Galicja
4 (80%) 4 vote[s]

Galicja znajduję się na północnym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego i zalicza się ją do tzw. zielonego obszaru Hiszpanii (hiszp. España Verde). Wszystko z powodu panującego tam klimatu…

Kup Bilety

Galicja wyłamuję się ze stereotypowego postrzegania kraju flamenco, jako spalonego słońcem i zaskakuje intensywną zielenią okolicznych lasów. Mówi się tam, że deszcz jest sztuką – pada prawie codziennie i to właśnie jemu można zawdzięczać wyjątkowy charakter tego miejsca, zaskakujący bujną roślinnością.

Galicyjski klimat nie sprzyja długiemu wylegiwaniu się na plaży. Bliskość Atlantyku sprawia, że powietrze jest wilgotne i rześkie. Lata są raczej chłodne, a średnia temperatura o tej porze roku wynosi tam zaledwie 19 °C. Choć co ciekawe w 2016 r. odnotowano najwyższą temperaturę w historii w tym rejonie, 42 °C!

Język galicyjski i jego związek z Argentyną

Rdzenni mieszkańcy Galicji mówią posługują się językiem galicyjskim. Przetrwał on w czasach dyktatury Franco po części dzięki sporej grupie Galicyjczyków w Argentynie. W tym kraju Ameryki Łacińskiej od XIX wieku osiedliło się ich tam aż 1 180 000!

Kultura tego regionu na stałe jest więc związana z tematem emigracji i saudade. Słowo to jest też używane w Portugalii i zostało uznane za jedno z najtrudniej przetłumaczalnych na inne języki. Oznacza ono uczucie dużo bardziej głębokie od melancholii, coś prawie fizycznego. Innym pojęciem często używanym przez galicyjskich imigrantów/emigrantów jest morriña, czyli nostalgia i tęsknota za rodzinnymi stronami. Kolejne wyrażenie w języku gallego, które tak jak poprzednie naprawdę w pełni rozumie tylko rodowity Galicyjczyk, to luscofusco – pierwszy i ostatni promień słońca w ciągu dnia.

Język galicyjski niestety w ostatnich latach traci na popularności na rzecz kastylijskiego. Jednak akcent z którym mówią mieszkańcy tego regionu jest bardzo melodyjny i przez wielu uważany za najładniejszy w całej Hiszpanii.

A jak brzmi na żywo? Posłuchajcie go sami w zestawieniu z katalońskim:

Celtyckie wierzenia

Oprócz języka Galicja może poszczycić się także czymś jeszcze… Cechą charakterystyczną tego regionu Hiszpanii są też utrzymywane tutaj przez wiele osób stare, celtyckie wierzenia. Ważne miejsce w opowiadaniach zajmuję meiga – czarownica, która według powszechnej opinii, zawarła pakt z diabłem przez co posiada niezwykłe moce…

Katedra w Santiago de Compostela

Wspólnota autonomiczna Galicji // Hispanico.pl
Katedra w Santiago de Compostela

Przez pielgrzymów Galicja kojarzona jest głównie ze względu na swoją stolicę – Santiago de Compostela, gdzie kończy się szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago). Według legendy w 813 r. pustelnik, którego prowadziła gwiazda, znalazł tam szczątki apostoła Jakuba (hiszp. Santiago), patrona Hiszpanii. Od tego czasu pielgrzymi z całego świata przybywają do katedry, żeby odwiedzić grób świętego. Jest to trzeci – po Jerozolimie i Rzymie – najbardziej znaczący ośrodek pielgrzymkowy dla chrześcijan.

La Coruña

Wspólnota autonomiczna Galicji // Hispanico.pl
Widok na wybrzeże La Coruñi

Kolejnym obowiązkowym miejscem wizyty w Galicji jest La Coruña (lub po galicyjsku A Coruña), największe miasto w regionie. Bywa nazywane Ciudad de Cristal, czyli Kryształowym Miastem ze względu na znajdujące się przy domach galerías – przeszklone balkony, chroniące domy przed częstymi deszczami i wiatrem.

Miejscem szczególnie wartym polecenia jest leżąca 2 km od La Coruñi Wieża Herkulesa, najstarsza na świecie czynna latarnia morska. W lecie odbywają się tam rozmaite imprezy kulturalno-rozrywkowe.

Latarnia morska na wyspie Pancha

Znajdująca się na wyspie Pancha latarnia morska to niezwykłe miejsce, które istnieje tam już od ponad 150 lat! Z racji swojego usytuowania początkowo bezpieczeństwa na morzu pilnowało tam dwóch latarników. Z czasem z przyczyn ekonomicznych dobudowano jednak most, dzięki któremu obsługę mógł sprawować już tylko jeden z nich.

Wspólnota autonomiczna Galicji // Hispanico.pl
Latarnia morska na wyspie Pancha w Galicji

W XX wieku na wyspie zbudowano również nową latarnię, podczas gdy stara jest obecnie przekształcana w hotel. W końcu, kto nie chciałby spędzić nocy w towarzystwie szumu obijających się o brzegi wyspy fal?

Wybrzeże galicyjskie

Będąc w Galicji, nie można zapominać o bogactwie naturalnym tego miejsca. Tamtejsze wybrzeże nadatlantyckie coraz częściej jest wybierane przez turystów chcących spędzić wakacje z dala od turystycznego zgiełku śródziemnomorskich miejscowości. Zatoki wbijające się głęboko w ląd przypominają norweskie fiordy (hiszp. Rías Gallegas). To one właśnie definiują krajobraz tego niezwykłego regionu, w którym znajduje się ponad 700 plaż!

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
La Coruña Santiago de CompostelaSan Andrés de Teixido
Lugo Lugo
Orense
Pontevedra
 
Zobacz również: Szlak św. Jakuba

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nnnnn Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Nnnnn
Nnnnn

Pani Agnieszko, – “La ría” to po polsku rias, wybrzeze riasowe. Nie rzeka! Rzeka to “El río”. – Jezyk galisyjski/galicyjski (gallego) nie jest mieszanka hiszpanskiego i portugalskiego, powstal w zasadzie wczesniej niz oba wspomniane. – Galicyjczyczy w Argentynie mowili glownie po kastylijsku/hiszpansku. Gen. Franco przymykal oko na mieszkancow Galicji, ktorzy w domach mogli bez problemu pielegnowac swoja ojczysta mowe. Wielu z mieszkancow zwlaszcza wsi galicyjskich do dzis ma trudnosci z jezykiem hiszpanskim. – Zaproponowane przez Pania okreslenie Galisyjczycy nie moze byc przyjete tak dlugo jak okresla Pani nazwe kraju Galicja, nie Galisja. Osobiscie nie zgadzam sie z nim – zostalo… Czytaj więcej »