Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w Hiszpanii10 Najbardziej romantycznych miast w Hiszpanii

10 Najbardziej romantycznych miast w Hiszpanii

Kwiaty i czekoladki już nie działają? Czas znaleźć lepszy sposób na to, by pielęgnować związek. Może zaczniecie od podróży?

Nic tak nie zbliża jak weekend lub tydzień spędzony w jednym z najbardziej romantycznych miast w Hiszpanii. Specjalnie dla Was przygotowałam listę 10 miejsc, w których spędzicie niezapomniany czas we dwoje. Przy każdym z nich znajdziecie także najciekawsze atrakcje dla dwojga, które czekają na Was w tym mieście.

Najbardziej romantyczne miasta w Hiszpanii

Girona

Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar), Girona
Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar), Girona

Położona w Katalonii Girona to doskonały punkt wypadowy do pobliskich uroczych wiosek i ukrytych plaż Costa Brava. Miasto samo w sobie ma również dużo do zaoferowania. Ogromna ilość zabytków i jedna z najpiękniejszych starówek w Hiszpanii czyni z Girony idealne miejsce do spędzenia romantycznego czasu we dwoje. Oprócz podziwiania pięknej architektury warto wybrać się też na rzekę Onyar, gdzie zobaczycie kolorowe domy ciągnące się wzdłuż koryta rzeki.

Granada

ALHAMBRA - Najpiękniejszy zabytek w Hiszpanii
ALHAMBRA – Najpiękniejszy zabytek w Hiszpanii

Najpopularniejszym zabytkiem w Granadzie jest kompleks pałacowy Alhambra. To on czyni z tego miasta ulubione miejsce zakochanych. Przechadzając się wśród starych murów lub po dawnej dzielnicy arabskiej Albaicín można poczuć ducha dawnych czasów, gdy tą częścią Półwyspu Iberyjskiego władali jeszcze muzułmanie. Na romantyczny wieczór warto wybrać się do dzielnicy Sacromonte, by w jednym z tamtejszych tablao odbywają się pokazy flamenco.

Sewilla

Torre del Oro w Sewilli
Torre del Oro w Sewilli

Aby przekonać się o tym, że Sewilla to miasto stworzone dla zakochanych, wystarczy wybrać się do Parku Marii Elizy. To tam, na Placu Hiszpańskim możecie spacerować wśród fontann i unoszącej się w powietrzu gitarowej muzyki. Piękno tego miejsca sprawia, że przywieziecie z Sewilli nie tylko piękne wspomnienia, ale także doskonałe zdjęcia! Stolica Andaluzji ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Mnóstwo zabytków takich Alkazar, Katedra, La Giralda, Złota Wieża czy dawna dzielnica żydowska Barrio de Santa Cruz to najbardziej emblematyczne miejsca w Sewilli. Na wycieczkę warto wybrać się też do Acuario de Sevilla – ogromne akwarium, którego tematem przewodnim jest pierwsza podróż Ferdynanda Magellana dookoła świata.

Toledo

Panorama Toledo
Panorama Toledo

Toledo położone jest jedynie 73 km od Madrytu. Klimatem znacznie jednak odbiega od stolicy Hiszpanii. Toledo bywa nazywane miastem trzech kultur, ponieważ w przeszłości żyli tutaj razem w zgodzie chrześcijanie, muzułmanie oraz żydzi. Dziś pamiątki po każdej z tych cywilizacji możemy podziwiać, przechadzając się ciasnymi uliczkami Starego Miasta. W Toledo warto zainteresować się dziełami El Greco, ponieważ znajdziemy ich tutaj całkiem sporo. Miłośnicy tego artysty mogą wybrać się także do muzeum Casa del Greco.

Salamanka

Plaza Mayor, Salamanka
Plaza Mayor, Salamanka

Starówka Salamanki od 1988 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główny plac Starego Miasta (Plaza Mayor) należy do największych i najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Do połowy XIX wieku odbywały się na nim walki byków. Obecnie miejsce to jest uwielbiane przez turystów o romantycznej duszy. Jeśli natomiast wierzycie w przesądy, to koniecznie odwiedźcie Uniwersytet w Salamance. Ten komu uda się na jego bogatego zdobionej fasadzie znaleźć rzeźbę żaby, według legendy pierwszy zda wszystkie egzaminy. Jest też inne podanie, według którego odnalezienie żaby oznacza rychłe małżeństwo :).

