Galisyjczycy nie moze byc przyjete tak dlugo jak okresla Pani nazwe kraju Galicja, nie Galisja. Osobiscie nie zgadzam sie z nim – zostalo stworzone i zaaprobowane przez filologow krakowskich dopiero 10 lat temu, ktorzy oparli sie na wymowie slowa „Galicia” (wym.: galisja), co w moim przekonaniu bylo bledem.
    – Meiga to zwykla czarownica na miotle.
    Pozdrawiam.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.