Ronda

Most Puente Nuevo, Ronda
Most Puente Nuevo, Ronda

Położona w głębi lądu Ronda znacznie różni się od miast położonych bezpośrednio na wybrzeżu Costa del Sol. Górzyste ukształtowanie terenu nadało temu miastu unikalny charakter i spektakularny wygląd. Starówka Rondy przedzielona jest ponad 100-metrowym wąwozem, nad którym wznosi się majestatyczny most Puente Nuevo. Piękno tego miasta było doceniane przez wielu artystów takich jak Ernest Hemingway, Orson Welles czy Victor Hugo. Spędzając w Rondzie więcej niż 2 dni, warto odwiedzić także pobliską Malagę czy zachwycający szlak Caminito del Rey.

7. Córdoba

Muzułmanie po zdobyciu Kordoby uczynili z tego miasta największe centrum ekonomiczne i kulturalne w Europie.
Muzułmanie po zdobyciu Kordoby uczynili z tego miasta największe centrum ekonomiczne i kulturalne w Europie.

Do romantycznej wycieczki po Córdobie zachęcają przede wszystkim piękne zabytki z czasów dominacji muzułmańskiej. Ten najważniejszy to La Mezquita – jeden z największych meczetów w Europie, który dziś pełni funkcję katedry. W Córdobie warto odwiedzić także Zamek Królów Katolickich oraz Dzielnicę Żydowską (Barrio de La Judería de Córdoba), która wraz z cała starówką w 1994 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy ruin mogą wybrać się także na zwiedzanie Medina Azahara – pozostałości po arabskim kompleksie pałacowym z X wieku.

8. Segowia

Akwedukt w Segowii
Akwedukt w Segowii

Czy można wyobrazić sobie bardziej romantyczne miejsce niż zamek zamieszkiwany przez Królewnę Śnieżkę? Inspiracją do jego stworzenia był znajdujący się w Segowii Alkazar. W 1985 roku wraz ze starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Inny obiekt w mieście, który znalazł się na tejże Liście jest akwedukt. Acueducto de Segovia to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów z czasów rzymskich, a według legendy w jego budowie pomagał sam diabeł.

Jeśli natomiast chcesz naprawdę zaskoczyć swoją drugą połowę, wybierzcie się na spacer z przewodnikiem połączony z lotem balonem nad miastem. Takie przeżycie na pewno długi zostanie w Waszej pamięci.

9. Santillana del Mar

Santillana del Mar - średniowieczne hiszpańskie miasteczko w Kantabrii
Santillana del Mar – średniowieczne hiszpańskie miasteczko w Kantabrii

Jeśli lubicie małe, ustronne miasteczka z przeszłością to Santillana del Mar zdecydowanie skradnie Wasze serca. Ta niewielka kantabryjska miejscowość wygląda niemal jak wyciągnięta wprost ze średniowiecznej baśni. Można odnieść wrażenie, że czas stanął tutaj w miejscu wiele wieków temu. Oprócz przechadzki po starówce, warto odwiedzić także Pałac Velarde z XVI wieku oraz położoną niedaleko miasta jaskinię Altamira. Będąc w Santillana del Mar nie zapomnijcie skosztować także lokalnej kuchni oraz wyśmienitych serów, z których słynie to miasteczko.

10. Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera to miasto tańczących koni, sherry i flamenco
Jerez de la Frontera to miasto tańczących koni, sherry i flamenco

Symbolem Jerez de la Frontera jest flamenco, sherry oraz konie. Czy te trzy elementy wystarczą, aby spędzić romantyczny weekend we dwoje? Zdecydowanie tak. W mieście organizowane są tzw. Tasting Tour, podczas których możecie wybrać się na degustację wina i lokalnych tapas. Niezapomnianym przeżyciem jest także udział w pokazie „Jak tańczą andaluzyjskie konie”, który zmieni Wasze spojrzenie na umiejętności tych niesamowitych zwierząt.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY